LIVE UPDATES
Politike

“Sinovac” dhe ‘Kurora Mbretërore’, dy realitete larg njëra-tjetrës… Pse gënjeu kryeministri Ra

3 Prill 2021, 18:00 Nga DOSJA
“Sinovac” dhe ‘Kurora Mbretërore’, dy realitete

TIRANË– Qeveria e Shqipërisë ka siguruar 1 milion doza vaksinash kineze “Sinovac” kundër pandemisë së COVID-19 pas negociatave me një kompani turke të autorizuar për distribuimin e këtyre vaksinave. Fillimisht në aeroportin “Nënë Tereza” u zbarkuan plot 192 mijë dozat e para, ndërsa ende priten të tjera.

Në çdo prononcim publik, kryeministri Edi Rama ka përdorur Turqinë si “sigurinë” për të injektuar dozat e vaksinës kineze tek qytetarët shqiptarë. Por sot ka sjellë edhe shembuj të tjerë. Në një intervistë të dhënë për emisionin “Kjo Javë”, Rama u shpreh se dozat kishin nisur të injektoheshin edhe në Arabinë Saudite, Bahrein dhe në vendet e Gjirit. Pra ishin të sigurta për t’u përdorur edhe në Shqipëri. 

“Vaksina kineze ka një kredibilitet shumë të lartë. E para sepse Turqia, një vend që të gjithë e respektojnë si një nga historitë më të admirueshme të suksesit për transformimin e shëndetësisë, po vaksinon me këtë vaksinë dhe po ka shumë sukses. Emiratet e bashkuara, Arabia Saudite, Bahreini dhe gjithë vendet e Gjirit, po vaksinohen me atë vaksinë dhe po kanë goxha sukses,”-tha kreu i qeverisë.

Por ka një gabim! I vetmi vend që po vaksinon me “Sinovac” nga ato të përmendurit nga kryeministri Rama është Turqia. 

“Mjekët dhe infermierët turq ngritën mëngët të Enjten ndërsa kombi prej 83 milion banorësh nisi një fazë vaksinimi masiv ndaj koronavirusit me goditje nga Sinovac,“- shkruan Aljazeera. Po ashtu të bazuar në raportimet e mediave botërorë, Bahrein përdor vaksinën Pfizer dhe më tani ka nisur të injektojë edhe doza nga Sinopharm dhe AstraZeneca.

Ndërkohë nuk ka asnjë rezultat për Arabinë Saudite, e cila aktualisht injekton vetëm Pfizer. Pra nga dy vaksinat e prodhuara nga Kina: Sinopharm dhe  Sinovac, ne kemi marrë vetëm këtë të fundit! Duke mos përfshirë Kinën kontinentale, të paktën 25 vende dhe territore po përdorin janë: Brazil, Kili, Guatemala, Hong Kong, Indonezi, Malajzi, Qipro Veriore, Filipine, Tajlandë, Turqi dhe Uruguai. Ndërsa deri më tani, vetëm Kina Kontinentale dhe Emiratet e Bashkuara Arabe po përdorin vaksinën e Sinopharmit të prodhuar në Ëuhan.

Pse kryeministri shtoi vende të tjera që nuk e kanë të njëjtën vaksinë si ne? Bëhet fjalë thjesht për ndonjë ngatërresë me emrat e vendeve, apo ishte e qëllimshme për të bindur qytetarët të injektohen me dozat e vaskinave që ka sjellë nga Turqia?

(k.m/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

politike politike edi rama vaksina anti-covid ne shqiperi edi rama vaksina anti-covid ne shqiperi

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE