LIVE UPDATES
Bota

Vdekja e politologut Tahiri, Veton Surroi: Humbëm një njeri modest, inovator dhe inteligjent

14 Gusht 2021, 08:14 Nga DOSJA
Vdekja e politologut Tahiri, Veton Surroi: Humbëm një njeri modest,

KOSOVË– Publicisti, politikani dhe ish-gazetari Veton Surroi ka reaguar rreth vdekjes së politilogut Ramush Tahiri.

Në një postim në Facebook ai shprehet se Tahiri ka luajtur një rol të rëndësishëm në jetën politike të Kosovës në dy dekadat e fundit, i cili që në periudhën e censurës serbe si drejtor i gazetës ‘Rilindje’ ka dhënë gjithmon mendime inovative.

Qe iniciatori që në “Rilindje” të zhbëhej organizata e Lidhjes së Komunistëve me dalje të të gjithëve nga anëtarësia (që qe pothuajse i gjithë kolektivi). Këtë gjest të “Rilindjes” e vazhduan pothuajse të gjitha organizatat në Kosovë, duke i hapur rrugë intensive për pluralizmin politik.

Postimi i plotë:

Ramush Tahiri duhet të ketë hyrë në vdekje me buzëqeshjen e lehtë që e përcillte në përditshmëri, edhe kur ballafaqohej me situata të vështira jetësore. Dhe mori me vete modestinë që e përcillte buzëqeshjen e lehtë, atë modesti që nuk i lejonte të garonte për merita.

E, të këtilla kishte, duke mbajtur mendjen e hapur e të kthjelltë në kushte të cenzurës në “Rilindje” e në kohë të okupimit të Serbisë; duke dhënë mendim e kërkuar zgjidhje inovative.

Qe iniciatori që në “Rilindje” të zhbëhej organizata e Lidhjes së Komunistëve me dalje të të gjithëve nga anëtarësia (që qe pothuajse i gjithë kolektivi). Këtë gjest të “Rilindjes” e vazhduan pothuajse të gjitha organizatat në Kosovë, duke i hapur rrugë intensive për pluralizmin politik.

Si nënkryetar i Partisë Demokristiane e në cilësi të anëtarit në Këshillin koordinues të partive politike të Kosovës qe propozuesi dhe draftuesi i “Tri opcioneve” për zgjidhjen e çështjes shqiptare në Jugosllavi, që u miratua si platformë nga partitë politike të Kosovës e më vonë nga të gjitha partitë politike shqiptare të Jugosllavisë.

Si nënkryetar i Qeverisë Bukoshi qe njëri prej përkujdesëve kryesorë të ruajtjes së strukturave profesionale ushtarake shqiptare të dala nga APJ, në pajtim me udhëzimet e dhëna më herët në Këshillin koordinues të partive politike të Kosovës , kryesuar nga dr.Rugova , për përgatitjen e strukturave mbrojtëse të Kosovës.

Buzëqeshjen, sensin e humorit dhe modestinë i ruajti pas luftës edhe në kushte kur talenti e inteligjenca e tij do të mund të qenë shfrytëzuar më shumë nga pushteti që po ndërtohej. Por, edhe këto i shihte me gjerësi personale dhe kontekst më të gjerë historik.

Ngushëllime bashkëshortes së tij, Linditës , dy djemve të tij dhe dr.Ali Aliut për këtë humbje të madhe.

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

Diaspora Diaspora vdes Ramush Tahiri Veton Surroi vdes Ramush Tahiri Veton Surroi

Sondazh

Poll

Braçe: Sot është dita e të vërtetës, ja emrat e “kartelit” të grumbulluesve që po vjedhin fermerët

Braçe: Sot është dita e të vërtetës, ja emrat e “kartelit” të grumbulluesve që po vjedhin fermerët

Interpelanca në Kuvend, Krifca: Bërtitja me megafon nuk e shuan dot fuqinë e argumentave

Çupi: Jemi qarku më i varfër. Mziu: Manja e di efektin tim, kush të përzuri nga Dibra?

292537138 599408578216183 4581047985310814414 n

'E shëmtuar kur dëgjoj fyerje'/ Rruga e Arbërit, Braçe-Mziut: Po ju nga kaloni? Pse të mos vdisni ju

Manja-Mziut: Do lije Dibrën në bixhoz siç la PD Shqipërinë, janë me fat që kanë Ballukun o kukuvajkë

Mziu-Ballukut: Kush iu sugjeroi që të dobësoheni kaq shumë? (Salla gumëzhin)

REPLIKAT/ Mziu: Ke ndryshuar pamje. Balluku: Ti i do me shami të kuqe, por mua s’më shkojnë

Rruga e Arbrit, Mziu: Do kushtojë 5.5 herë më shumë se në kohën e PD, çfarë standarti ka?

Kriza ka prekur Mziun? Deputeti i PD: Për efekt të kostos financiare s'bëra shumë printime

'Je shumë trendy'/ Mziu-Balluku: Parashikoheshe si pasardhëse e Ramës, mos të kishte ardhur në Dibër

Balluku:Po bëjmë realitet ëndrrat tuaja,keni konflikt interesi me Gjoka Construction ju ka paditur

Rruga e Arbrit/ Mziu: Rama bëri dhe shpikje me PPP-të korruptive, nuk ka përfunduar as gjysma

Mandati i Xhaçkës/ Shehaj: Kur do thërritet mbledhja? Nikolla: Nesër, është e ftuar ministrja

Rezoluta për Srebenicën, Balla-Shehut: Turp të kesh, gënjeshtar

Shehu: Vuçiç të kërkojë falje ne emër të qeverisë! Kemi humbur rolin e liderit në rajon

Rezoluta për Srebenicën, Shehu: Nuk e dënon politikisht gjenocidin

Protesta/ Spiropali-Berishës: Pi ujë Sali se të pret një ditë e lodhshme, ty dhe flamujt e lodhur

Spiropali: Keni përmendur shishet e shampanjës, Vetoja bullgare na pengoni integrimin

'Ulu drejtori i Shqiponjës' Boçi kërkon përjashtimin e Ballës nga Kuvendi

Berisha: Ju pranoni në Shqipëri xhelatët rusë, i kanë duart me gjakun e fëmijëve të vrarë

'Pse tregoheni struca?'/ Rezoluta e Srebrenicës, Berisha: Ju nuk guxoni ta dërgoni Vuçiç në Hagë

Akuzat e Shehut, Balla: Gënjeve, rezoluta e PD ka të njëjtin titull

Rezoluta për genocidin serb në Srebrenicë, Shehu: Mohoni realitetin, jeni 5 hapa pas rezolutës së PE

Rezoluta për Srebenicën, Shehi: Duhet ta votojmë të gjithë, Shqipëria të ndjekë proçesin e Berlinit

Gjenocidi në Srebrenicë, Boçi: Në rezolutë titulli është gabim, kamufloheni dhe fshihni të vërtetën

Çollaku: Rezoluta është hartuar për të mos mërzitur Vuçiç

Debati në Kuvend/ Spiropali: Shko në protestë shko. Tabaku: Çfarë bëj unë e di vetë

Rezoluta për gjenocidin në Srebrenicë,Basha:Akti i sotëm është i vonuar,duhet të jemi zëri i Kosovës

Pr.rezoluta për gjenocidin serb në Srebrenicë, Xhaçka: Meriton respektim më të plotë e jo abuzim

Rezoluta për Srebenicën, Tabaku: Duhet të ishte miratuar kohë më parë

Rezoluta e Srebrenicës në Kuvend, deputetët mbajnë 1 minutë heshtje në nder të viktimave

Kuvendi rezolutë për gjenocidin serb në Srebenicë, Balla: Duhet të shërbejë si këmbanë alarmi

Rezoluta për të dënuar krimet serbe në Kosovë, Shehu:Ka javë që po zvarritet, po shkelni rregulloren

Protesta zhvendoset te Kuvendi? Berisha: Ka skenarin e vet, ne do japim mesazhin tonë

Protesta e opozitës, Rama ‘siguron’ Kryeministrinë, qytetari: Ku kanë dalë fondet për blindimin

Ratifikimi i protokolleve për anëtarësimin e 2 vendeve në NATO, Alibeaj: Ne jemi pro (ANKESA)

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali vret babain në Lushnje, arrestohet nga policia, i riu ishte dënuar me 13 vite burg

Skandali me evazionin fiskal, Kryemadhi i përgjigjet ministres Ibrahimaj

Denoncimi i Kryemadhit: Nuk ka asnjë njoftim nga institucionet ligjzbatuese për kompanitë në fjalë

Evazioni fiskal me inceneratorët, Ibrahimaj: Asgjë nuk është e re, zhurmë në vigjilje të protestës

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Brenda dhomës që u përfshi nga flakët në Spitalin e Fierit, dëme të shumta materiale

Vendimi i Qeverisë: Rriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar

Berisha thirrje policëve: Çdo presion ndaj qytetarëve do marrë ndëshkim personal dhe ligjor

Rritet pagat e personelit shëndetësor, Manastirliu: Shpërblim për mjekët që punojnë larg banesave

Do futen protestuesit në kryeministri? Berisha: Çdo opsion është i mundshëm

Sali Berisha: Për Ramën qytetarët ekzistojnë vetëm për t’i vjedhur. Përgjigjen e merr nesër