KRYESORET
Editorial

Të jesh protestues është nder, të jesh spekulant lufte është turp

14 Mars 2022, 13:56 Nga DOSJA
Të jesh protestues është nder, të jesh spekulant lufte

Nga Dosja.al

Turp është të sillesh si spekulant lufte, jo të protestosh. Protesta nuk është turp, për sa kohë qytetarët nuk dalin kundër pasojave të luftës, por kundër spekulantëve. Nuk dalin jelekët e verdhë në Francë, sepse që në ditët e para të luftës, Presidenti Macron, takoi gjithë grupet e interesit dhe nxori “paketën e rezistencës” që kopjoi Edi Rama, pasi mbushi çitjanet nga frika.

Ndërsa gjithë drejtuesit e qeverive në gjithë botën, përfshirë edhe Ballkanin, merrnin masa për të mbrojtur qytetarët, ky i yni filloi festën me klubin personal të biznesmenëve të emëruar. Ata rritën çmimet fiktivisht, ky rriste të ardhurat në buxhet që vinin nga rritja e çmimeve, qytetarët paguanin më shumë.

Ditët e para po shkonin vaj për Ramën dhe klubin e tij privat, të ardhurat në buxhet shtoheshin, të ardhurat e klubit shtoheshin, ai vetë dilte si Kalorësi i Fytyrës së Vrerosur nëpër ekrane të lajmëronte luftën me mullinjtë e erës, rishpallej babai i Kombit që po na nxirrte me mundim nga një tjetër katastrofë, ndërsa njerëzit e nështruar paguanin.

Derisa “delet u bënë deshë”, bulevardi para Kryeministrisë u mbush plot për të mos u zbrazur më. Klubin e monopolistëve të emëruar e kapi paniku për Shefin, ndërsa vetë shefi kishte shkuar në Dubai, me sigurinë se protesta do të ishte një mbledhje e atyre pak qytetarëve të përhershëm.

Ishte mbrëmja e së mërkurës, kur çmimi i karburantit arriti 2900 lekë për litër, një rekord që ia kishin zilinë edhe vendet më të pasura të botës. Ishte ajo pika e kthesës, që po vazhdon edhe sot të tmerrojë Ramën dhe klubin e tij, ajo që e shndërroi Babain e përvëluar në bishën e pakontrolluar, Kryeministrin neoliberal në ideologun e kapitalizmit social, hedonistin e qejfeve të shtrenjta në Dubai në shërbëtorin e të varfërve që bredh lokal më lokal duke sharë protestuesit me X5 dhe Iphone.

E gjitha kjo pasi u kthye në Rinas nga Dubai me çarterin që i ka bërë dhuratë vetes dhe i hipi Linkolnit superluksoz për t’u ndërruar me c’të gjejë në zyrë. Anuloi spekulimin e Klubit, por jo spekulimin e qeverisë së tij, uli çmimet e klubit të biznesmenëve, por jo taksat e tepërta që po merr nga rritja e çmimit. Spekulimin e qeverisjes së tij ka vendosur ta mbulojë me propagandë nëpër lokale.

Protesta nuk është turp, se shqiptarët kanë mbajtur shumë dhe vazhdojnë të mbajnë shumë. Qeveria nuk ia mohoi vetes pjesën e vetë të abuzimit, vazhdon të paguajë për rrugë të arta, vazhdon të paguajë për kontraktorët e koncesioneve të arta, vazhdon ta shesë energjinë e KESH te privati që privati t’ja shesë OSHEE-së më shtrenjtë dhe qytetarët të paguajnë, shkruan Dosja.al.

Protesta është nder kur drejtohet kundër një pushteti abuziv që prej 9 vitesh pasuroi një grup biznesmenësh të emëruar dhe përjashtoi nga vendi mbi 500 mijë shqiptarë që i la pa asnjë mundësi për të mbijetuar. Është nder për ata që, pasi shohin frigoriferin dhe dollapin bosh, pasi krruajnë xhepat bosh, nuk ikin në Gjermani, nuk qajnë nëpër trotuaret e ndotura të lagjes, por kërkojnë të integrohen në vendin e tyre, kërkojnë një qeverisje të paktën të përgjegjshme.

Protesta është nder përsa kohë po e detyron shefin e qeverisë dhe të biznesit të mos i plaçkisë më qytetarët dhe të fillojë të sillet si homologët e tij, në Ballkan. Është vetëm fillimi, ka hequr vetëm fitimin spekulativ të biznesmenëve spekulantë. Pa hequr dorë nga spekulimi qeveritar, protesta nuk mund të përfundojë.

Protesta është detyrë për të gjithë ata që duan një qeveri të përgjegjshme, që  ka frikë nga qytetarët, për ata që duan një Kryeministër që t’i dëgjojë jo që t’i shajë, për ata që duan një Kryeministër që t’i shërbejë detyrës me modesti, jo oligarkëve me prepotencë. Një kryeministër që nuk do të na turpëronte në sytë e Botës, duke u sjellë si spekulant lufte, por do të bashkonte vendin për t’i dhënë një përgjigje të unifikuar situatës së vështirë.

Nga Dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

Editorial 13 Mars 2022, 12:45

Propaganda në faturën e dritave, Rama nuk mjafton

Nga Enton Abilekaj“Paketa e Rezistencës” nuk rezistoi as 24 orë, nuk mjaftoi as për të ulur pak numrin e protestuesve, as për të rrëzuar ndonjë prej kërkesave t...

Editorial 13 Mars 2022, 10:30

Humbësi etik

Nga Meri LikaNë politikë, ekziston një term për ata që humbasin dhe largohen me dinjitet, quhen Humbës Etik.  Humbësit etik janë ata që preferojnë më mirë të hu...

Editorial 11 Mars 2022, 17:50

Dy rastet e sindromës së të pasmes në ujë

Nga Meri LikaKemi një shprehje ne shqiptarët “i ra b*tha në ujë”. Në këtë situatë është sot lideri ynë suprem, pas protestave kundër rritjes pa frena dhe pa asn...

Editorial 8 Mars 2022, 13:08

Qëndrimi i Bashës i shërben vetëm Edi Ramës

Nga Dosja.alPërpjekjet e Lulzim Bashës për të qëndruar në krye të Partisë Demokratike pas disfatës së 6 marsit, morën një goditje të rëndë mbrëmjen e së hënës, ...

Editorial 7 Mars 2022, 15:05

Mundësia e fundit që fitoi PD në 6 mars

Nga Enton Abilekaj Lulzim Basha i befasoi të gjithë me daljen përpara mediave në mëngjesin pas disfatës. Pa folur akoma fituesi i zgjedhjeve të pjesshme, Edi Ra...

Editorial 1 Mars 2022, 10:28

E ardhmja e vjedhur e Rusisë

Nga Joschka Fischer“Project Syndicate”Presidenti rus Vladimir Putin ka bërë zgjedhjen e tij. Ai ka nisur luftën kundër Ukrainës. Ky është një moment vendimtar p...

Duma e Alizoti në mbledhjen e Rithemelimit, Berisha: Do e merrni vesh në darkë

Duma e Alizoti në mbledhjen e Rithemelimit, Berisha: Do e merrni vesh në darkë

3 Komisionet në duart e Alibeajt, Berisha: Përpjekje Ramës për ta lënë vendin pa Opozitë

Miraka te Ligjet, Berisha: Bardhi të japë sqarime për vrasjen në Elbasan

Berisha: Alibeaj merr në mbledhje demokratë që nuk janë pjesë e grupit të PD

Berisha paralajmëron protesta: Droga është normë në polici, mjaftojnë dy vrasjet e fundit

Nesër zgjidhet kryesia e PD/ Berisha: Sot dorëzoj emrat

Pas Dumanit, Berisha thirrje Besian Xhixhës: Trego lidhjet e krimit me politikën

Berisha: Dumanit po i censurojnë dëshmitë, nxirrni tabulatet e Taulant Ballës me Suel Çelën

Berisha thirrje Nuredin Dumanit: Trego gjithçka, deri tani ke thënë ato që dimë të gjithë

Berisha: Gjykata Supreme janë Rama e Don Agaçio, gjthçka ndodh në dhomë këshillimi

Manja ‘pastroi’ dosjet, Berisha: Mafia e pronave u amnistua, mjafton të çojnë qesen në Apel

S'përmbahen! Bardhi: Mos më ngri zërin mua. Bushka: Flisni 7 veta në kor

PLAS KEQ te Ligjet/ Bushka: Ne jemi ndryshe Gazi, ty të është vrarë dikush në zonën elektorale

Raporti i Administratës Publike, Bardhi: Keni analizë për patronazhistët, keni marrë masa?

Raporti i Administratës Publike/ Alibeaj: Pse gjatë vitit zgjedhor ka pasur më shumë rekrutime?

Anëtarët e ish-sigurimit të Shtetit/ Alibeajt s'i pranohet kandidati, ngre zërin: Ja provat

Socialistët miratojnë të propozuarin e Berishës, Simon Miraka

Sherr te Ligjet/ Bardhi: Të pafytyrë, votuat të propozuarin e non-gratas. Bushka: Lëri patetizmat

Në qendër të Tiranës, aksidentohet autobusi i linjës së Institutit

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik