LIVE UPDATES
Ekonomi

‘S’më lë të shoh vajzën’, rrëfimi i burrit nga Kavaja: Si e zbulova që gruaja më tradhtonte, më mori 2

9 Nëntor 2019, 06:18 Nga DOSJA
‘S’më lë të shoh vajzën’, rrëfimi i

Emisioni “Historia ime” në Tv Klan trajtoi këtë të premte historinë e fortë të një babai, i cili kërkon që të takojë vajzën e tij, por ish-bashkëshortja nuk e lejon. Mehmet Ibra është një burrë nga Luzi i Kavajës. Ai rrëfeu përballë moderatores Mirela Milori se në vitin 2011 lidh kurorë me një grua nga Tirana. Kjo ishte martesa e tij e dytë pasi më parë kishte qenë i martuar me një grua tjetër me të cilën ka edhe tre fëmijë të tjerë. Ai jetonte me gruan e dytë në një nga zonat e Tiranës në kohë kur edhe bëhet me një vajzë tjetër.

“Jetonim në “Ali Dem”. Gjatë kohës që jetuam në “Ali Dem” si çdo familje shkoja në punë, ajo shkonte në punë. Pas një farë kohe mbeti shtatzënë dhe na erdhi në jetë vajza e vogël Sara. Është 9 vjeç. Kur ishte Sara, 6 muajshe filluan edhe ato problemet familjare”, tha Mehmeti.

Por edhe martesa e dytë shkoi drejt divorcit pasi Mehmeti rrëfeu se ish-bashkëshortja kishte filluar të kishte lidhje me dikë tjetër. Ai tregoi në “Historia ime”, problemet e para me të shoqen dhe si i kishte dhënë 20.000 euro vjehrrës për një shtëpi në Qytetin Studenti.

“Pas disa kohësh pasi lind vajza te shtëpia në “Ali Dem” isha me qira. Zonja e kishte shtëpinë për të shitur. Kërkova ta blija. Kësaj nuk i kisha treguar që kisha lekë me vete. Kisha 8.000 euro në bankë, pjesën tjetër i kisha nga Italia. Kur erdhi i zoti i shtëpisë nuk ramë dakord sepse rriti çmimin e shtëpisë. Nuk e blemë shtëpinë, por në këtë kohë ish-gruaja ime me gjithë vjehrrë edhe më thotë “që jemi duke ndërtuar në Qytet Studenti një shtëpi”. Më tha “të keqen nëna pse do e marrësh qiranë këtu se është shumë e vogël”. Sa e mori vesh nuk më la rehat. Më tha pse do e marrësh qiranë kaq larg. Në Qytet Studenti qiraja është edhe më e lartë. “Nëna sido që të jetë, gocës do ia japë një shtëpi. Ti meqë i paske këto lekë, m’i jep edhe sido që të jetë puna ti mos të ngelesh në rrugë”, tha ajo. Unë nuk i dhashë fjalë, por thashë të pyesja nënën time. Ajo më tha që t’ia jap ato lekë edhe nuk është se do ngelja jashtë. I jap lekët, 20.000 Euro”, tha ai.

Mehmeti rrëfeu se kishte pasur dyshimet e veta se bashkëshortja e tradhtonte kur kthehej nga puna. Më pas kishin qenë disa telefonata që ish-bashkëshortja bënte me të dashurin, ku vendosi të ndahej.

“Për të shkuar në punë kjo donte vetëm 20 minuta. Për të ardhur kjo vinte 3-4 orë me vonesë. Ne filluam problemet. Kisha dyshimet e mia. Shtatë herë i çonte kjo telefonatë, një herë ai, kur kjo dilte nga puna. Më rrinte si hu. Për hatër të fëmijës nuk mendon i thashë unë. Sido që të jetë më tha “lekët t’i kam marrë, gocën ta kam marrë”. Aty i flas vjehrrës dhe i them që nuk po na shkojnë punët mirë dhe foli gocës se nuk është problemi im. E merr në telefon kjo dhe i thotë hajde se nuk është në shtëpi. Këtu ia jap të vëllait telefonit dhe i them ja kush është motra. Vendosa dhe e lashë”, rrëfeu Mehmeti.

Pas shumë vitesh debatesh ai i kërkoi divorcin i cili u finalizua në vitin 2017. Por që nga viti i ndarjes, lind edhe drama e Mehmetit. Gjykata vendosi që vajza të jetë në ngarkim të nënës.

“Problemin më të madh e kam me vajzën. Nuk kemi lind me lekë. Në gjykatë kërkova, duke qenë se jam babai i saj dhe të mos më harrojë si babë ma jepni gocën një herë në javë, të dielën, dy orë. Kam një pension për të paguar. M’i hedh lekët surratit dhe thotë pa 200 mijë lekë mos të të shoh në derë”, tha Mehmeti.

Gjyqi i ka dhënë të drejtën ta takojë fëmijën, por për herë të fundit Mehmeti e ka takuar para 2 vitesh vajzën e tij.

“Kam shkuar disa herë që ta takoj mirëpo meqenëse ky zotëria punon në polici, mund të shkojë atje dhe mua jo që nuk më japin të drejtë, por nga dera e shtëpisë më çojnë në polici”, tha Mehmeti.

Mehmeti tregoi se është kërcënuar nga ish-gruaja dhe vëllezërit e saj që të firmosë një prokurë sepse ajo kërkon të largohet bashkë me vajzën në Itali. Ai tregoi se nuk e firmosi sepse nuk kishte parë asnjë dokument shëndetësor.

“Thotë për kurim. E ka shtruar dy javë gocën këtu, por nuk ka gjë goca për Itali. Mjekët i kanë thënë që të rrijë këtu, por ata nuk kanë lënë gjë pa luajtur për ta nxjerrë. Nëna thotë se vuan nga mushkërinjtë. Kam folur me mjekët dhe që kur pashë që letrat e shëndetësisë mungonin thashë që nuk e jap firmën. Më ka marri malli për vajzën saqë sido të jetë fëmija im është gjaku im. Këta janë aq të pushtetshëm saqë unë rrihem me vëllezërit e kësaj, kanë paguar dëshmitarë”, rrëfeu Mehmeti përballë Mirela Milorit.

Me lot në sy, babai i Sarës tregoi edhe një nga momentet më prekëse kur ka takuar vajzën.

“Unë shkoj të takoj vajzën ata më sjellin policinë. I bie ziles më del vajza. E pa motra e madhe. Në këtë moment i çojnë mesazh vëllait. I them vajzës hajde të jap një akullore. “Nuk vij”, më tha goca. Në momentin që ky vjen nga mbrapa me më gjuajtur vajza qan dhe thotë “Babi po të vret daja”. Ika, por e dija që fëmija më do”, tregoi mes lotësh Mehmeti.

Stafi i “Historia Ime” u mundua që të kontaktonte me ish-bashkëshorten e Mehmetit. Edhe pse një ditë më parë ajo kishte konfirmuar se do fliste këtë të premte nuk e hapi telefonin.

Avokati Ilir Korbi tha se, “Një nga të drejtat që jepet në gjykatë është që prindit që nuk i është caktuar kujdestaria ka të drejtë të kryejë vizita me fëmijën. Prindi që nuk i është ngarkuar fëmija ka të drejtë të kalojë pushime me vajzën si në periudhën dimërore dhe në periudhën e verës”.

Korbi tregoi se për zbatuar vendimin e gjykatës Mehmeti duhet t’i drejtohet Përmbarimit së bashku me një psikolog.

“Kjo i jep mundësinë prindit që të takojë fëmijën. Jemi para kushteve të ndryshme. Nuk janë më të njëjtat kushte që kanë qëndruar në dhënien e këtij vendimi. Gjykata duhet t’i drejtohet gjykatës. Gjykata ndryshon vendime”, tha avokati.

E pranishme në studio ishte edhe psikologja Lorela Garuli, e cila shpjegoi pasojat që mund të ketë kjo çështje tek një fëmijë.

“Krijohen trauma që nuk trajtohen, mbahen gjithë jetën me predispozitën për t’u përsëritur. Ajo edhe nëse do ta takojë babain është e pafuqishme për të ngritur zërin ndaj “pushtetit” të nënës. Jo vetëm konfliktet, dramat, por ndrydhja e emocioneve sepse tashmë i mungon figura e babait është e dhimbshme. Besoj se është nëna ajo që duhet t’i bëjë një thirrje ndërgjegjes për të mirën e vajzës”, tha psikologia.

Marrë nga tvklan.al

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

sociale sociale historia ime mehmeti historia ime mehmeti

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 31 mars

Dosja Sot Date 31 mars

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive