LIVE UPDATES
Editorial

Gjarpëri në ato grika, kollaj s’të qasej e liga

10 Tetor 2021, 08:02 Nga DOSJA
Gjarpëri në ato grika, kollaj s’të qasej e liga

Kryeministri ynë, në një hark kohor shumë të shkurtër na është shfaqur herë si baba Vanga kur del për të na njoftojë katastrofën energjetike dhe krizën e jashtëzakonshme që po na afrohet, e herë si Superman, kur del të na tregojë se sa i zoti është ai që t’i vendos gjoksin kësaj krize dhe se ne vetëm nën sajën e tij nuk do t’i ndiejmë pasojat ndërkohë që popujt e tjerë në botë do hanë këmbët e tyre. Ky mbrojtës i paepur i popullit, pasi vuri alarmin për gjëmën që kemi tek dera, të premten në “Zonë e lirë”, njoftoi disa herë se të nesërmen do të ishte avazi, kur do të  na tregonte me laps e letër se si do të na mbronte nga kjo e keqe. Duhet të prisnim ditën e shtunë (edhe pse shumë nga ne e bëjnë pushim, ai jo, ai punon) që kryeministri të na shpjegonte se si kjo qeveri do të përballonte krizën që ka gjunjëzuar Anglinë e cila është zhytur në errësirë nga mungesa e energjisë elektrike dhe që Italinë e ka futur në krizën e urisë.

Sapo mora vesh se sa po vuanin italianët, telefonova time motër, e cila jeton në Itali dhe e pyeta se si po dukej situata e bukës atje. Në fakt ishte keq, madje shumë më keq sa na tha kryeministri ynë. Me motër, nën një dëshpërim të madh e nën një ujvarë ngashërimash, më tha se Italia kishte disa vite që ishte zhytur në krizën e bukës, aq e rëndë ishte kjo krizë sa ajo vetë kishte disa vite që nuk po mund të shihte bukë me sy.
I thashë të priste dhe pak, se patjetër kryeministri ynë, që përballon çdo krizë, do ta ketë bërë një plan masash, të cilin do ta mbikëqyrë  mësuesi i anglishtes dhe tigri i financave, e pastaj edhe ime motë r të kthehej në Shqipëri që të mos vuante për bukën e gojës.

Për çfarë na paralajmëroi kryeministri fundjavën e kaluar?

“Vala goditëse e një tjetër fatkeqësie natyrore, kësaj radhe e kombinuar me faktorë gjeopolitikë dhe manovra tregtare, po vjen drejt Shqipërisë.
Nuk është as tërmet, as virus, as përmbytje dhe lavdi Zotit, nuk kërcënon jetë njerëzish. Por në aspektin ekonomik e social ka një energji negative që mund të ketë efekte gjithaq tronditëse, mbi jetën e familjeve, bizneseve, shoqërisë.”

Pasi na rreshtoi fatkeqësitë që i iu kishin rënë mbi supe gjermanëve, anglezëve, italianëve, bullgarëve madje shkoi deri tek Azia e largët dhe SHBA-ja ai na tha:

“Kini besim të plotë, siç kam edhe unë besim të palëkundur, se siç ia dolëm me tërmetin e me pandeminë, do t’ia dalim edhe kësaj sfide të madhe me energjinë dhe jini të sigurtë, se siç nuk na vunë përfund rrënojat e pafundme të tërmetit, e siç nuk na gjeti të papërgatitur sulmi i Armikut të Padukshëm, ashtu nuk na gjen të papërgatitur, e as as nuk na ve dot përfund as kjo krizë e jashtëzakonshme.”

E të tjera, e të tjera dhe pastaj iku.

“Iku, iku po nuk pranoi asgjë!”

Nuk më zuri gjumi atë natë nga mendimet se si do t’ia dilnim, por mamaja ime pensioniste e cila në pensionin e saj shijon çdo ditë frytet e punës madhështore të kësaj qeverie, më qetësoi shumë.
Fli – më tha – se e ka Asin nën mëngë kryeministri ynë.

Dhe i doli fjala nënës sime. Dje doli Asi nga mënga.

Sërish në fundjavë, (ju thashë pra, ndërkohë që ne dembelët pushojmë ai punon) kryeministri doli dhe na paraqiti planin që bagëtinë do na e shtojë e do na e shumojë por që edhe fëmijët do qeshin pas këtij plani.

Çfarë përmbante plani në vetvete?
Po tre pika more përmbante. Por ato nuk ishin thjesht tre pika, ato ishin vetëtimë në qiell të revolucionit me re dhe suferinë.

“Plani ynë i kundërveprimit ka tre pika: 1. Garantimi i furnizimit të pandërprerë me energji elektrike për të gjithë. 2. Mbrojtja e familjeve dhe biznesin e vogël nga rritja e çmimit të energjisë elektrike. 3. Garantimi i fondit të nevojshëm likuid për ndërveprimin me tregun e energjisë elektrike, përfshi këtu garanci sovrane të shtetit dhe fonde 100 milionë euro për OSHEE-në në fund të këtij viti dhe 100 milionë në fillim të vitit tjetër”

Po mirë more zotëri, kur e paske zgjidhur kaq kollaj, brenda një  jave, gjithë këtë krizë të jashtëzakonshme që ka pllakosur botën, a mund ta dimë përse na e trazove fundjavën e kaluar duke na lënë pa gjumë një javë të tërë?!

Shumë prej atyre që do ta lexojnë këtë shkrim, mund të mendojnë se unë si ekonomiste duhet të kisha bërë një analizë ekonomike, dhe jo të shkruaja me nota satirike.
E drejtë, këtë duhet të kisha bërë, por a ka ndonjë shqiptar që dëgjoi ndonjë masë ekonomike në këtë plan “gjigand” masash?
A ka ndonjë shqiptar, që dëgjoi, se nga do të dalin këto 100 milion euro këto 2 muaj e e 100 milion euro të  tjera pas dy muajsh?
Unë nuk dëgjova gjë, e kështu që nuk mund t’i bëj hesapet pa hanxhinë.

Dosja.al

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

editorial editorial

Sondazh

Poll

Editorial 7 Tetor 2021, 07:41

Unë nuk bindem

Në Shqipëri jemi duke parë shkatërrimin e institucioneve demokratike dhe nëpërmjet tij edhe shkatërrimin e parimeve demokrtike. Shumë njerëz mendojnë se kjo vje...

Editorial 2 Tetor 2021, 17:54

Berisha, Basha, Rama, Meta dhe partitë politike!

Ne, të pavarurit, jemi moralisht superior ndaj anëtarëve të partive politike sepse mund të themi gjithçka që mendojmë pa përdorur korniza kryetarësh e ku...

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind