LIVE UPDATES
Editorial

Mundësia e fundit që fitoi PD në 6 mars

7 Mars 2022, 15:05 Nga DOSJA
Mundësia e fundit që fitoi PD në 6 mars

Nga Enton Abilekaj

Lulzim Basha i befasoi të gjithë me daljen përpara mediave në mëngjesin pas disfatës. Pa folur akoma fituesi i zgjedhjeve të pjesshme, Edi Rama, pa folur fituesi i betejës opozitare në këto zgjedhje, Sali Berisha, mbajtësi i aseteve të PD-së, doli pa të keq, pa asnjë pendesë për katandisjen e partisë në forcë të tretë nga 3 garuesit dhe premtoi se do të vazhdojë në këtë rrugë.

Sigurisht që, edhe ata që prisnin nga Lulzim Basha që të mos shfaqej në publik disa ditë, me shpresën se disfata do kalonte në plan të dytë për shkak të luftës në Ukrainë, apo çmimeve që po rriten në progresion gjeometrik, nuk mendonin që në shfaqjen e parë publike do të dorëzonte vulën, logon dhe selinë. Kjo nuk është në stilin e Bashës, por mund të bënte minimumin për atë shumicë dërrmuese të Partisë Demokratike që votoi kundër tij ose nuk shkoi fare.

Ata që nuk dolën dje, duke shkaktuar mungesën më të madhe të votuesve në historinë e zgjedhjeve, përjashtuar 30 qershorin 2019 kur opozita bojkotoi, bërtitën më shumë se të gjitha votat në kuti. Ata refuzuan të shkonin në zgjedhjet ku fituesi ishte i paracaktuar për shkak të përçarjes së PD-së. Të dekurajuar nga lufta 6-mujore, të lodhur nga beteja për të shqyer PD-në për interesat personale të dy figurave që kanë marrë më shumë se kushdo nga vota e tyre, pa shpresë për të ardhmen, vendosën të mos niseshin në një kalvar të ri, që, pasi të rraskapiste, do t’i çonte përsëri në të njëjtin vend.

Mungesa ulëritëse e tyre, kërkonte sot një përgjigje dhe të parit i takon Lulzim Bashës. Ata janë të domosdoshëm që Edi Rama, pasi rrit cmimet, pasi kapet në shkelje flagrante nga opozita dhe media, pasi ka kapur Drejtësinë për të mos u kapur nga ligji, pasi i nxjerr njerëzit nga shtëpia në qiell të hapur në mes të dimrit, të mos e rrisë diferencën, të mos marrë më shumë se zgjedhjet paraardhëse.

Kryetari i PD-së që e nisi në 9 shtator kursin e përçarjes, që sot e quajti reformë, u detyrohet atyre që nuk shkuan dhe atyre që i kanë mbetur, në mos dorëheqje, një tërheqje. I detyrohet atyre që për herë të parë nuk e kanë votuar PD-në një mundësi për t’i rikthyer duke u dhënë garën e mohuar, u detyrohet atyre që nuk janë me PD-në por duan të heqin Edi Ramës, prishjen e bunkerit që krijoi për të fshehur kokën e tij, jo nga qysqitë e 8 janarit, por nga vota e lirë që mohon, të paktën prej 6 muajsh.

Edhe Sali Berisha u detyrohet atyre që munguan të dielën e 6 marsit. Pavarësisht se u nis nga roli i viktimës, në një betejë që më shumë se për rehabilitimin e Partisë Demokratike, ishte për rehabilitimin e vetes, pavarësisht se e kërkoi tek vota përplasjen me Bashën, beteja që nisi, shkaktoi dëmin e refuzimit spektakolar të së dielës.

Tani që kontesti brenda PD-së mori përgjigje, përgjegjësia e fituesit është më e madhe se e humbësit. Sali Berisha ka përgjegjësinë të tregojë rrugën për Bashkimin e partisë dhe më pas të opozitës më qëllim rrëzimin e një regjimi që bëhet çdo ditë më i fortë. Me një lider si ai, që bashkon demokratët, por largon elektoratin gri, që motivon militantët por tremb shoqërinë civile, PD mund të kompaktësohet, por nuk mund të konkurojë PS.

Nëse shton pastaj metodat speciale që përdor rilindja që nga 2017 me bekimin e ndërkombëtarëve që janë hapur kundër Berishës, sfida bëhet e pamundur. E ardhmja e opozitarizmit duket akoma më e pashpresë, kur Lulzim Basha deklaron se nuk do të tërhiqet, por, duke mbajtur me dhunë asetet e PD-së, do të shërbejë si përçarës i opozitës edhe në zgjedhjet e tjera.

Opozitarizmi nuk ka më vetëm një kundërshtar. Pasi Lulzim Basha bëri publik planin e tij për të vazhduar dëmtimin e opozitës, opozitarizmi ka përballë një koalicion që, për fat të keq, ka mbështetje ndërkombëtare. Ky koalicion është kundërshtari i deklaruar. Të padeklaruarit janë ata që, pavarësisht se u ka skaduar afati politik, nuk e lëshojnë vendin për një zgjidhje të re.

Pavarësisht bojkotit masiv, pavarësisht rezultatit spektakolar të Rilindjes, votuesit dje e bënë detyrën e tyre për të evidentuar opozitën që i përfaqëson. Sot ka një mundësi që opozita të rimëkëmbet. Mund të fillojë nga ata që qëndruan në selinë dhe logon e PD-së, pasi Basha e flaku shansin e tij, por më e rëndësishme është se nuk ka më kohë për të humbur dhe debate për të konsumuar, ndërsa rreziku i pushtetit totalitar të korruptuar po rritet me shpejtësi.

Dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

editorial kryesore enton abilekaj zgjedhjet e pjesshme 6 mars 2022 enton abilekaj zgjedhjet e pjesshme 6 mars 2022

Sondazh

Poll
Editorial 1 Mars 2022, 10:28

E ardhmja e vjedhur e Rusisë

Nga Joschka Fischer“Project Syndicate”Presidenti rus Vladimir Putin ka bërë zgjedhjen e tij. Ai ka nisur luftën kundër Ukrainës. Ky është një moment vendimtar p...

Editorial 26 Shkurt 2022, 12:45

As kriza nuk e bëri Kryeministër

Nga Enton AbilekajI pyetur në Konferencën për shtyp pas Samitit të Jashtëzakonshëm të NATO-s, nëse qëndrimi i Serbisë kundër sanksioneve për Rusinë do të ndikon...

Editorial 25 Shkurt 2022, 11:43

Armiku te Porta

Nga Florion MetohuNuk ka asnjë dyshim që urdhri i Vladimir Putin, në 24 shkurt 2022, për të sulmuar Ukrainën, do të mbahet mend si një nga datat kryesore të she...

Editorial 24 Shkurt 2022, 10:54

Perdja e re e hekurt

Nga Gjergj ErebaraVija e Teodosit, Perdja e Hekurt, Skizma e Madhe. Këto të gjitha janë krahasime historike shpesh të ekzagjeruara dhe të pabaza. Por ama në kon...

Editorial 22 Shkurt 2022, 08:16

Ti je “non grata” ime!

Nga Meri LikaKur plaçkitja bëhet një mënyrë jetese për një grup njerëzish që jetojnë në një shoqëri, ata krijojnë për vete, me kalimin e kohës, një siste...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni