LIVE UPDATES
Ekonomi

“Projektbuxheti 2020”, Denaj raporton në Kuvend: Do ulim papunësinë, rriten të ardhurat e shtetit

8 Nëntor 2019, 11:37 Nga DOSJA
“Projektbuxheti 2020”, Denaj raporton në Kuvend: Do ulim

TIRANË- Ministrja e Ekonomisë dhe financave Anila Denaj ka reaportuar sot në konferëncën Kryetarëve në Kuvendin e Shqipërisë në lidhje me projektbuxhetin e vitit 2020. Në fjalën e saj Denaj tregoi se buxheti për vitin e ardhshëm do të ketë rritje me 4.1.% krahasuar me vitin aktual.

Po ashtu ajo premtoi dhe uljen e papunësisë, që sipas llogaritjeve të bëra do të shënojë një rekord tjetër rënie duke shkuar në 10.6%, dhe borxhi publik do arrij në 62%.  Denaj më tej në raportin u shpreh se ekonomia është në një trend rritës dhe pse është një rritje e ngadaltë, pasi varet nga shumë sektortë.

Një çështje, që ditët e fundit është bërë problem, ka të bëjë dhe me mbledhjen e të ardhurave, që sipas ministres deri në fund të vitit do të realizohen dhe do kapin vlerën 474 miliardë lekë, që krahasuar me një vit më parë ka një rritje prej 24 miliardë lekë. Ndërsa për vitin 2020, tha Denaj, të ardhurat adhurat tatimore do të arrijnë në 334 mld leke, ndërsa totali i të ardhurave 501 miliardë lekë .

“Vitin që vjen përfundojnë projektet në infrastrukturë si, rruga e Arbrit, Milot- Balldre. Totali i shpenzimeve publike për vitin 2020 është planifikuar 531.97 miliardë lekë ose 29.6% e PBB. Shpenzimet e personelit për vitin 2020, reflektojnë koston aktuale të Administratës Publike, si dhe koston aktuale të institucioneve të krijuara për mbështetjen e reformës në drejtësi. Shpenzimet totale për pagat në Administratën Publike janë planifikuar në masën 83.8 miliardë lekë ose 4.7% e PBB. Shpenzimet për interesa parashikohen në nivelin 40.9 miliardë lekë ose 2.3%  të PBB, për të përballuar çdo risk të mundshëm të rritjes së normave të interesit”, tha ndër të tjera ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj.

Projektbuxheti i vitit 2020 është ende në fazën e diskutimit, pasi është pak ditë më parë është propozuar nga Ministria e Financave. Projektbuxheti do të diskutohet në komisonet parlamentare dhe më pas do të votohet në seancë plenare për të marrë dhe miratimin me dekret nga Presidenti i Republikës.

(A.B. Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

ekonomi ekonomi anila denaj denaj raporton ne kuvend projektbuxheti 2020 anila denaj denaj raporton ne kuvend projektbuxheti 2020

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 22 mars

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK

Rama i pergjigjet Ahmetajt: Nese do beja rolin e gjykatesit, gjerat do kishin qene me keq

Vendimi i apelit për PD, kandidati i Klosit, Bedri Hoxha: Asnjë ndikim në elektorat

Rama flet para kancelarit për sukseset e Reformës: Rajoni të marrë shembull nga ne...

Scholz ia thotë Ramës në sy: Media e lirë dhe e pavarur, thelbi i demokracisë evropiane

Samiti i procesit të Berlinit do të zhvillohet më 16 tetor