LIVE UPDATES
Bota

Akuza për droge dhe armë/ Ish-kreu i Hondurasit kërkon Biden, Trump e Obamën të dëshmojnë

11 Maj 2022, 20:34 Nga DOSJA
Akuza për droge dhe armë/ Ish-kreu i Hondurasit kërkon Biden,

SHBA- Ish-presidenti i Hondurasit, Juan Orlando Hernández, është deklaruar i pafajshëm në një gjykatë të Nju Jorkut për akuzat për drogë dhe armë, ndërsa avokati i tij u zotua të thërriste tre ish-presidentë të SHBA-së dhe një bos droge meksikan të burgosur për të dëshmuar në mbrojtje të tij. The Guardian shkruan se Hernández, i cili u ekstradua muajin e kaluar, mbante pranga rreth kyçeve të këmbës në gjyqin e tij në Manhattan të martën, ku ai u deklarua i pafajshëm për tre akuza penale, duke përfshirë konspiracion për të importuar kokainë dhe posedim armësh.

Prokurorët amerikanë kanë akuzuar Hernandez, dikur si një aleat i ngushtë i SHBA-së, se ka marrë miliona dollarë nga trafikantët e drogës në këmbim të mbrojtjes nga arrestimi, ndërsa drejtonte Hondurasin nga viti 2014 deri në janar të këtij viti. Hernández i përdori paratë për të pasuruar veten dhe për të financuar fushatat e tij politike, thanë prokurorët. Jashtë gjykatës, avokati i tij Raymond Colón tha se ai planifikon të thërrasë Joe Biden, Barack Obama dhe Donald Trump për të garantuar Hernandez, i cili ishte presidenti i parë i Hondurasit që ra dakord për ekstradimin e trafikantëve të drogës nga vendi.

“Pse jo? Biden mund të jetë i zënë me drejtimin e vendit, por nuk mund të mendoj se diçka që Trump po bën është e rëndësishme dhe e di që zoti Obama është në pension, kështu që…”, tha Colón.

Colón tha gjithashtu se do të thërriste zotin meksikan të drogës Joaquín “El Chapo” Guzmán, i cili po vuan dënimin e përjetshëm në SHBA për akuzat e trafikut të drogës. Më herët, Colón i tha gjykatësit se Hernández është mbajtur për tre javë në izolim si një “i burgosur lufte”.

Ne nuk po kërkojmë që ai të marrë trajtim të veçantë sepse ai është një ish-kryetar shteti, por këto kushte janë psikologjikisht dobësuese. Ai nuk është një terrorist. Nuk ka dhunë në historinë e tij,” tha Colon.

Hernández i ka mohuar akuzat, duke e portretizuar veten si një kundërshtar të ashpër të karteleve të drogës dhe duke akuzuar trafikantët se e shajnë atë për t’u hakmarrë dhe për të lehtësuar dënimet e tyre.

(I.A/dosja.al)

Kryeministri Rama, prej disa ditësh po sulmon SPAK për arrestimet nga radhët e PS dhe kërkoi prangosjen e Berishës dhe Metës. Cilat janë arsyet sipas jush?

View Results

bota bota barack obama donald trump joe biden juan orlando hernandez raymond colón barack obama donald trump joe biden juan orlando hernandez raymond colón

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE