LIVE UPDATES
Aktualitet

“E doja shumë”, Erion Kristo kujton takimin e fundit me Baxhakun: S’më ka mbetur peng

17 Gusht 2019, 08:37 Nga DOSJA
“E doja shumë”, Erion Kristo kujton takimin e fundit me

TIRANË– Erion Kristo ka shprehur dhimbjen e tij për humbje e gazetarit Fatos Baxhaku.

Në një status në rrjetet sociale, Kristo shkruan se e ka dahsur shumë gazetarin dhe j aka shprehur këtë gjë, kështu që nuk i ka ngelur peng.

Ai thekson më tej se të gjithë do ta kujtojnë Tosin, atë të bukurin, mustaqelli dhe pikant.

Statusi i Erion Kristos

Nuk shkrova dje per humbjen e Baxhakut, jo se nuk dhembi. Perkundrazi me dhembi shume. Thjesht prita nje kohe te dyte, nje kohe per te persiatur. Une nuk kam ndenjur shume me te, por kemi qene neper emisione, jurira, kafe, aktivitete bashke. Ishte nje njeri sa i thjeshte aq dhe kompleks. Me nje buzeqeshje te rralle. I madh dhe i thelle, me humor dhe serioz. I deshiruar per te verteten, po jo ekzibicionist. Njohes i mire i atdheut dhe i njerezve. Pozitivist.

Nuk zuri shume vend, po ate vend qe zinte e nderonte. Rrija dhe mendoja, sa gjurme te bukura paska lene Tosi te njerezit. Dje kishte nje permbytje ne fejsbuk me kushtime ndaj tij. Mosha 55 ishte e re, shume e re. Por ja qe mosha nuk qenka faktor. Njeriu dhe ne aq vite mund te jape shume. A shuhet njeriu? Ne rastin e tij jo. A duhet te lere gjurme njeriu? Ne rastin e tij po. Te gjithe do ta kujtojme Tosin te bukur, mustaqelli, pikant. Ai i tha ato qe donte te thoshte.

Mirenjohja me e madhe ndaj tij ishte prej studenteve te gazetarise. Tamam dashuri. Tamam dhimbje. Jo me gjasme. Nga ai mesojme atdhedashurine. Rilindas modern. Nga ai mesojme perkushtimin dhe perpjekjen per persosmeri. Postmodern. Nga ai mesojme integritetin. Antik. Per nje gje jam i gezuar.

Qe e desha kete njeri megjithese mua me dha pak. Dhe ai me deshte. Perqafimi i tij ishte i ngrohte. Jam i gezuar dhe se ja kisha thene qe e doja, pra sme ka mbetur peng. Jam i lumtur qe e takova para pak ditesh serish si per ti thene lamtumire. Jam i bindur qe ne keta pak rreshta eshte nje traktat, traktat per njeriun. Traktat per Tos Baxhakun. Ti Tos je shprese per ne, dhe pse nuk je me. Ti na meson te ngulmojme. Ti na meson se fitorja nuk eshte e pamundur. Ti ike i bukur.

Dje në moshën 55-vjeçare është ndarë nga jeta gazetari dhe publicisti i njohur Fatos Baxhaku. Ai prej kohësh vuante nga një sëmundje e rëndë që e kishte tërhequr nga gazetari. Baxhaku u shua sot në banesën e tij duke humbur përgjithmonë luftën e gjatë më sëmundjen. Pas vdekjes së tij ka pasur me qindra reagime, nga miq dhe kolegë të tij.

(f.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet erion kristo fatos baxhaku ndahet nga jeta gazetari baxhaku erion kristo fatos baxhaku ndahet nga jeta gazetari baxhaku

Sondazh

Poll

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet