LIVE UPDATES
Editorial

Shënim: Flagranca e pakapur e “parvenuve” të Tiranës

10 Tetor 2021, 11:29 Nga DOSJA
Shënim: Flagranca e pakapur e “parvenuve” të Tiranës

TIRANË– Nga mbrëmë, Facebook dhe portalet janë mbushur me fotot e premierës së filmit të fundit të agjentit 007 “No time to die”. Figurat kryesore të pushtetit me pak garniturë opozitare, ambasadorët e huaj në Tiranë, por edhe prokurorë dhe gazetarë kishin nxjerrë ajkën e garderobës për ta shpalosur në pasarelën e ngjarjes mondane, ku konkurrenca po bëhet gjithmonë e më e fortë.

Përveç organizatorëve, kryetarit të Bashkisë së Tiranës dhe ambasadorit britanik të veshur si James Bond, të ftuarit e tjerë, që e kishin më të lirshme zgjedhjen, arritën të tërhiqnin vëmendjen e rrjetit me veshjet e shtrenjta. Pushtetarë me rroga rreth 1500 euro nuk patën asnjë ngurrim për të treguar veshjet dhe aksesorët që e kalojnë disa herë pagën e tyre të deklaruar.

Shumë u bënë objekt humori për zgjedhjet e shtrenjta por pa shije, apo të papërshtatshme për ngjarjen, shumë u bënë meme për sjelljen. Sigurisht që kur vjen tek sjellja, Veliaj është gjithmonë i pari. Duke i puthur dorën ambasadores amerikane, ai me siguri kishte ngatërruar Daniel Craig- un e “No time to die” me Leonardo di Caprion e “Titanic”. Megjithëse tipike për sjelljen e tij politike, përkulja servile nuk i shkonte tuxedos së MI6 më të famshëm ndër heronjtë imagjinarë, por një parvenuje të fillim-shekullit të shkuar.

Përtej show-t vanitoz që ofrojnë parvenutë e orës së fundit, ose shqip “zengjinët e rinj“, të pasuruar pa limit dhe pa ligj në kurriz të njerëzve më të varfër të kontinentit, përtej memeve dhe humorit, përtej ndjesisë së të vjellës që shpërnante si virus shtirja disafishe e injorantëve me pushtet, ngjarja e mbrëshme është një shenjë e rrezikshme e shpalosjes së abuzimit si modë.

Nis me faktin se nuk ndodh askund që përfaqësuesit politikë të vendit, në një ditë të rëndësishme për futbollin kombëtar, zgjedhin të nderojnë një shfaqje private që nuk bëhet event kombëtar as në Britani. Vazhdon me faktin se njerëz të lidhur me njëri-tjetrin në rrugë institucionale, pra njerëz që bashkëpunojnë dhe kontrollojnë njëri- tjetrin, që duhet të ruajnë ekuilibrin e brishtë të afërsisë dhe largësisë, bashkohen në një event më shumë privat se institucional dhe shpalosin aty prenë e gjuetisë së paligjshme të trafikut të influencës, apo abuzimit me pushtetin.

Ata që duhet të kontrollojnë ishin duke u argëtuar me ata që duhet të kontrollohen, kryeprokurorët e Prokurorisë së Përgjithshme dhe SPAK ishin duke u ngazëllyer me objektet e punës së tyre, politikanët, në një event që kishte në thelb vetëm dëshpërimin e Erjon Veliajt për vëmendje tani që Rama nuk i hedh më sytë. Dhe aty, në prani të hetuesve potencialë, i gjithë pushteti shpaloste luksin e pajustifikuar, pa asnjë frikë, pa u druajtur nga pushteti i Drejtësisë, që pas Reformës pretendon të jetë i pavarur. Pikërisht në ditën kur Kryeministri mban një fjalë të jashtëzakoshme para popullit, ku paralajmëroi dimër të vështirë dhe masa të jashtëzakoshme, njerëzit e tij kishin vendosur të llastoheshin me një faturë të papërcaktuar.

Aty ishte pasuesja e Donald Lu-së që mbahet mend për shprehjen e tij për orat e shtrenjta të politikanëve, ambasadorja Kim që vazhdimisht e ka treguar mungesën e neglizhencës ndaj ftesave luksoze që i bëhen dimër-verë. Mbi të gjitha, ajo është shfaqja e vanitetit të një klike pushtetarësh që ka pushtuar të gjitha institucionet ekzekutive dhe gjyqësore, abuzimin dhe kontrollin, politikën dhe diplomacinë. Te tejngopur nga pushteti dhe përfitimet e ligjshme dhe të palighshme të tij, të patrembur nga institucionet që duhet t’i kontrollojnë, prokurori, polici, opozitë dhe media, ata tani duan ta tregojnë. Ndryshe vaniteti mbetet brenda tyre i pashpalosur dhe i streson. Ata tani duan të mësojnë edhe popullin me idenë që janë të privilegjuarit, të përcaktuarit për të patur para dhe pushtet. Publiku i tulatur që vuan për bukë dhe i rriten çmimet, nëpërmjet shfaqjeve të tilla duhet ta pranojë si një destin, si ligj të natyrës fatkeqësinë e grabitjes nga çdo bandit që gjen pak pushtet për të shëruar grykësinë.

Në këtë kontekst mbrëmja e djeshme ishte legjitimimi i banditizmit politik të klikës në pushtet, konfirmimi i dorëzimit të shoqërisë ndaj keqbërësve që nuk kanë as shijen e sjelljes mondane as kujdesin e hajdutit për të mos e nxjerrë në shesh mallin e vjedhur.

Dosja.al

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

editorial editorial premiera e filmit te james bond premiera e filmit te james bond

Sondazh

Poll

Editorial 12 Tetor 2021, 08:07

Nevoja e pavarësisë energjetike

Nga Blendi KajsiuTIRANE– Në një dalje publike të pro gramuar për të qetësuar Kryeministrin dhe çoroditur qytetarët, Rama na paralajmëroi për një kr...

Editorial 10 Tetor 2021, 08:02

Gjarpëri në ato grika, kollaj s’të qasej e liga

Kryeministri ynë, në një hark kohor shumë të shkurtër na është shfaqur herë si baba Vanga kur del për të na njoftojë katastrofën energjetike dhe krizën e jashtë...

Editorial 7 Tetor 2021, 07:41

Unë nuk bindem

Në Shqipëri jemi duke parë shkatërrimin e institucioneve demokratike dhe nëpërmjet tij edhe shkatërrimin e parimeve demokrtike. Shumë njerëz mendojnë se kjo vje...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE