LIVE UPDATES
Sport

Masa drastike! Premier League ashpërson dënimet për sjelljen e keqe të tifozëve…

Klubet britanike kanë rënë dakord, që në rast të pushtimit të fushës, ose hedhjes së tymueseve, do të kërkohet përjashtimi të paktën një vit i klubit.

22 Shtator 2022, 11:57 Nga DOSJA

Masa drastike! Premier League ashpërson dënimet për sjelljen e

ANGLI - Masat ndaj dhunës apo sjelljes së keqe në stadiume, po ashpërsohen në kampionatin anglez. Tifozët e skuadrave të Premier League, që marrin pjesë në sjellje antisociale në stadiume, tani do të marrin ndalime automatike të klubeve për të paktën një vit, njoftoi liga të mërkurën, pasi njëzëri ra dakord për këtë lëvizje.

Vitin e kaluar janë vërejtur disa incidente, sidomos në fund të sezonit, kur tifozët festuan titullin, mirëmbajtjen apo ngjitjen në kategorinë më lart. Një prej tyre përfshinte trajnerin e Crystal Palace, Patrick Vieira, duke goditur me grusht një tifoz të Evertonit, pas një pushtimi në fushë. Tymi dhe bombat piroteknike, relativisht të rralla në Angli disa vite më parë, kanë nisur të përdoren gjithnjë e më shpesh.

"Tifozët e kapur me pajisje piroteknike ose tymuese, ose duke hyrë në fushë pa leje, do të marrin një ndalim automatik të klubit për të paktën një vit,"- tha liga në një deklaratë. “Këto ndalime mund të shtrihen edhe për prindërit, ose kujdestarët që shoqërojnë fëmijët, që marrin pjesë në aktivitete të tilla. Kjo politikë hyn në fuqi menjëherë dhe ndalimi vlen për ndeshjet në shtëpi dhe jashtë”.

Në korrik, Premier League dhe liga angleze e futbollit thanë se do të vendoseshin penalitete të ashpra për pushtimet e fushave, përdorimin e bombave tymuese dhe mjetet piroteknike nga sezoni 2022-23. Ligat dhe FA thanë në atë kohë, se "të gjithë shkelësit e identifikuar do të raportohen nga klubet në polici dhe prokuroria mund të rezultojë në një dosje të përhershme kriminale, e cila mund të ndikojë në punësimin dhe arsimimin e tyre, duke rezultuar ndoshta në një dënim nga burgu".

B.T (Dosja.al)

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 29 mars

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS