KRYESORET
Editorial

Dy rastet e sindromës së të pasmes në ujë

11 Mars 2022, 17:50 Nga DOSJA
Dy rastet e sindromës së të pasmes në ujë

Nga Meri Lika

Kemi një shprehje ne shqiptarët “i ra b*tha në ujë”. Në këtë situatë është sot lideri ynë suprem, pas protestave kundër rritjes pa frena dhe pa asnjë kontroll të çmimeve (jo vetëm të naftës). Metamorfoza e tij në vetëm dy ditë është e njëjtë me atë të kohës së protestave për armët kimike por, edhe të protestave të studentëve. Nga arroganca e këshillave të nikoqirllëkut se si të kursejmë duke ecur në këmbë, Zeusi i ministres së sipërmarrjes kaloi në ekstazën e komunikimit “gju më gju me popullin”. Nga arroganca e një të superpushtetshmi kaloi në një jargavitje “drithëruse” deri në lutje ekstreme për një afat 48 orësh që ne si qytetarë duhet t’ia japim e ky të bëj namin me “spekulantët” e hidrokarbureve.

Unë uroj që ne si popull të mos kemi aspak kohë që t’ia japim këtij karagjozi të pandreqshëm, të mos i japim kohë që ai pastaj të mundet të fikë protestat siç bëri me studentët. Ne si popull duhet të kemi të qartë se roli i shtetit, në kushte të tilla është të marrë masa në mbrojtje të interesave publike. Nuk dua të shkruaj në lidhje me konceptet ekonomike dhe shoqërore të tregëtisë së lirë, por dua të shkruaj për sindromën e metamorfozës së politikanëve tanë pasi iu bie e pasmja në ujë.

Reagimi i parë i kryeministrit tonë, është gjithmonë ai i arrogancës, i injorimit, herë duke na treguar se si duhet të dobësohemi e herë duke na treguar se si të kursejmë. Pjesë e kësaj arrogance bëhet edhe enturazhi i tij që e rrethon, të cilët në delirin e tyre për t’iu servilosur sa më shumë atij pothuaj Zeusit, japin edhe ata këshilla se si të bëjmë një jetë të shëndetëshme, duke menduar se ne i kemi harruar kilet e tyre të tepërta që ua qarkonin gushën. Kjo sindromë nuk është vetëm tek pushteti, çuditërisht ajo ka mbërthyer edhe kryetarin e opozitës së vulosur. Njëjtë edhe ai, në fillim me arrogancë dhe një vetkënaqje budallaqe, brohoriste fitoret e panumërta të jetës së tij e vetëm një ditë më pas u metamorfozua duke na treguar se po reflekton dhe se fatkeqësisht kishte pësuar humbjen e parë.

Gjithmonë e kam ndjekur politikën për arsye se mendoj që ndikimi i saj në jetët tona është shumë i madh. Shpesh jam zemëruar për vendime të këqija, qofshin ato nga e djathta apo nga e majta, kam marrë pjesë në protesta, por që kur në pushtet ka ardhur kjo qeveri, dhe përballë saj kemi këtë opozitë që kemi, e vetmja gjë që mund të bëj është të “tërbohem”. Sot kryeministri dhe opozitari vulëhumbur, po luajnë me mjerimin njerëzor që vetë e kanë krijuar, me injorancën, me padijen, me hakmarrjen, të cilat i vulosin me arrogancën e tyre, a thua se vetëm këta do ta kenë një vend në Diell. Mendoj se fuqia mjegullon gjykimin e tyre dhe shkakton dëm serioz për shumë njerëz. Dhe tamam këtu fillon kthesa, kur dëmi që i shkaktohet masës e detyron këtë të fundit që të ngrihet dhe tua trondisi këmbët e fronit ose siç themi ne, i bën që t’iu bjerë b*tha në ujë.

E kur kjo ndodh këta lloj liderash mendjeshkurtër dhe fjalëgjatë, fillojnë të pësojnë metamorfozën e tyre të përuljes, të gadishmërisë për të rregulluar atë që me vetëdije dhe dëshirë prishën. Takimi i sotëm, i kryeministrit me sipërmarrësit e hidrokarbureve më dha shijen e një torte të prishur e cila më dallgëzoi krejt ditën. Kërcënimet e tij me mbyllje pikash karburanti nëse çmimin e nuk e firmos Denari, Belinda e kompani është një paçavure e keqe, sepse qeveria po përpiqet që me xhepin e biznesit të lajë pisllëqet e saj të konçensioneve, inçenaratorëve dhe PPP-ve.

E ndërkohë që kaposhi i qeverisë ka hipur majë plehut e kakarit, karagjozi i opozitës së shtirur ka vendosur të sakrifikohet për vogëlushët. O Zot, unë kam një vogëlush por, të lutem o Lulëzim mos u lodh të ngjitesh me karrigen për tim bir. Po do t’iu bësh nder fëmijëve tanë, jepu shembullin e atij që humbet dhe e pranon humbjen si pjesë normale të jetës, dhe tërhiqet për t’ia lenë vendin dikujt tjetër që di të fitojë. Vetëm kështu fëmijët tanë do të mësojnë të luftojnë që të mos i humbasin shanset që do t’iu jepen në jetë. Në një anë janë dy palaço të politikës e në anën tjetër jemi ne që duam ti lemë me të pasme në ujë, e që të dy të mos mund të ngrihen dot më e të mundemi të çlirohemi nga autokracia.

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

Editorial 8 Mars 2022, 13:08

Qëndrimi i Bashës i shërben vetëm Edi Ramës

Nga Dosja.alPërpjekjet e Lulzim Bashës për të qëndruar në krye të Partisë Demokratike pas disfatës së 6 marsit, morën një goditje të rëndë mbrëmjen e së hënës, ...

Editorial 7 Mars 2022, 15:05

Mundësia e fundit që fitoi PD në 6 mars

Nga Enton Abilekaj Lulzim Basha i befasoi të gjithë me daljen përpara mediave në mëngjesin pas disfatës. Pa folur akoma fituesi i zgjedhjeve të pjesshme, Edi Ra...

Editorial 1 Mars 2022, 10:28

E ardhmja e vjedhur e Rusisë

Nga Joschka Fischer“Project Syndicate”Presidenti rus Vladimir Putin ka bërë zgjedhjen e tij. Ai ka nisur luftën kundër Ukrainës. Ky është një moment vendimtar p...

Editorial 26 Shkurt 2022, 12:45

As kriza nuk e bëri Kryeministër

Nga Enton AbilekajI pyetur në Konferencën për shtyp pas Samitit të Jashtëzakonshëm të NATO-s, nëse qëndrimi i Serbisë kundër sanksioneve për Rusinë do të ndikon...

Editorial 25 Shkurt 2022, 11:43

Armiku te Porta

Nga Florion MetohuNuk ka asnjë dyshim që urdhri i Vladimir Putin, në 24 shkurt 2022, për të sulmuar Ukrainën, do të mbahet mend si një nga datat kryesore të she...

'Faleminderit përfaqësues të DASH'/ Çupi ngatërrohet në Komision, buzëqesh: S'keni shansin

'Faleminderit përfaqësues të DASH'/ Çupi ngatërrohet në Komision, buzëqesh: S'keni shansin

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

PPE për krizën në PD? Berisha: S’e di, e vlerësojmë, disa nga ne do shkojnë

Berisha korrigjohet: Ia paskam thënë gabim emrin Dumanit, e paska Nuredin

Duma e Alizoti në mbledhjen e Rithemelimit, Berisha: Do e merrni vesh në darkë

3 Komisionet në duart e Alibeajt, Berisha: Përpjekje Ramës për ta lënë vendin pa Opozitë

Miraka te Ligjet, Berisha: Bardhi të japë sqarime për vrasjen në Elbasan

Berisha: Alibeaj merr në mbledhje demokratë që nuk janë pjesë e grupit të PD

Berisha paralajmëron protesta: Droga është normë në polici, mjaftojnë dy vrasjet e fundit

Nesër zgjidhet kryesia e PD/ Berisha: Sot dorëzoj emrat

Pas Dumanit, Berisha thirrje Besian Xhixhës: Trego lidhjet e krimit me politikën

Berisha: Dumanit po i censurojnë dëshmitë, nxirrni tabulatet e Taulant Ballës me Suel Çelën

Berisha thirrje Nuredin Dumanit: Trego gjithçka, deri tani ke thënë ato që dimë të gjithë

Berisha: Gjykata Supreme janë Rama e Don Agaçio, gjthçka ndodh në dhomë këshillimi

Manja ‘pastroi’ dosjet, Berisha: Mafia e pronave u amnistua, mjafton të çojnë qesen në Apel

S'përmbahen! Bardhi: Mos më ngri zërin mua. Bushka: Flisni 7 veta në kor

PLAS KEQ te Ligjet/ Bushka: Ne jemi ndryshe Gazi, ty të është vrarë dikush në zonën elektorale

Raporti i Administratës Publike, Bardhi: Keni analizë për patronazhistët, keni marrë masa?

Raporti i Administratës Publike/ Alibeaj: Pse gjatë vitit zgjedhor ka pasur më shumë rekrutime?

Anëtarët e ish-sigurimit të Shtetit/ Alibeajt s'i pranohet kandidati, ngre zërin: Ja provat

Socialistët miratojnë të propozuarin e Berishës, Simon Miraka

Sherr te Ligjet/ Bardhi: Të pafytyrë, votuat të propozuarin e non-gratas. Bushka: Lëri patetizmat

Në qendër të Tiranës, aksidentohet autobusi i linjës së Institutit

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë