LIVE UPDATES
Editorial

Edmond, një histori moderne e heroit klasik

15 Tetor 2021, 12:08 Nga DOSJA
Edmond, një histori moderne e heroit klasik

Është fundi i shekullit XIX. Një poet francez, Edmond Rostand, ndjek i dëshpëruar dështimin e pjesës së tij të fundit, përpara se të shkojë duarbosh dhe i pashpresë në shtëpi, ku e presin gruaja, fëmijët dhe faturat. Nuk di të bëj asgjë përveçse të shkruajë, nuk ka asnjë mundësi jetese përveç një pjesë të sukseshme, nuk ka asnjë pikë mbështetjeje përveç Sarah Bernhardt, aktores së njohur që e vlerëson edhe pas dështimit.

Të dorëzuar në shterpësinë që jep dështimi, e gjen sërish Edmondin, Sarah e suksesshme. Ajo e famshme, e shkathët, praktike, ka gjithmonë një zgjidhje, një projekt. Ka një aktor të fashmëm Kokëlen (Constant Coquelin), ka një skenë bosh, duhet vetëm një pjesë e mirë për tu ngjitur me sukses. Edmondi zgjohet nga gjumi 2- vjeçar i dështimit, niset me nxitim të vërë në jetë suksesin e tij, i entuziazmuar, i trembur, optimist.

Pas takimit me Kokëlen, gjithçka është më e qartë, dmth e pamundur. Për dy javë duhet të shkruajë shfaqjen e jetës, më të suksesshmen, më vendimtaren për karrierën dhe jetën. Është shansi i fundit për të dalë nga mjerimi i gjithanshëm. Për dy javë duhet të rigjejë vetëbesimin, subjektin dhe mbi të gjitha muzën.

Ose fati mund t’ja kthejë në të kundërt, rendin e gjërave. Mund ta fillojë nga muza.

Ndodh pikërisht atëherë kur nuk ka kohë, kur ndërsa luan bastin e jetës, Leo miku i tij, aktor mediokër e tërheq në takimin me Zhanën, garderobisten e teatrit ku punonte që donte ta bënte të vetën. Kishte vetëm një problem, garderobistja romantike nuk kërkonte Leon, ajo donte një djalë po aq romantik, nuk donte teatrin realist që i kishte zënë vendin idealistit vitet e fundit, dramat dhe komeditë prozaike që u kishin zënë vendin atyre në vargje, autorë të pandjeshëm që u kishin zënë vendin atyre të mirëve, ajo donte pikërisht Edmondin, pa e ditur që ishte ai.

Gardërobistja që po i merrte kohën e çmuar, u bë papritur frymëzuesja e tij. Edmondi vendos të ndihmojë mikun e tij për të arritur Zhanën. Nuk ka kohë, por nuk mund ta lërë Leon vetëm, ose nuk mund të mos e ritakojë vetë muzën e sapogjetur. Nuk ka kohë as për ta kuptuar nëse po e bënte për Leon apo për veten, nëse ra në dashuri me Zhanën apo ishte muza e tij. Dëshpërimi për ta ritakuar kishte fituar mbi panikun e kohës së mangët, ishte më i fortë se thirrjet e Kokëlenit dhe lutjet e gruas.

Me imazhin e Leos dhe fjalët e tij, në ballkonin e teatrit, nis romanca e Edmondit me Zhanën. Ajo shikonte Leon dhe dëgjonte Edmondin, shikonte pamjen ideale dhe dëgjonte poetin e preferuar. Ashtu si Roksana shikonte Kristianin dhe dëgjonte Siranoin. Pastaj letrat e Siranoit dhe përgjigjet e Kostanës që nuk kishin Kristianin në mes. Në fakt më parë ishte Edmondi që i shkruante Zhanës, ndërsa Leo habitej me focën që dashuria e saj merrte, kur ai mungonte.
Sirano dë Berzhwrak (Cyrano de Bergerac), një nga veprat më të njohura në glob, në 124 – vjetorin e saj, merr si shpërblim këtë komedi brilante, që Aleksis Mikalik, ka krijuar për të shpjeguar cfarë ndodhi në dhjetor 1897, kur komedia heroike u shfaq për herë të parë, për të mos u larguar nga skena për 300 ditë resht. Çfarë e shtyu Edmond Rostant të shkruante kryeveprën e tij dhe të Teatrit Francez, një nga pjesët më të luajtura në teatër, më të përkthyera në letërsi, më të përshtatura në filma. Një nga fabulat më të bukura të dashurisë, ku i shëmtuari hundëmadh, nuk mund ta bëjë për vete bukuroshen romantike me pamjen e tij dhe duhet të vuajë deri në fund të jetës që ajo ta kuptojë dashurinë.

Shikon Edmondin për ta kuptuar Siranoin, brenda Edmondit hyn dhe del heroi romantik, fisniku hundëmadh dhe nuk di kë të zgjedhësh, Edmondin apo Siranoin. Me dy skena, me një skenografi moderne, aktorët më të mirë të teatrit, që shfaqen në 2 ose më shumë role në shfaqje, na kalojnë nga Edmondi te Siranoi, na bëjmë të qajmë dhe të qeshim, në një ngjarje që vrapon.

Regjia e Andia Xhungës dhe Indrit Çobanit të jep ankthin e Edmondit që vrapon për të shpëtuar jetën e tij brenda afatit 2- javor, pastaj dëshirën që ai të ndalojë, të mendojë për Zhanën dhe të shkruajë për të, pastaj magjinë e shndërrimit të historisë tek Siranoi dhe Roksana. Atë që nuk e ka Edmondi e jep Siranoi, atë që nuk e shpjegon Siranoi në skenën e mbyllur, e gjen tek Edmondi sapo hapet skena. Në fund, ata janë bërë një personazh, Edmond dhe Sirano, Zhana dhe Roksana, Leo dhe Kristiani. Nuk mund të duash më shumë personazhet e Mishalik, se ata të Rostan, as e kundërta. Nuk mund ta shohësh dot personazhin 124 – vjeçar të Rostan, pa personazhin e sapokrijuar të Mishalik.

Siranoi i rishpikur në variantin modern, rikthimi i letërsisë idealiste dhe romantike me humorin modern, skenat e rënda klasike që mund të rrinë brenda skenave moderne të krijuara në çast, teatri Klasik që mund të rri brenda teatrit modern. Të gjitha këto i përjeton brenda një shfaqjeje të vetme. Sigurisht duke qeshur.

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Editorial Editorial andia xhunga Edmond Rostant Indrit Çobani andia xhunga Edmond Rostant Indrit Çobani

Sondazh

Poll

Editorial 15 Tetor 2021, 11:48

Për një opozitë post-berishiste

Dy elementet bazë të opozitarizmit berishist janë denoncimi hiperbolik dhe agresiviteti, që nga ai verbal deri tek ai fizik. Denoncimet e Berishës ndaj kundërsh...

Editorial 14 Tetor 2021, 11:04

Dinjitetin nga qesharakja e ndan vetëm një hap

Unë, ashtu si dhe pjesa më e madhe e njerëzve në botë, kam përçmim për Hitlerin, përçmim ky i cili pjesën më të madhe të kohës kalon në urrejtje, ...

Editorial 12 Tetor 2021, 08:07

Nevoja e pavarësisë energjetike

Nga Blendi KajsiuTIRANE– Në një dalje publike të pro gramuar për të qetësuar Kryeministrin dhe çoroditur qytetarët, Rama na paralajmëroi për një kr...

Editorial 10 Tetor 2021, 08:02

Gjarpëri në ato grika, kollaj s’të qasej e liga

Kryeministri ynë, në një hark kohor shumë të shkurtër na është shfaqur herë si baba Vanga kur del për të na njoftojë katastrofën energjetike dhe krizën e jashtë...

Editorial 7 Tetor 2021, 07:41

Unë nuk bindem

Në Shqipëri jemi duke parë shkatërrimin e institucioneve demokratike dhe nëpërmjet tij edhe shkatërrimin e parimeve demokrtike. Shumë njerëz mendojnë se kjo vje...

Balla: Javën e ardhshme mbahet konferenca e parë ndërqeveritare, ka dakortësi

Balla: Javën e ardhshme mbahet konferenca e parë ndërqeveritare, ka dakortësi

Spaho: Kontrolloni veten, na keni quajtur bagëti e tufë, ju respektojmë si motrat tona

"Mungon insulina", Manastirliu: Kemi 17 lloje, dysheku i duhet spitalit, jo Ficos

Berisha për Ramën: Nuk e shplani dot! Spiropali: Atje çove djalin e preferuar me flokë të lyera

"Stolisni kolltukun", Spiropali-Dules: Ju protestën e katranit, kapeni pas flokëve të Saliut

Berisha e krahasoi me Gaddafin, Ekonomi: Rama është brand ndërkombëtar, s'kemi ç'të bëjmë

Berisha lexon mesazhin: Prej 30 ditësh nuk gjejmë insulin, ju quani ‘brend’ Ramën

Berisha denoncon vëllain e komandantit të Gardës: Artan Sako mori tender me 99.9% të fonfit limit

Berisha paralajmëron Ballën:6i kam gati për ty,shumë shpejt do shpallesh në kërkim si Gentian Sharra

Zhupa: Më 7 korrik proteston fermeri, i riu dhe pensionisti, i keni ndarë të nënës e të njerkës

"Bëtë festë për grurin", Balla-Zhupës: kemi 5-fishuar eksporter, për 1 hektar japim 80 litra naftë

Akti normativ për kompensimin e çmimeve për materialet e ndërtimit, Salianji: Politikë zhvatje

Salianji: Rama dhe Braçe kanë shqetësim të madh, iu kanë humbur lopët

Vrasja e Pjerin Xhuvanit, ish-zv.drejtori i Policisë Nushi i drejtohet mediave: Ikni na lini rehat

'Nëse votojmë kundër i bëjmë nder qytetarëve'/ Tabaku: Akti normativ ka hyrë në fuqi

'Ministria ka dhënë 22 mln mbështetje' Krifca: 5 muajt e parë të vitit ishin të mirë për fermerët

'Akti serviret gabim'/ Sula: Pse të kompensohen kompanitë që marrin fonde publike

Pyetet për protestën e 7 korrikut, Alizoti: Po më duket vetja superstar, s'më ka njoftuar njeri

Protesta e 7 korrikut, ankohet Arbi Agalliu: Ma vunë emrin në listë pa më pyetur fare

Deklaratat e Alibeajt/ Këlliçi: Kushdo që tenton të vrasë protestat është në shërbim të qeverisë

Braçe kundër Ramës: Se thoni i ka numëruar gabim lopët Erioni. Bujku po del me humbje, duhet bursa

Rezoluta për Srebenicën, Balla:Shumë shpejt dorëzojmë në Kuvend dokument me rëndësi edhe për Kosovën

PS nuk e "lëshon" Olta Xhaçkën, Balla: Akuzat, flluska sapuni

Kriza e çmimeve, ministrja Ekonomi: Ekonomia jonë ka rezistuar, njerëzit kanë vënë lekë në bankë

Rama "kap" tek Samiti i NATO presidentin bullgari, i flet gjithë këmbë e duar: Mbase lajm i mirë

Duma: Ju shqetësoheni që aksionerët e peshqve të mëdhenj, votojeni për ato të 10-të. Tallje!

'Kursimet janë rekord'/ Ahmetaj: Do prezantojmë paketë tjetër ndihme, çmimi i naftës është i lartë

'Ekonomia po rritet'/ Ibrahimaj: Po të mos kishim bordet, do ishte shtrenjtuar çmimi i naftës

'Ankohet' për ministren, Spaho: Ka fjalimin e njëjtë si për Butrintin e Ukrainën

Kompensimi i çmimeve/ Dhurata Çupi: Minatorët e Bulqizës s'u jepet asnjë investim

Refuzon thirrjen e Berishës! Protesta e 7 korrikut, Xhaferraj: S'do marr pjesë

Protesta e 7 korrikut, Flamur Hoxha: E kemi për detyrë të bashkohemi

Java çame/ Idrizi i përgjigjet Dendias: Kush nuk ekziston? Duam falje publike nga Greqia

7 korriku, Salianji konfirmon pjesëmarrjen: Kemi 1001 arsye për të protestuar

Protesta e 7 korrikut, Ina Zhupa konfirmon pjesëmarrjen: Detyra minimale e çdo deputeti

Protesta e 7 korrikut, Gazment Bardhi: Gjithmonë krah qytetarëve, jo autokratëve

Protesta e 7 korrikut/ Agron Duka i bashkohet Berishës: Do jemi prezent për të dhënë një mesazh

7 Korriku/ Grida Duma: Jam pro, Berisha ka bërë shumë mirë që i ka përfshirë deputetët

Protesta e 7 korrikut/ Alibeaj: Para se Berisha të shkojë te sheshi, të vijë të flasë për oligarkët

S'merr pjesë në protestën e Berishës, Açka: S'do jem fizikisht, i bëj me fjalë

Protesta e 7 korrikut, PD përgatit terrenin, ngre dy grupe pune, kush merret me Tiranën e qarqet

Aksidetohet turistët çekë në Tamarë, makina del nga rruga

Aksion në Elbasan/ Mbajti peng një person, arrestohet në mes të ditës Thanas Beko

Komisioni për Hartën gjyqësore/ 'Më vjen të qesh', Maks Haxhia: Më morën në telefon, ishte anulluar

Policia Rrugore kontrolle në Tiranë, vendosen 268 masa administrative dhe pezullohen 21leje drejtimi

Rama takohet me Biden, e prek në kurriz e i thotë diçka, presidenti i SHBA-së ngel me gojë hapur

Reforma Territoriale, Xhelal Mziu: Të bejmë një tur, marrim eksperienca, është çështje komplekse

Komisioni për Reformën Territoriale, caktohen ekspertët teknikë! Mziu: Të bëjmë tur në rajon

Rama dhe bashkëshortja e tij priten nga Mbreti Felipe VI i Spanjës dhe mbretëresha

Policia “aktivizon” dronët, shoferët që nuk respektojnë këmbësorët në vizat e bardha do ndëshkohen