LIVE UPDATES
Sport

Hiqet imazhi i Maradonës nga fanelat e Napolit! Ish-menaxheri Ceci në telashe…

Gjyqtari pranon pretendimet e trashëgimtarëve: "Licenca është shitur me një çmim qesharak të ulët"

22 Shtator 2022, 07:05 Nga DOSJA

Hiqet imazhi i Maradonës nga fanelat e Napolit! Ish-menaxheri Ceci në

ITALI - Ndalohet përhapja dhe përdorimi i imazhit të Diego Armando Maradonës nga ish-menaxheri Stefano Ceci dhe rrjedhimisht nga Napoli, i cili kishte marrë të drejtat nga Ceci. Në polemikën gjyqësore që po zvarritet prej disa kohësh, ky është vendimi i marrë nga gjyqtari i gjykatës së Napolit, Paolo Andrea Vassallo (seksioni i dytë civil). 

Në fakt, gjyqtari i mohoi Cecit, përfaqësuesit ligjor të Diez Fze të Dubait, "çdo përdorim të mëtejshëm të imazhit të Diego Armando Maradona" dhe autorizoi Jorge Sebatian Baglietto, i caktuar nga trashëgimtarët e Diego Armando Maradona, si administratori gjyqësor i trashëgimisë, sekuestro për të gjitha pasuritë dhe kreditë e Stefano Cecit deri në shumën 150 mijë euro.

Mosmarrëveshja gjyqësore ka të bëjë me dëmet e pretenduara nga trashëgimtarët e Maradonës, që rrjedhin nga prodhimi i fanelave të përdorura nga skuadra italiane me figurën e stilizuar të kampionit argjentinas, të krijuar nga arkitekti Giuseppe Klain, të tregtuara në sasi të mëdha, 6 mijë artikuj, me çmim 150. euro secili për një të ardhur bruto prej 900 mijë euro. Megjithatë, Ceci kishte shitur licencën e marketingut për imazhin e Maradonës për ato fanela për një shumë prej vetëm 22,500 euro.

Për gjyqtarin, pra, shitja e licencës për të tregtuar imazhin e kampionit argjentinas “me një çmim kaq të papërfillshëm... duket të jetë një dëm serioz për pritshmëritë e trashëgimtarëve edhe në lidhje me marrëveshjet që përmban kontrata, nënshkruar nga Maradona më 17 gusht 2020, e cila i njihte licencuesit 50% të të ardhurave të iniciativave dhe kërkoi që Ceci të raportonte”. 

Për më tepër, sipas autoriteteve gjyqësore, sjellja e Cecit "duket edhe më e rëndë nëse merret parasysh, se shumë përpara nënshkrimit të marrëveshjes me SSC Napoli", trashëgimtarët e Maradonës i kishin thënë Cecit "të mos ketë të drejtat e imazhit pa pëlqimin e tyre". 

B.T (Dosja.al)

Sondazh

Poll

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre