LIVE UPDATES
Bota

Ndërhyrja e Rusisë në zgjedhjet e 2016 në SHBA, prokurori Durham paraqet provën e parë për nisjen e hetimeve

14 Gusht 2021, 06:46 Nga DOSJA
Ndërhyrja e Rusisë në zgjedhjet e 2016 në SHBA, prokurori

SHBA– John Durham, prokurori federal amerikan i ngarkuar me detyrën për të hetuar origjinën e hetimeve mbi Rusinë ka paraqitur prova para një jurie të madhe në kuadër të procesit, tha të premten një person në dijeni të zhvillimeve.

Paraqitja e provave është një sinjal i rëndësishëm se prokurori Durham mund të jetë duke shikuar mundësinë e ngritjes së akuzave penale, përveç akuzave që ngriti vjet kundër një ish-juristi të FBI-së, i cili pranoi se kishte bërë ndryshime në një email lidhur me një ndihmës të fushatës zgjedhore të zotit Donald Trump, i vënë nën përgjim nga FBI-ja. Zoti Durham pritet të përgatisë edhe një raport.

Një zëdhënës i Departamentit amerikan të Drejtësisë nuk pranoi të bënte komente, duke thënë se ende vazhdojnë hetimet.

Gazeta Wall Street Journal njoftoi të premten se prokurori John Durham po paraqiste prova para një jurie të madhe dhe po peshonte nëse do të ngrinte akuza kundër disa punonjësve të FBI-së dhe individëve të tjerë jashtë qeverisë. Një person në dijeni të zhvillimeve, i cili foli me kusht që të mos identifikohej me emër pasi nuk ishte autorizuar të bënte komente mbi këtë çështje, konfirmoi për agjencinë e lajmeve Associated Press se zoti Durham i kishte paraqitur prova jurisë së madhe.

ohn Durham u emërua në këtë rol në 2019 nga Prokurori i Përgjithshëm në atë kohë, William Barr, me mandatin për të analizuar se si FBI-ja dhe komuniteti i zbulimit kishin vendosur të hapnin hetime lidhur me ndërhyrjen ruse në zgjedhjet presidenciale të 2016 dhe nëse kishte pasur bashkërendim të fshehtë me ekipin zgjedhor të zotit Donald Trump. Ekipi i prokurorit ka intervistuar një numër zyrtarësh në Departamentin e Drejtësisë dhe në komunitetin e zbulimit, përfshirë ish-drejtorin e CIA-s, John Brennan.

Këto hetime zhvillohen veçmas një procesi tjetër që ka hapur zyrtari juridik në Departamentin e Drejtësisë, i cili në dhjetor 2019 nxori një raport ku nënvizoi gabime me peshë si dhe boshlleqe në informacionin e paraqitur nga FBI-ja kur kërkoi të përgjonte bisedat e ish-ndihmësit të fushatës së zotit Trump, Carter Page. Raporti nuk kishte gjetur prova se këto probleme në veprimet e zyrtarëve të FBI-së apo të Departamentit të Drejtësisë ishin motivuar nga paragjykime partiake.

Disa javë para se të jepte dorëheqjen, zoti Barr emëroi prokurorin Durham për të zhvilluar hetimet, ndër të tjera edhe mbi vëmendjen e madhe që FBI-ja i kushtoi në analizën e saj informacionit të mbledhur nga ish-agjenti i zbulimit britanik, Christopher Steele që u përdor si provë për të kërkuar leje nga gjykata për përgjimin e zotit Page.

Zoti Durham po analizon gjithashtu nëse ndokush u ka paraqitur zyrtarëve amerikanë informacion që e dinin se ishte fallso dhe që fliste për lidhje mes bankës private Alfa Bank në Rusi dhe një serveri të përdorur nga ekipi zgjedhor i zotit Trump. FBI-ja nuk zbuloi ndonjë lidhje në hetimet e saj.

Alfa Bank ka ngritur padi se është bërë objekt sulmesh kibernetike në 2016-2017 si rezultat i fushatës së shpifjeve për lidhje mes saj dhe fushatës së zotit Trump.

Vjet në gusht, prokurori Durham arriti një marrëveshje me ish-juristin e FBI-së, Kevin Clinesmith, i cili pohoi se kishte manipuluar një email lidhur me zotin Page, ndërkohë që FBI-ja po paraqiste kërkesë për të përgjuar komunikimet e tij. Clinesmith është i vetmi person ndaj të cilit janë ngritur deri tani akuza nga prokurori Durham./VOA/

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota donald trump hetimet e shba mbi rusine john durham donald trump hetimet e shba mbi rusine john durham

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave