LIVE UPDATES

ylli rakipi

Politike 1 Mars 2021, 22:43

TIRANË– Gazetari Ylli Rakipi u shpreh sot se koalicioni i fimrosur mes kryedemokratit Lulzim Basha dhe kryetares së Lëvizjes Socialiste për Integrim,...

Aktualitet 9 Tetor 2020, 07:28

TIRANË– Gazetari Ylli Rakipi, në emisionin  “Ilva Now” në Euronews Albania deklaroi se presidenti Ilir Meta ka kapur momentin për të ndërhyrë në favor të L...

Aktualitet 26 Maj 2020, 06:40

Tiranë- Gazetari Ylli Rakipi ka deklaruar në TVT se tashmë dihet që Edi Rama dhe Lulzim Basha kanë një marrëveshje të fshehtë që të ndërrojnë pushtetin me njëri...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

“Ardhja ishte e heshtur, por Kasemi na mundi në kohë”, Ylli Rakipi kujton presidentin e Fax News: Befas ndjemë presionin! - Aktualitet
LIVE UPDATES
Aktualitet

“Ardhja ishte e heshtur, por Kasemi na mundi në kohë”, Ylli Rakipi kujton presidentin e Fax News: Befas ndjemë presionin!

5 Dhjetor 2020, 16:50 Nga DOSJA
“Ardhja ishte e heshtur, por Kasemi na mundi në kohë”,

TIRANË -Ndarja nga jeta e Presidentit të Fax News, Kasem Hysenbelli ka trishtuar të gjithë botën e medias dhe jo vetëm. Bashkëpunëtorët e tij kanë shprehur ngushëllimet dhe kanë rrëfyer të kaluarën e Hysenbelliut, mënyrën se si i priste njerëzit dhe si ia doli të krijonte një televizion të ri që është dhe do të mbetet zëri i popullit.

Ylli Rakipi ka rrëfyer se si Hysenbelliu i mundi të gjithë në një mënyrë të thjeshtë pasi dinte të bënte mik këdo e të punonte me këdo, ndaj meritat e një prej gazetave më të mira në vend ia atribuon Kasem Hysenbelliut.

“Vdekja është pjesë e rëndësishme e jona por ka vdekja që është e vështirë të pranohen dhe kjo është një e tillë. Unë jam njohur herët me Kasemin, është një ardhje e heshtur e thjeshtë në media, pa zhurmë, pa bujë, në një mënyrë ka ardhur tek gazeta ‘Panorama’ si menaxher i saj dhe në komunitetin tonë kanë hyrë e kanë dalë njerëz të panumërt, jo të gjithë.

Realisht do ju them vetëm një gjë, erdhi si menaxher i rëndësishëm dhe na mundi tek pjesa e shtypit me një mënyrë shumë të thjeshtë. Filloi distribuimin e veçantë të kësaj gazete, dinte të komunikonte me të gjithë. Ju e dini ose keni dëgjuar që në vitet e para pas pluralizmit ishte e vështirë, ai kreu distribuim efikas. Unë kisha një agjensi, por Kasemi na mundi në kohë. Ai dinte të bënte miq edhe distributorët e thjeshtë të rretheve e qarqeve të ndryshme, dinte të punonte dhe me njerëzit e komunitetit egjiptian.

Ai hyri dhe befas ndjemë presionin dhe kjo gazetë elitare e shtypit shqiptar, them me bindje që meritën kryesore e kishte Kasem Hysenbelli se dint eta bënte këtë media në mënyrë perfekte.

Pastaj ju i dini shumë gjëra por me këtë doja të thoja që është ndër ata pak njerëz që hyri në media si një anonym dhe u kthye në një protagonist të medias. E dini që në News24 e më pas në gjithë median e Hysenbelliu Group, Kasemi luajti një rol shumë të rëndësishëm dhe dinte të punonte me gazetarët, të ishte afër me ta. Është një rast i veçantë, pjesa dërrmuese e medias, ne jemi pak popull të fryrë dhe Kasemi nuk ishte kështu. Kur ishte me gazetarët, ishte gazetar, kur ishte me pronarët, ishte pronar. Pra ky ishte njeriu që hyri në një mënyrë të suksesshme dhe bëri të gjitha ato që ne i dimë sot.

Unë kam pasur miqësi të afërt me të. Kasemi ishte një njeri tjetër, jo se ka vdekur tani, por po bëj përpjekje të flas për një njeri që është gjallë. Ne që kemi jetuar me të, e kemi të vështirë ta pranojmë. Po flas sikur është me të vërtetë dhe një njeri që vijon të jetë mes nesh”, tha Rakipi.

Sa i përket bisedës së fundit, përmend momentin kur vuri re një problem dhe e telefonoi që të ndryshohej pasi shprehet se e ndjek vazhdimisht. Rakipi u shpreh se Kasemi ishte një njeri me botë të hapur që i dha rëndësi të madhe lirisë së medias dhe hallevge të njerëzve, jo interesave të tij.

“Takimi i fundit quhet edhe një bisedë telefonike që unë e mora Kasemin se e shikoj vazhdimisht televizionin tuaj dhe nëse ka një problem, ja them. Po i thoja ndrysho urgjent këtë punë dhe isha në kontakt të vazhdueshëm dhe nuk mund të dalloj tani momente të veçanta se kemi pasur shumë.

Unë dëshiroj fort që të vijojë. Djali i Kasemit është i rritur tani. Besoj që duhet ta vazhdojë këtë. Kasemi iku nga kjo botë duke bërë disa gjëra, veçanërisht këtë të fundit që mbetet tek njerëzit, tek të gjithë ne, tek të gjithë këta që po flasin sot dhe kjo është shumë për një njeri në botën ku jetojmë. Në këtë botë ku njerëzit shqyejnë njëri-tjetrin ose përpiqen të vrapojnë sepse është shumë e rëndësishme dhe ka pak njerëz të tillë. Mund të merrej me interesat e veta, por nuk e bëri. Pa hallet e njerëzve dhe realizoi një mision që pak kush e bën në këtë vend ku jetojmë ne”, tha Rakipi.

Marrë nga Fax Web

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet kasem hysenbelli ylli rakipi kasem hysenbelli ylli rakipi

Sondazh

Poll

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe