KRYESORET
Editorial

Propaganda në faturën e dritave, Rama nuk mjafton

13 Mars 2022, 12:45 Nga DOSJA
Propaganda në faturën e dritave, Rama nuk mjafton

Nga Enton Abilekaj

“Paketa e Rezistencës” nuk rezistoi as 24 orë, nuk mjaftoi as për të ulur pak numrin e protestuesve, as për të rrëzuar ndonjë prej kërkesave të tyre. Edi Rama po bredh me dëshpërim nëpër biznese sot, duke tentuar të bëjë ritualin e ndarjes së shqiptarëve në të mirët që heshtin dhe e falendrojnë dhe në të këqinjtë që prostestojnë poshtë zyrës së tij.

Paniku që e ka kapur që ditën e parë të protestës, mungesa e qetësisë dhe pastaj reagimi i menjëhershëm me çmimin e naftës, pasi refuzoi të ndërhynte për ditë me radhë, vetëm sa e ekspozojnë si fajtor që po hedh paketa dhe propagandë për të mbuluar fajin në kohë krize.
Faji i tij nuk është vetëm mbingarkimi i ekonomisë me borxhe të brendshme dhe të jashtme për rrugë nga 20 milionë euro kilometri që shkojnë pa tender tek klubi i biznesmenëve ekskluzivë që vazhdon t’i shtrëngojë fort edhe në krizë. Rritja e borxhit është vetëm një nga arsyet që sot qeveria i ka duart e lidhura për të marrë masa, është një nga fajet që po mundohet të fshehë.

Ato 30 mijë lekë të vjetra, që do të japë për shtresat në nevojë, nuk krahasohen me asnjë nga masat që vendet fqinje, po aq ose më të varfra se Shqipëria kanë marrë, duke hequr taksa dhe akciza dhe duke subvenionuar çmime. Kjo për shkak të borxhit të rritur për shpenzime luksi, për PPP, rrugë 300 milionë euroshe që nuk bëjnë, koncesione qindramilionëshe që as nuk funksionojnë por vetëm sa ushqejnë parterët e klubit ekskluziv.

Mbështetja për cmimin e energjisë faturën e të cilës e shpall 200 milionë euro, rezultoi një mashtrim kur vendi, jo vetëm ka 2 javë që nuk importon energji, por sipas ministres së Energjetikës, po depoziton energji për ditë më të vështira. As çmimi 61 lekë për kilovat, nuk ka lidhje me realitetin, pasi edhe nëse blihet kaq në import, në rastin më të keq, është vetëm 30 për qind e asaj që shpenzohet.

Në fakt Qeveria po fitonte nga kriza, protesta vetëm sa i uli marzhin e fitimit. Rritja e çmimit të naftës, bashkë me efektin zinxhir që shkaktoi tek produktet e tjera, veçanërisht ato ushqimore, i dha një rritje të ndjeshme të ardhurave nga Tatimi mbi Vlerën e Shtuar (TVSH), që në buxhetin e 2022 ishte llogaritur me çmimet e ulëta të 2021. Në vend që ta bënte TVSH nominale, ta mblidhte në vlerën e parashikuar kur u miratua Buxheti, Edi Rama veproi si spekulantët, duke arkëtuar pa u ndjerë dhe duke dalë nga 3 herë në ditë në media për t’i bërë PR-in zhvatjes.

Akoma sot nuk flet për të ardhurat shtesë në buxhet për shkak të rritjes së çmimeve, akoma sot nuk bën transparencë sa hyjnë dhe sa dalin nga buxheti për shkak të krizës, akoma nuk e dimë sa për qind të energjisë importuam, importojmë apo pritet të importojmë, sa shkon cmimi nëse llogaritet dhe prodhimi vendas, a kanë importuesit rezerva 3-mujore apo do të kemi mungesë nafte në të ardhmen e afërt, ashtu siç parashikon ai dhe ministrja e energjetikës.

Nuk e dimë a ka rezerva në drithë, apo në produkte të tjera jetike, që, jo vetëm të mbrojnë rritjen e cmimit, por edhe të garantojnë furnizmin e tregut të paktën për disa muaj. Këto masa i ka marrë tashmë çdo vend i Ballkanit, përveç Shqipërisë, i kanë bërë publike të gjitha qeveritë e Ballkanit përveç Qeverisë spekulante të Edi Ramës.

Në vend të transparencës, në vend të daljes përpara publikut me shifra dhe me fakte, në vend të daljes përpara mediave për ballafaqimin e fakteve, del në Instagram, të gënjejë kë të mundet. Paraqet paketën e ndërhyrjes së Qeverisë në krizë në atë platformë ku lundron për të blerë online modelin e fundit të citjaneve firmato.

Pastaj me citjanet firmato, me ndriçuesin 10 mijë euro në sfond, merr shprehjen e fytyrës së Sokratit të vuajtur dhe fillon propagandën. Kur propaganda nuk funksionon për të proshur protestën, kur e kupton se monologjet e përsëritura përpara webcam-it high definition nuk i dëgjon më njeri, vendos që ta fusë propagandën tek fatura e dritave, ashtu siç futi në telefonat e çdo shqiptari këshillat prej eksperti të pandemisë.

Njësoj si për pandeminë, kur me dy paketa të turpshme ndihmash, i la qytetarët vetëm përballë faturave të shtrenjta dhe mungesës së mjekimit, duke u kujdesur vetëm të rregullonte statistikat e fataliteteve, edhe sot, po nxjerr të njëjtin lloj pakete ndihme të shoqëruar me propagandën tipike të Pushtetit totalitarm, asaj që nuk i shmangesh dot, as kur mbyll TV, as kur mbyll telefonin. Tani ajo të vjen në shtëpi me faturën e energjisë.

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

Editorial 13 Mars 2022, 10:30

Humbësi etik

Nga Meri LikaNë politikë, ekziston një term për ata që humbasin dhe largohen me dinjitet, quhen Humbës Etik.  Humbësit etik janë ata që preferojnë më mirë të hu...

Editorial 11 Mars 2022, 17:50

Dy rastet e sindromës së të pasmes në ujë

Nga Meri LikaKemi një shprehje ne shqiptarët “i ra b*tha në ujë”. Në këtë situatë është sot lideri ynë suprem, pas protestave kundër rritjes pa frena dhe pa asn...

Editorial 8 Mars 2022, 13:08

Qëndrimi i Bashës i shërben vetëm Edi Ramës

Nga Dosja.alPërpjekjet e Lulzim Bashës për të qëndruar në krye të Partisë Demokratike pas disfatës së 6 marsit, morën një goditje të rëndë mbrëmjen e së hënës, ...

Editorial 7 Mars 2022, 15:05

Mundësia e fundit që fitoi PD në 6 mars

Nga Enton Abilekaj Lulzim Basha i befasoi të gjithë me daljen përpara mediave në mëngjesin pas disfatës. Pa folur akoma fituesi i zgjedhjeve të pjesshme, Edi Ra...

Editorial 1 Mars 2022, 10:28

E ardhmja e vjedhur e Rusisë

Nga Joschka Fischer“Project Syndicate”Presidenti rus Vladimir Putin ka bërë zgjedhjen e tij. Ai ka nisur luftën kundër Ukrainës. Ky është një moment vendimtar p...

Editorial 26 Shkurt 2022, 12:45

As kriza nuk e bëri Kryeministër

Nga Enton AbilekajI pyetur në Konferencën për shtyp pas Samitit të Jashtëzakonshëm të NATO-s, nëse qëndrimi i Serbisë kundër sanksioneve për Rusinë do të ndikon...

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

PPE për krizën në PD? Berisha: S’e di, e vlerësojmë, disa nga ne do shkojnë

Berisha korrigjohet: Ia paskam thënë gabim emrin Dumanit, e paska Nuredin

Duma e Alizoti në mbledhjen e Rithemelimit, Berisha: Do e merrni vesh në darkë

3 Komisionet në duart e Alibeajt, Berisha: Përpjekje Ramës për ta lënë vendin pa Opozitë

Miraka te Ligjet, Berisha: Bardhi të japë sqarime për vrasjen në Elbasan

Berisha: Alibeaj merr në mbledhje demokratë që nuk janë pjesë e grupit të PD

Berisha paralajmëron protesta: Droga është normë në polici, mjaftojnë dy vrasjet e fundit

Nesër zgjidhet kryesia e PD/ Berisha: Sot dorëzoj emrat

Pas Dumanit, Berisha thirrje Besian Xhixhës: Trego lidhjet e krimit me politikën

Berisha: Dumanit po i censurojnë dëshmitë, nxirrni tabulatet e Taulant Ballës me Suel Çelën

Berisha thirrje Nuredin Dumanit: Trego gjithçka, deri tani ke thënë ato që dimë të gjithë

Berisha: Gjykata Supreme janë Rama e Don Agaçio, gjthçka ndodh në dhomë këshillimi

Manja ‘pastroi’ dosjet, Berisha: Mafia e pronave u amnistua, mjafton të çojnë qesen në Apel

S'përmbahen! Bardhi: Mos më ngri zërin mua. Bushka: Flisni 7 veta në kor

PLAS KEQ te Ligjet/ Bushka: Ne jemi ndryshe Gazi, ty të është vrarë dikush në zonën elektorale

Raporti i Administratës Publike, Bardhi: Keni analizë për patronazhistët, keni marrë masa?

Raporti i Administratës Publike/ Alibeaj: Pse gjatë vitit zgjedhor ka pasur më shumë rekrutime?

Anëtarët e ish-sigurimit të Shtetit/ Alibeajt s'i pranohet kandidati, ngre zërin: Ja provat

Socialistët miratojnë të propozuarin e Berishës, Simon Miraka

Sherr te Ligjet/ Bardhi: Të pafytyrë, votuat të propozuarin e non-gratas. Bushka: Lëri patetizmat

Në qendër të Tiranës, aksidentohet autobusi i linjës së Institutit

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët