LIVE UPDATES
Editorial

Humbësi etik

13 Mars 2022, 10:30 Nga DOSJA
Humbësi etik

Nga Meri Lika

Në politikë, ekziston një term për ata që humbasin dhe largohen me dinjitet, quhen Humbës Etik.  Humbësit etik janë ata që preferojnë më mirë të humbasin bukur se sa të të fitojnë keq.

Ajo që e përcakton një humbës si Humbës Etik është respektimi i disa parimeve dhe rregullave të lojës. Nëse të fituarit nënkupton shpërfilljen e këtyre vlerave apo normave, ai preferon të humbasë.

Humbësi etik është mbi të gjitha dikush që është i lirë, dikush që ka mjaft respekt për veten për të mos u varur nga rezultatet, është dikush që i pëlqen të eci më lehtë në jetë, pa pengje dhe i pavarur.

Ka raste apo rrethana në të cilat, fiton i keqi, ka raste kur fiton mashtrimi, ashtu siç ka dhe raste kur fiton legjitimiteti. Por në të treja rastet moralin dhe dinjitetin e humbësit nuk mund ta vesh dot kushdo. Këtë kostum e vesh vetëm Humbësi Etik.
Është e thjeshtë të bëhesh fitues i mirë por është shumë e vështirë të bëhesh humbës i mirë.

Gjithmonë më ka pëlqyer debati, ballë për ballë, që kandidatët për presidentë të Amerikës zhvillojnë me njëri-tjetrin gjatë fushatave elektorale, brenda partive të tyre, por edhe me kandidatin e krahut tjetër politik.

Gjithmonë kam dashur që edhe në Shqipëri fushatat elektorale të ishin në nivele të tilla por, kjo gjë nuk ka ndodhur dhe me sa duket nuk ka gjasa të ndodhë.

Për mua, 6 marsi ishte, pak a shumë, një “debat” i tillë brenda Partisë Demokratike dhe në këtë debat fitues doli Sali Berisha.
Ashtu siç Putini e dinte se demokracitë perëndimore nuk do të rrezikonin integritetin e tyre duke luftuar në tokën ukrainase, ashtu edhe zgjedhjet e 6 marsit zbuluan atë që tashmë ishte një sekret i hapur: se Lulëzim Basha nuk do t’i fitonte kurrë zgjedhjet.
Po çfarë tjetër i duhet partisë më të madhe opozitare për të ndryshuar liderin e saj?

Është e kotë të kërkosh shpjegime shtesë: nuk ka asnjë forcë politike që ulet me krahët e kryqëzuar kur konstaton se lideri i saj thjesht nuk punon.

Lulëzim Basha, që pas kuvendit të 11 dhjetorit veshi në fytyrën e tij një buzëqeshje humbëse sepse unë mendoj që as ai vetë nuk e ka menduar ndonjëherë fitoren. Është pikërisht ai që i ka dhënë partisë së tij një mundësi për ta hequr qafe; duke humbur disa zgjedhje, më pas me kuvendin qesharak të 18 dhjetorit, pastaj me bunkerizimin e selisë, mundësi të cilat pjesa e antarësisë që kishte ngelur e papërfilluar dhe e refuzuar nga kupola, i ka kapur në fluturim dhe sigurisht që as atij e as servilëve të tij kjo gjë nuk iu pëlqen.
Të gjithë kemi qenë dhe jemi duke pritur që Lulëzim Basha, të japë dorëheqjen e në partinë më të madhe opozitare të zhvillohen procese normale zgjedhore ku të fitojë ai që mbështetet nga anëtarësia, por kjo gjë jo vetëm që nuk po ndodh por çuditërisht humbësi ka filluar të vendosi kushte se ai do të largohet po të largohet Berisha.

Ngjarjet po tregojnë se Basha do të vazhdojë të zvarritet këmbëve të karriges së kryetarit duke e mbërthyer me kthetra si grabitqari prenë dhe duket një mision i pamundur që Basha të ngrihet në lartësinë e një Humbësi Etik.

Përpjekja e tij dëshpëruese për ta vendosur veten në një peshore me Berishën duke e ditur mirë se nga i anon peshorja, është duke e kthyer atë në politikanin më të paaftë dhe qesharak që skena politike shqiptare ka patur deri më sot.

Basha sot më duket si Goni tek filmi “Mëngjese lufte” i cili thoshte se topi ishte i tij dhe penalltinë do ta gjuante vetë, edhe ai do që ta gjuaj vetë penalltinë, por duke qenë se nuk ka top, do që ta gjuaj penalltinë me topin e Berishës.

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

editorial editorial meri lika meri lika

Sondazh

Poll
Editorial 11 Mars 2022, 17:50

Dy rastet e sindromës së të pasmes në ujë

Nga Meri LikaKemi një shprehje ne shqiptarët “i ra b*tha në ujë”. Në këtë situatë është sot lideri ynë suprem, pas protestave kundër rritjes pa frena dhe pa asn...

Editorial 8 Mars 2022, 13:08

Qëndrimi i Bashës i shërben vetëm Edi Ramës

Nga Dosja.alPërpjekjet e Lulzim Bashës për të qëndruar në krye të Partisë Demokratike pas disfatës së 6 marsit, morën një goditje të rëndë mbrëmjen e së hënës, ...

Editorial 7 Mars 2022, 15:05

Mundësia e fundit që fitoi PD në 6 mars

Nga Enton Abilekaj Lulzim Basha i befasoi të gjithë me daljen përpara mediave në mëngjesin pas disfatës. Pa folur akoma fituesi i zgjedhjeve të pjesshme, Edi Ra...

Editorial 1 Mars 2022, 10:28

E ardhmja e vjedhur e Rusisë

Nga Joschka Fischer“Project Syndicate”Presidenti rus Vladimir Putin ka bërë zgjedhjen e tij. Ai ka nisur luftën kundër Ukrainës. Ky është një moment vendimtar p...

Editorial 26 Shkurt 2022, 12:45

As kriza nuk e bëri Kryeministër

Nga Enton AbilekajI pyetur në Konferencën për shtyp pas Samitit të Jashtëzakonshëm të NATO-s, nëse qëndrimi i Serbisë kundër sanksioneve për Rusinë do të ndikon...

Editorial 25 Shkurt 2022, 11:43

Armiku te Porta

Nga Florion MetohuNuk ka asnjë dyshim që urdhri i Vladimir Putin, në 24 shkurt 2022, për të sulmuar Ukrainën, do të mbahet mend si një nga datat kryesore të she...

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve