LIVE UPDATES
Bota

Studimi/ Nëse mbledh gjithë koronaviruset në botë mund t’i futësh në një kanaçe kola

12 Shkurt 2021, 13:39 Nga DOSJA
Studimi/ Nëse mbledh gjithë koronaviruset në botë mund

SHBA-Nëse grumbulloni çdo grimcë të virusit Sars-CoV-2 në botë, ajo do të futet brenda një kanaçe për pije freskuese, shkruan matematikani Christian Yates.

Kur më kërkuan të llogaritja vëllimin e përgjithshëm të Sars-CoV-2 në botë për emisionin Radio BBC 4 Më shumë ose më pak, do të pranoj se nuk kisha ide se cila do të ishte përgjigjja. Gruaja ime sugjeroi që do të kishte madhësinë e një pishine olimpike. “Ose ajo ose një lugë çaji,” tha ai. “Zakonisht është njëra ose tjetra me këto lloj pyetjesh.”

Pra, si të vendosim për llogaritjen e një përafrimi se cili është vëllimi i përgjithshëm në të vërtetë?

Për fat të mirë, unë kam një farë forme me këto lloj vlerësimesh në zarf të shkallës së gjerë, pasi kam kryer një numër të tyre për librin tim The Matematika e Jetës dhe e Vdekjes. Para se të fillojmë këtë udhëtim të veçantë numerik, sidoqoftë, duhet të jem i qartë se kjo është një përafrim i bazuar në supozimet më të arsyeshme, por me kënaqësi do të pranoj se mund të ketë vende ku mund të përmirësohet.

Atëherë, ku të filloj? Më mirë më parë të llogarisim se sa grimca Sars-CoV-2 ka në botë. Për ta bërë këtë, do të duhet të dimë se sa njerëz janë të infektuar. (Ne do të supozojmë se njerëzit dhe jo kafshët janë rezervuari më i rëndësishëm për virusin.)

Sipas faqes së statistikave Bota jonë në të dhëna, gjysmë milioni njerëz po testohen pozitivisht për Covid çdo ditë. Megjithatë ne e dimë që shumë njerëz nuk do të përfshihen në këtë numërim sepse janë asimptomatikë ose zgjedhin të mos testohen, ose sepse testimi i përhapur nuk është i disponueshëm në vendin e tyre.

Duke përdorur  modelimin statistikor dhe metodologjik , Instituti për Metrika dhe Vlerësime Shëndetësore ka vlerësuar se numri i vërtetë i njerëzve të infektuar çdo ditë është  më shumë se 3 milion

Sasia e virusit që secili nga njerëzit aktualisht të infektuar do të bartë me vete varet nga sa kohë më parë ata ishin infektuar. Mesatarisht, ngarkesat virale mendohet se rriten dhe arrijnë kulmin rreth  gjahstë ditë pas infektimit, pas së cilës ato bien në mënyrë të vazhdueshme.

Nga të gjithë njerëzit që janë të infektuar tani, ata që u infektuan dje do të kontribuojnë pak në numërimin e përgjithshëm. Ata që u infektuan disa ditë më parë do të kontribuojnë pak më shumë. Ata që ishin infektuar tre ditë më parë edhe pak. Mesatarisht, njerëzit e infektuar gjashtë ditë më parë do të kenë ngarkesën më të lartë virale. Ky kontribut më pas do të bjerë për njerëzit që ishin infektuar shtatë ose tetë ose nëntë ditë më parë, etj.

Gjëja e fundit që duhet të dimë është numri i grimcave të virusit që njerëzit strehojnë në çdo moment gjatë infektimit të tyre. Meqenëse e dimë përafërsisht se si ndryshon ngarkesa virale me kalimin e kohës, mjafton të kemi një vlerësim të ngarkesës virale kulmore. Një  studim i pabotuar  mori të dhëna për numrin e grimcave të virusit për    dhe rriti madhësinë e indeve për të qenë  përfqësuese të njerzve. Vlerësimet e tyre të përafërta për ngarkesat virale kulmore variojnë nga një miliard deri në 100 miliard grimca virusi.

Le të punojmë me një vlerë në mes të këtij diapazoni (mesatarja gjeometrike) në 10 miliardë. Kur shtoni të gjitha kontributet në ngarkesën virale të secilit prej 3 milion njerëzve që u infektuan në secilën prej ditëve të mëparshme (duke supozuar se kjo normë prej 3 milion është afërsisht konstante), atëherë ne zbulojmë se ka afërsisht 200 kuadrilion (2×10¹⁷ ose dy) njëqind milion miliardë) grimca virusi në botë në çdo kohë.

Ky tingëllon si një numër vërtet i madh, dhe është. Është afërsisht i njëjtë me numrin e kokrrave në planet. Por kur llogaritim vëllimin e përgjithshëm, duhet të kujtojmë se grimcat Sars-CoV-2 janë jashtëzakonisht të vogla. Vlerësimet e diametrit variojnë nga 80 në 120 nanometra. Një nanometër është e miliardta e metrit. Për ta thënë në perspektivë, rrezja e Sars-CoV-2 është afërsisht 1000 herë më e hollë se sa flokët e njeriut. Le të përdorim vlerën mesatare për diametrin prej 100 nanometrash në llogaritjen tonë pasuese.

Duke supozuar një rreze 50 nanometër të Sars-CoV-2, vëllimi i një grimce të vetme të virusit sferik rezulton të jetë 523,000 nanometra kub.

Shumëzimi i këtij vëllimi shumë të vogël me numrin shumë të madh të grimcave që kemi llogaritur më herët, dhe shndërrimi në njësi kuptimplota na jep një vëllim total prej rreth 120 mililitra. Nëse do të donim t’i bashkonim të gjitha këto grimca virusi në një vend, atëherë do të duhet të kujtojmë se sferat nuk bashkohen së bashku në mënyrë të përsosur.

Nëse mendoni për piramidën e portokalleve që mund të shihni në dyqanin ushqimor, do të mbani mend se një pjesë e konsiderueshme e hapësirës që zë është e zbrazët. Në fakt, më e mira që mund të bësh për të minimizuar hapësirën bosh është një konfigurim i quajtur “paketimi i sferës së ngushtë” në të cilën hapësira boshe zë rreth 26% të vëllimit të përgjithshëm. Kjo rrit vëllimin total të  grumbulluar  të grimcave Sars-CoV-2 në rreth 160 mililitra, lehtësisht aq të vogla sa të futen brenda rreth gjashtë gotave. Edhe marrja e skajit të sipërm të vlerësimit të diametrit dhe llogaritja e madhësisë së proteinave spike, gjithë Sars-CoV-2  nuk do të mbushnin një kanaçe sode.

Rezulton se vëllimi i përgjithshëm i Sars-CoV-2 ishte midis vlerësimeve të përafërta të gruas sime për lugën e çajit dhe pishinën. Astshtë e habitshme të mendosh se të gjitha telashet, përçarjet, vështirësitë dhe humbja e jetës që kanë rezultuar gjatë vitit të kaluar mund të përbëjnë vetëm disa kafshata të asaj që pa dyshim do të ishte pija më e keqe në histori.

(d.a/dosja.al)

 

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota koronavirusi ne bote koronavirusi ne bote

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS