LIVE UPDATES

barack obama

Bota 2 Shkurt 2021, 07:24

Obama: Rëndësia e Trumpit është mbivlerësuar

Ish-presidenti i SHBA-së, Barack Obama nuk ka ndonjë konsideratë për trashëgiminë politike të Donald Trumpit. Rëndësia e pasardhësit të tij është mbivlerësuar, ...

Bota 20 Janar 2021, 20:07

SHBA- Ditën e sotme, Joe Biden, ka bërë betimin e tij si President i 46-të të SHBA-së.Përpara sheshit të Capitol u zhvillua në ceremoni e madhe, ku morën pjesë ...

Bota 3 Dhjetor 2020, 08:18

SHBA-Barack Obama, Bill Clinton dhe George Bush janë tre ish-Presidentët amerikan që kanë pranuar të bëjnë vaksinën anti-Covid live në sy të publikut për ta pro...

Bota 17 Nëntor 2020, 15:35

Obama lavdëron Merkelin në kujtimet e tij

Në një libër me kujtime që do të dalë në treg të martën (17.11.), ish-Presidenti i SHBA Barack Obama bën një sërë lëvdatash për kancelaren gjermane Angela Merke...

Bota 23 Tetor 2020, 09:23

SHBA- Joe Biden i cili ka marrë pjesë mbrëmjen e së Enjtes në debatin e fundit përballë Donald Trumo-it, duke folur për politikën e imigracionit, është shprehur...

Editorial 29 Shtator 2020, 10:13

Jeta në një botë kaotike, pa superfuqi

Nga Pierre HaskiEpoka post-amerikane është titulli i një libri nga gazetari i CNN Fareed Zakaria i botuar në vitin 2011, në të cilin autori shpjegonte se ndrysh...

Bota 22 Qershor 2020, 20:50

Marrëveshja e fundit atomike mes SHBA-Rusi

Ajo është marrëveshja e fundit e rëndësishme e çarmatimit mes SHBA dhe Rusisë, dhe ndodhet para dështimit. Të hënën Moska dhe Uashingtoni negociojnë në V...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Barack Obama flet për marrdhënien e tij me gruan gjatë kohës që ishte president i SHBA-së: Shpesh e lija të vetmuar dhe n - Bota
LIVE UPDATES
Bota

Barack Obama flet për marrdhënien e tij me gruan gjatë kohës që ishte president i SHBA-së: Shpesh e lija të vetmuar dhe n

15 Nëntor 2020, 15:26 Nga DOSJA
Barack Obama flet për marrdhënien e tij me gruan gjatë kohës

SHBA– Ish- presidenti Barack Obama ka treguar në librin e tij ” Një Tokë të Premtuar’, e cila flet për jetën në Shtëpinë e Bardhë dhe marrëdhënien me gruan e tij Michelle.

Sipas mediave të huaja, presidenti i 44-të i Amerikës ka treguar se jeta e tij me Michelle nuk ishte e njëjtë gjatë kohës që ai ishte në Shtëpinë e Bardhë, Obama ka thënë se shpesh e linte vetëm Michelle të tensionuar, ndërkohë që ai ishte duke u marrë me punë gjatë gjithë natës.

‘Do të zhvishesha, do të laja dhëmbët dhe do të futesha nën mbulesa, duke u kujdesur që të mos e zgjoja. Dhe megjithëse rrallëherë kisha probleme kishte netë kur, i shtrirë pranë Mishel në errësirë, mendoja për ato ditë kur gjithçka midis nesh ndjehej më e lehtë, kur buzëqeshja e saj ishte më e vazhdueshme dhe dashuria jonë më pak e ngarkuar,”-ka thënë Obama.

Gjithashtu Obama në librin e tij ka shkruar se e lavdëron atë si për rolin që ka pasur në Shtëpinë e Bardhë, ku sipas tij ajo e ka kthyer në një shtëpi popullore, ku ka mirëpritur muzikantë, ushtarakë dhe fëmijë për koncerte.

‘Michelle i donte ato koncerte po aq sa unë, por unë dyshoj se ajo do të kishte preferuar t’i kishte marrë pjesë si mysafire sesa si mikëpritëse,”-ka thënë ai.

Barack Obama eshte një politikan dhe avokat amerikan i cili shërbeu si presidenti i 44 -të i Shteteve të Bashkuara nga 2009 në 2017. Një anëtar i Partisë Demokratike , Obama ishte i pari Afrikano-Amerikan, i cili u bë president i Shteteve të Bashkuara. Ai më parë shërbeu si një senator amerikan nga Illinois nga 2005 në 2008 dhe një senator i shtetit Illinois nga 1997 në 2004. Në qershor të vitit 1989, Obama u takua me Michelle Robinson. Robinson u caktua për tre muaj si këshilltare e Obamës në një firmë. Ata filluan të dilnin më vonë dhe u fejuan në verën e vitit 1991 dhe u martuan më 3 tetor 1992. Çifti Obama ka dy fëmijë  Malia Ann dhe Natasha.

(k.a/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota barack obama barack obama

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE