LIVE UPDATES
Bota

FOTOT/ Ministri afrikan i shpëton atentatit, i vriten e bija dhe shoferi

1 Qershor 2021, 10:27 Nga DOSJA
FOTOT/ Ministri afrikan i shpëton atentatit, i vriten e bija dhe shoferi

UGANDË– Njerëz të armatosur qëlluan me plumba në një makinë që mbante një ministër të qeverisë Ugandase në një atentat, duke plagosur ish-komandantin e ushtrisë dhe duke vrarë vajzën dhe shoferin e tij, tha një zëdhënës i ushtrisë dhe raportet e medias lokale.

Sipas Guardian, katër sulmues me motor hapën zjarr mbi një automjet që mbante Gjeneralin, Katumba Wamala, ministri i punëve dhe transportit, në periferi të Kampala të Kiasasi.

Imazhet që qarkullojnë në mediat sociale tregojnë Wamala me gojën hapur, në ankth të dukshëm, pranë makinës dhe pantallonave të spërkatura me gjak. Imazhet e mediave sociale treguan gjithashtu vrima plumbash në një xham të makinës.

Kishte një të shtënë që e përfshinte atë … ai është dëmtuar dhe ai është dërguar në spital, shoferi i tij u vra“,-  tha zëdhënësi i ushtrisë Brig Flavia Byekwaso.

Ka pasur disa atentate të pazgjidhura dhe vdekje misterioze të zyrtarëve të profilit të lartë në vendin e Afrikës Lindore në vitet e fundit që kanë nxitur spekulime rreth autorëve dhe motiveve të tyre.

Viktimat kanë përfshirë një ligjvënës, një oficer të lartë policie, prokurorin më të lartë publik të vendit, udhëheqës të vjetër myslimanë dhe të tjerë. Pothuajse të gjitha vrasjet u kryen nga persona të armatosur me motor.

Përpjekja ndaj Wamala ndodhi në të njëjtën periferi në kryeqytet, ku në vitin 2017 persona të armatosur me motor spërkatën plumbat në një automjet që mbante një oficer të lartë të policisë. Ai oficer policie, Felix Kaweesa, u vra së bashku me truprojën dhe shoferin e tij. Wamala është nga Baganda, grupi më i madh etnik i vendit.

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota atentat ministrit ne uganda katumba wamala atentat ministrit ne uganda katumba wamala

Sondazh

Poll

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave