LIVE UPDATES
Bota

Rusia ‘hakmerret’ ndaj Britanisë, dëbon gazetaren pak para zgjedhjeve, BBC: Sulm ndaj lirisë së mediave

14 Gusht 2021, 06:22 Nga DOSJA
Rusia ‘hakmerret’ ndaj Britanisë, dëbon gazetaren pak para

RUSI- Rusia i ka thënë një gazetare të BBC-së që punon në Moskë të largohet nga vendi deri në fund të këtij muaji në shenjë hakmarrje për atë që e quajti diskriminimi i Londrës ndaj gazetarëve rusë që punojnë në Britani.

Në një lëvizje të pazakontë që sinjalizon një përkeqësim të mëtejshëm të lidhjeve tashmë të dobëta midis Londrës dhe Moskës, kanali televiziv Rossiya-24 tha se Sara Rainsford, një nga dy korrespondentët e transmetuesit britanik në gjuhën angleze në Moskë, do të shkonte në shtëpi në atë që ajo e quajti ” dëbim historik “.

Sipas mediave të huaja, ky hap, një dëbim de facto, vjen si goditje para zgjedhjeve parlamentare në shtator ndaj mediave në gjuhën ruse në vend, për të cilat autoritetet gjykojnë se mbështeten nga interesa të huaja malinje me qëllim nxitjen e trazirave.

Rossiya-24 tha se autoritetet ruse kishin vendosur kundër rinovimit të akreditimit të zonjës Rainsford për të punuar si gazetare e huaj në Moskë përtej fundit të këtij muaji kur skadon viza e saj ekzistuese. Ky veprim ishte një përgjigje ndaj refuzimit të Londrës për të rinovuar ose lëshuar viza për gazetarët rusë në Britani, tha ajo.

Kanali citoi trajtimin e Britanisë ndaj transmetuesit rus RT të mbështetur nga shteti dhe gazetës shtetërore online të lajmeve Sputnik, duke thënë se asnjëri nuk mund të akreditohet në Britani për të mbuluar ngjarjet ndërkombëtare.

Drejtori i përgjithshëm i BBC-së, Tim Davie e quajti dëbimin e saj “një sulm të drejtpërdrejtë ndaj lirisë së medias, të cilën ne e dënojmë pa rezerva”.

Maria Zakharova, një zëdhënëse e Ministrisë së Jashtme ruse, tha se përfaqësuesit e BBC kishin qenë në Ministri ditët e fundit dhe se gjithçka u ishte shpjeguar atyre në detaje.  Zakharova tha se Moska e kishte paralajmëruar Londrën shumë herë se do t’i përgjigjej asaj që ajo e quajti persekutimi i gazetarëve rusë në Britani lidhur me vizat.

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota maria zakharova rusia debon gazetaren e bbc sara rainsford tim davie maria zakharova rusia debon gazetaren e bbc sara rainsford tim davie

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra