LIVE UPDATES
Aktualitet

Gruaja nga Vlora tregon tragjedinë pas vdekjes së punëtorëve: E tërhoqën zvarrë, gojën e kishte me dhe

17 Gusht 2019, 06:39 Nga DOSJA
Gruaja nga Vlora tregon tragjedinë pas vdekjes së

TIRANË– Një grua nga Vlora ka treguar një histori tragjike të një punëtori ndërtii që kishte përfudnuar ne një ‘ngrënës kumbullash’ për të dalë e larë komapnia. Një ditë pas vdekjes së dy punëtorëve, të cilët ranë nga skela ku po punonin, gruaja në mënyrë anonime tregon se ajo çfarë bëjnë kompanitë e ndërtimit për të dalë nga situate është e frikshmë.

Në një letër drejtuar JOQ, gruaja shkruan se një burrë rreth 50 vjeç kishte ndërruar jetë para tre vitesh në vendin e punës ku po rikonstrktohej një ndërtesë.

Dhe për të dalë nga situate, persona të kompanisë e kanë tërhequr trupin zvarrë dhe e kanë nxjerrë jashtë rrethit ku ka ndodhur tragjedia. Ajo rrëfen më tej se viktima kishte rrobat dhe gojën me dhe kur u gjet dhe se e justifikuan me faktin se kihste hipur për të ngrënë kumbulla në një pemë dhe kishte rënë.

Tragjikomedia e punetoreve shqiptar dhe punedhenesit e tyre. Ka patur raste qe jane aksidentuar ne pune. Renie nga lartesi dhe ka humbur jeten. Eshte terhequr zvarre dhe kufoma eshte nxjerre jashte rrethimit te objektit ku ndodhi tragjedia.Ekspertiza mjeko ligjore e nxjerr si humbje jete nga renie lartesie .Por nuk jep lartesine (per te favorizuar punedhenesin).

Prokuroria e pushon procedimin penal ndaj firmes qe kishte punesuar te ndjerin duke e perjashtuar nga pergjegjesia penale.Sepse sipas saj trupi u gjend jashte objektit dhe mund te kete rene nga pema qe ishte ngjitur me murin rrethues te ketij te fundit. Pema ishte frutore afro 1,5 m lartesi. Ai 50 vjec ,mund te kete hipur per te ngrene kumbulla?,arsyeton prokuroria ne vendimmarjen e saj. Nderkohe qe viktima nga lartesia e madhe e renies pasi ishte ne te njejten situate si ne rastin konkret, kishte demtim te kokes dhe shtylles kurrizore gje qe i ka sjelle vdekjen e menjehershme.

Gojen e kishte me dhe ,dhe rrobat po ashtu pasi eshte terhequr zvarre per tu nxjerre jashte objektit ,pasi kishte rere dhe ishte ambjent ku kryhej konstruksione te jashtme te godines. As sot ,qe kane kaluar tre vjet nuk e kane zgjidhur dilemen “Ishte aksident ne pune apo jo”me qellim qe familjaret te shpaguhen sadopak per humbjen e njeriut te tyre te dashur.

Aktualisht firma ka deklaruar falimentin per te mos marre shperblimin e demit. Pra zvarritja e fajesise se firmes i dha kohe kesaj re fundit te deklaroj falimentin. Nuk marrin dot asnje lek per shperblim demi sepse vendimi mbetet i pa zbatueshem. Ngushellime familjareve,”– shkruan ajo në letrën e saj.

Një skelë u shkëput nga një pallat në Tiranë një ditë më parë duke bërë që të ndërronin jetë dy prej punëtorëve, Orjan Kodra dhe Ergys Brahimja.

Tre të tjerë mbetën të plagosur. Ngjarja e rëndë ndodhi në rrugën “Faik Konica”, në pallatin ku banon Erion Braçe.

(f.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet erion brace punetore ndertimi vdesin dy punetoret ne tirane erion brace punetore ndertimi vdesin dy punetoret ne tirane

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh