LIVE UPDATES
Aktualitet

Shembja e skelës/ Aktivisti Nebih Bushaj: Këtu s’parandalohet e keqja, organizimi sindikal e vetmja zgjidhje

17 Gusht 2019, 09:05 Nga DOSJA
Shembja e skelës/ Aktivisti Nebih Bushaj: Këtu s’parandalohet e

TIRANË- Pas ngjarjes së rëndë që ndodhi ditën e djeshme në Tiranë, pas rrëzimit të një skele, ku humbën jetën 2 punëtorë, ndërsa mbetën të plagosur 3 të tjerë, ka reaguar – Nebih Bushaj, aktivist i Organizatës Politike.

Në një postim në rrjetet sociale, Bushaj shkruan se në kantierët e ndërtimit në Londër,,ku ai vetë ka punuar, , siguria e punëtorit ishte maksimale dhe çështja kryesore, mbi të gjitha. Ai shprehet se në Shqipëri, jo vetëm që e keqja nuk luftohet apo të parandalohet, por edhe kur ajo ndodh nuk reagon asnjë institucion. Sipas Bushajt organizimi sindikal është e vetmja zgjidhje.

Postimi i plotë i Nebih Bushaj:

Në kantierët e ndërtimit në Londër, ku dhe kam punuar për dy vjet, siguria e punëtorit ishte çështja kryesore e ditës, çdo ditë (edhe pse emigrant i jashtëligjshëm, kam pasur siguri maksimale në çdo kantier). Nuk kishte shans të fillonte puna pa u udhëzuar për planin e ditës, pa u rikujtuar rregullat e sigurisë dhe pa u siguruar që gjithë punëtorët e kishin kuptu të gjithën. Për të mos përmendur mandej mjetet e sigurisë, si dorezat, kaskat, syzet, mbrojtëset e vesheve etj, të siguruara nga vetë kompania.

Të shpeshta ishin edhe trajnimet për sigurinë në punë, ku kompanitë e ndërtimit shpenzonin miliona.

Sigurisht që kjo gjë nuk vinte nga zemërgjerësia e pronarëve, por nga ligjet e rrepta dhe sidomos zbatimi i tyre. Vetëm për një rast vdekjeje në punë kompanitë rrezikonin gjoba të majme e deri në heqje liçense, saqë u ishte kthyer në makth edhe mundësia më e vogël e humbjes së jetës, qoftë edhe të një punëtori. Sikur t’i linte kush të bënin sipas qejfit, edhe atje do kishte numër të madh vdekjesh, edhe më të madh se te ne, duke patur parasysh intensitetin e ndërtimeve e lartësitë e objekteve.

Kurse te ne, jo vetëm që ligjet nuk zbatohen (shpesh edhe janë të cunguara) apo luftohet të parandalohet e keqja, por edhe kur kjo e keqe ndodh, nuk reagon asnjë institucion. Të mos flasim mandej për shfrytëzimin, keqtrajtimin, oraret e stërzgjatura (vetëm te kryeministria, ku po punohet për izolimin e godinës, firma kontraktuese i mban punëtorët në punë nga ora 6 e mëngjesit deri në mesnatë, e jo rrallë edhe më gjatë) e keqpagimin.

Organizimi sindikal është e vetmja zgjidhje! Vetëm të bashkuar mund të arrijmë paga dinjitoze, kushte të mira pune dhe, mbi të gjitha, sigurinë për jetën!

Solidaritet me punëtorët e ndërtimit!”

– Nebih Bushaj, aktivist i Organizatës Politike

Një skelë u shkëput nga një pallat në Tiranë një ditë më parë duke bërë që të ndërronin jetë dy prej punëtorëve, Orjan Kodra dhe Ergys Brahimja.

Tre të tjerë Genti Bardhi 29 vjeç punëtor ndërtimi i firmës “Xhimi”, ndërsa Euglidios Lika 34 vjeç dhe Altin Marku 36 vjeç punëtor i firmës skela “Syla”, mbetën të plagosur dhe janë jashtë rrezikut për jetën. Ngjarja e rëndë ndodhi në rrugën “Faik Konica”, në pallatin ku banon Erion Braçe.Sot u arrestuan dy teknikët e firmës Syla, Xhimi Tarushi dhe Ilir Bendo. Është shpallur në kërkim edhe pronari i ‘skela Syla’, Petrit Syla.

(a.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet nebih bushaj rrezohet skela skela te pallati i braces nebih bushaj rrezohet skela skela te pallati i braces

Sondazh

Poll

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat