LIVE UPDATES
Bota

Obama për sulmin në Kabul: Si President nuk ka gjë më të dhimshme sesa hidhërimi për ata që humbën jetën

27 Gusht 2021, 15:38 Nga DOSJA
Obama për sulmin në Kabul: Si President nuk ka gjë më

SHBA- Ish-presidenti amerikanë Barack Obama ka komentuar sulmin e djeshëm terrorist në Afganistan si të tmerrshëm. Me anë të një postimi në Twitter, Obama shkroi se ngjarja ishte e rëndë dhe zemërthyese. Ai gjithashtu u shpreh se të gjithë anëtarët e shërbimit që janë në Afganistan janë heronj, ndërkohë që shtoi se nuk ka asnjë më të dhimbshme se sa humbja e jetës se ushtarëve amerikane dhe familjarëve afganë në Kabul.

Postimi i plotë:

Ashtu si shumë prej jush, Michelle dhe unë ishin zemërthyer kur dëgjuam për sulmin terrorist jashtë aeroportit të Kabulit që vrau dhe plagosi kaq shumë pjesëtarë të shërbimit amerikan, si dhe burra, gra dhe fëmijë afganë. Si president, asgjë nuk ishte më e dhimbshme sesa hidhërimi me të dashurit e amerikanëve që dhanë jetën duke i shërbyer vendit tonë. Siç tha Presidenti Biden, këta anëtarë të shërbimit janë heronj që janë angazhuar në një mision të rrezikshëm, vetëmohues për të shpëtuar jetën e të tjerëve. Zemrat tona janë për familjet që humbën të dashurit e tyre dhe për të gjithë ata që vazhdojnë misionin në Kabul. Ne mendojmë gjithashtu edhe për familjet e afganëve që vdiqën, shumë prej të cilëve qëndruan pranë Amerikës dhe ishin të gatshëm të rrezikonin gjithçka për një shans, për një jetë më të mirë. Zoti e bekoftë kujtimin e atyre që humbëm dhe i mbroftë ata që mbeten ende atje.

LAJM KRYESOR: Rinisin evakuimet nga Kabuli pas dy sulmeve kamikaze! Mbi 103 të vdekur dhe 150 të plagosur, ISIS-K merr përsipër autorësinë, Biden zotohet për hakmarrje: Do t’ju bëjmë të paguani

(I.A/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota barack obama shperthim ne kabul talebanet pushtojne afganistanin barack obama shperthim ne kabul talebanet pushtojne afganistanin

Sondazh

Poll
Bota 27 Gusht 2021, 15:00

MALI I ZI- Mediat malazeze kanë publikuar pamje nga operacioni i sekuestrimit të 1.2 ton kokainë që ishte fshehur në një konteiner me banane.Vijesti shkruan se ...

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik