LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Studimi/ Kombet më të lumtura në botë, Shqipëria renditet e 63-ta, Kosova dhe Serbia shumë më lart se vendi ynë në rend

19 Mars 2021, 14:15 Nga DOSJA
Studimi/ Kombet më të lumtura në botë, Shqipëria

GJENEVË– Është publikuar raporti i Organizatës së Kombeve të Bashkuara përsa i përket vendeve më të lumtura në botë.Finlanda kryeaon listën si vendi më i lumtur në botë. Ndërkohë për sa i përket Shqipërisë, vendi ynë rendit i 63.

Sipas WHR, vendet nordike dominojnë listën globale ndërsa Mbretëria e Bashkuar bie pesë vende në vendin e 18-të dhe e fundit renditet Zimbabve.

Përsa i përket Kosovës, ajo renditet në vendin 31, shumë më para është nesh ashtu si edhe Serbia e cila renditet në vendin e 42.

Vendet nordike dominuan Raportin Botëror të Lumturisë në vitin e pandemisë, me Finlandën, Islandën dhe Danimarkën duke zënë tre vendet e para ndërsa Suedia ishte e gjashta dhe Norvegjia e teta.

Ndërsa Zelanda e Re ishte gjithashtu në dhjetëshen e parë pasi praktikisht shpalli fitoren mbi pandeminë e koronavirusit. Islanda, e cila gjithashtu ka shpëtuar mjaft lehtë nga pandemia, u rendit e dyta, duke kaluar Danimarkën e cila doli e treta.

Pesë vendet nordike, duke përfshirë gjithashtu Suedinë dhe Norvegjinë, kanë qenë të gjitha në dhjetë të parat e sondazheve të Raporteve Botërore të Lumturisë çdo vit që nga viti 2013.

Sidoqoftë, studiuesit thanë se ndryshimet në renditjen e përgjithshme kishin qenë relativisht modeste, duke thënë se ishte ‘e jashtëzakonshme që mesataret janë kaq të qëndrueshme’.

Studimi është kryer nga Rrjeti i Zgjidhjeve të Zhvillimit të Qëndrueshëm i mbështetur nga Kombet e Bashkuara dhe Qendra për Zhvillim të Qëndrueshëm në Universitetin e Columbia.

Lista e plotë:

1. Finland

2. Iceland

3. Denmark

4. Switzerland

5. Netherlands

6. Sweden

7. Germany

8. Norway

9. New Zealand

10. Austria

11. Israel

12. Australia

13. Ireland

14. United States

15. Canada

16. Czech Republic

17. Belgium

18. United Kingdom

19. Taiwan

20. France

21. Saudi Arabia

22. Slovakia

23. Croatia

24. Spain

25. Italy

26. Slovenia

27. United Arab Emirates

28. Estonia

29. Lithuania

30. Uruguay

31. Kosovo

32. Cyprus

33. Kyrgyzstan

34. Latvia

35. Bahrain

36. Kazakhstan

37. Malta

38. Chile

39. Poland

40. Japan

41. Brazil

42. Serbia

43. Hungary

44. Mauritius

45. Mongolia

46. Mexico

47. Argentina

48. Thailand

49. Moldova

50. South Korea

51. Greece

52. China (excluding Hong Kong)

53. Portugal

54. Montenegro

55. Colombia

56. Bulgaria

57. Bolivia

58. Bosnia and Herzegovina

59. Nigeria

60. Russia

61. El Salvador

62. Tajikistan

63. Albania

64. Ecuador

65. Ghana

66. Hong Kong

67. Laos

68. Bangladesh

69. Ukraine

70. Ivory Coast

71. Cameroon

72. Dominican Republic

73. Georgia

74. Philippines

75. North Macedonia

76. South Africa

77. Iran

78. Turkey

79. Zambia

80. Morocco

81. Iraq

82. Tunisia

83. Uganda

84. Venezuela

85. Ethiopia

86. Kenya

87. Egypt

88. Namibia

89. Myanmar

90. Benin

91. Cambodia

92. India

93. Jordan

94. Tanzania

95. Zimbabwe

(d.a/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

kuriozitete kuriozitete okb okb

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE