LIVE UPDATES
Politike

“Komunizmi më shumë të mira se të këqija”, Rama komenton deklaratat e Luljeta Bozos: Kandidatura e saj ka trembur palë

3 Prill 2021, 16:36 Nga DOSJA
“Komunizmi më shumë të mira se të këqija”,

Kryeministri Edi Rama ka komentuar sot në ‘Kjo Javë’ në ‘News24’, deklaratën për komunizmin që bëri kandidatja për deputete të PS-së, Luljeta Bozo. Kjo e fundit pohoi se komunizmi ka më shumë të mira se të këqija, deklaratë që qarkulloi e bëri zhurmë në rrjet.

Kreu i qeverisë tha se kandidatura e saj ka trembur palën tjetër, ndaj edhe u sulmua qëllimisht sipas tij. Ai tha se në interpretimet e fjalëve shpesh herë krijohen keqkuptime, sipas tij herë me qëllim e herë pa qëllim.

PJESË NGA INTERVISTA: 

Ju keni anatemuar kundërshtarët, madje i keni vendosur edhe përcaktime të ndryshme. Sqarimet për këtë i keni dhënë në mënyrë të përsëritur teksa pyeteni. Ndalemi për një moment tek kandidatët tuaj. A janë të gjithë ata një shembull për t’u marrë? A krenoheni me të gjithë ata?

Ka diçka për t’u kritikuar tek unë patjetër. Unë nuk jam i pa kritikueshëm, gjithkush është i kritikueshëm. Për këdo mund të kemi arsye që të kemi opinione pozitive pjesërisht, negative pjesërisht. Patjetër që mund të kritikojmë, por ajo që unë them është që unë jam krenar për skuadrën që kemi ndërtuar. Është skuadra më e mirë që ka patur Partia Socialiste në raport me shoqërinë në raport me atë që duhet të jetë një parti politike përballë shoqërisë në përpjekjen e vazhdueshme për të qenë pasqyrë e shoqërisë. Nuk janë skuadra engjëjsh, janë skuadra njerëzish. Njerëzit janë njerëz, dhe siç thotë ajo fjala: Edhe engjëlli edhe djalli, jetojnë brenda tek i gjalli.

Me shumë respekt për figurën e profesionistes që paraqet zonja Bozo, ndalemi pak tek debatet që ka shkaktuar kandidatja juaj për deputete lidhur me deklaratën e saj mbi kohen e komunizmit dhe ish-diktatorin Hoxha. A mbajtët ju një qëndrim për të z. Rama? Komunikuat me të? Si i përgjigjeni akuzave ndaj saj?

Unë mendoj që ajo është thënë në një kontekst të caktuar dhe nuk kam asnjë dyshim se nuk ka qenë qëllimi, apo nuk është thënë për të relativizuar të keqen e diktaturës apo për të relativizuar vetë diktaturën. Nuk kam nevojë të flas me të sepse jam shumë i qartë se çfarë ka dashur të thotë, çfarë ka thënë dhe pastaj si dhe pse është interpretuar në atë formë. Me siguri që Luljeta është një nga arsyet që e ka shqetësuar palën tjetër për cilësinë e skuadrës dhe cilësinë e kandidaturave. Është një person i dashur për shqiptarët, një profesioniste e shkëlqyer, një grua me vullnet të madh dhe të gjitha këto janë mëse të mjaftueshme për ta respektuar plotësisht. Pastaj në interpretimet e fjalëve shpesh herë krijohen keqkuptime, herë me qëllim e herë pa qëllim. Kjo ka qenë e qëllimshme, e gjitha kjo që u bë kundër saj.

Kritika të forta ju keni edhe për aleatet e opozitës, LSI, PDIU etj, ndërkohë ju vetë keni ndërtuar aleancë me fraksione të këtyre partive, përmendim këtu Lefter Kokën, Nasip Naçon, Aqif Rakipin. Pse ish-ministrat apo individë të tyre janë të mirë dhe LSI apo parti të tjera ku kanë bërë pjesë janë të këqinj?

Sepse LSI-ja është një sistem, ndërsa Nasipi është individ. Unë e kam njohur Nasipin si individ, është përfshirë në skuadrën tonë si individ, për ato vlera dhe për ato arsye që përfaqëson atë individ në skuadrën tonë. LSI-ja është një sistem, një sistem I degraduar dhe degradues, kështu që është shumë e qartë. Nuk është çështje njerëzish por çështje sistemesh. Sistemi I LSI-së që është në fakt një parti jo thjesht sepse flitet që është partia e një njeriu. Jo. LSI-ja është partia e interesave të një personi dhe pastaj edhe të bashkëshortes dhe të gjithë të tjerët aty janë sot, s’janë nesër. S’kanë asnjë peshë, s’kanë asnjë vlerë. Mund të ngjiten. Mund të hidhen, mund të shpallen armiq, mund të shpallen heronj sipas interesave të Ilir Metës. LSI-ja është thjesht Ilir Meta, është një person.

Marrë nga BalkanWeb

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

politike politike edi rama luljeta bozo edi rama luljeta bozo

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE