LIVE UPDATES
Bota

Bullgaria mund të shkojë drejt zgjedhjeve të treta brenda vitit, Trifonov ‘bllokon’ vetveten pasi nuk pranon qeveri të p

14 Gusht 2021, 07:37 Nga DOSJA
Bullgaria mund të shkojë drejt zgjedhjeve të treta brenda vitit,

BULLGARI– Grupi më i madh politik i Bullgarisë hoqi dorë nga përpjekjet për të udhëhequr një qeveri të pakicës të martën pas një fitoreje në zgjedhjet parlamentare të muajit të kaluar.

Partia ‘Ka një popull të tillë’ (ITN) fitoi ngushtë zgjedhjet e dyta të vitit 2021 më 11 korrik, të përforcuar nga zemërimi i publikut kundër korrupsionit të përhapur pas më shumë se një dekade dominimi nga ish-kryeministri i qendrës së djathtë, Bojko Borisov.

Sipas Reuters, me vetëm 65 vende ajo kishte nevojë për mbështetjen e partive të tjera më të vogla në dhomën e ndarë mes 240 ligjvënësve, pasi kishte refuzuar bashkëpunimin me GERB e Borissov dhe partinë etnike turke, MRF.

Megjithatë, ajo dështoi të fitojë mbështetjen e aleatëve të saj potencialë, dy partive të vogla kundër korrupsionit, pasi refuzoi të nënshkruajë një marrëveshje politike me ta dhe propozoi ministra të cilët ata i konsideruan të papërshtatshëm për të luftuar korrupsionin e nivelit të lartë në shtetin më të varfër anëtar të Bashkimit Evropian.

Në një deklaratë të transmetuar drejtpërdrejt në Facebook, udhëheqësi i ITN-së, Slavi Trifonov tha se ai nuk do ta vendoste qeverinë e tij të propozuar për pakicë në votim në parlament dhe akuzoi të dy partitë për tradhti.

Pa mbështetjen e partive protestuese ne nuk do të propozojmë një qeveri. Është e qartë se protesta kundër GERB dhe gjithçka që u bë nga GERB ka mbetur në të kaluarën, ndërsa tani në parlament ne shohim ambicie politike, hipokrizi, gënjeshtra, tradhti dhe lojëra që janë absolutisht të papranueshme për mua.”-tha Trifonov.

Dështimi i ITN për të udhëhequr një qeveri rrit perspektivën e zgjedhjeve të reja këtë vit, duke krijuar një vakum politik që mund të pengojë aftësinë e Bullgarisë për të trajtuar një ngritje të re të pritshme ndaj COVID-19 ose të futet në Fondin e BE-së për Rimëkëmbjen e Koronavirusit.

Të martën, Trifonov tha se ITN nuk do të mbështeste asnjë përpjekje të re për të formuar një qeveri brenda parlamentit aktual, pavarësisht thirrjeve nga partitë më të vogla për të rënë dakord për një kabinet me një jetëgjatësi të kufizuar prej gjashtë deri në tetë muaj për të shmangur një krizë politike.

Sipas kushtetutës, do të ketë dy përpjekje të tjera për të formuar një qeveri nga partitë e tjera, por analistët thonë se shanset e tyre për sukses duken të kufizuara.

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota bojko borisov slavi trifonov zgjedhjet ne bullgari bojko borisov slavi trifonov zgjedhjet ne bullgari

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave