LIVE UPDATES
Bota

Raporti i Pentagonit: Kina po zgjeron me shpejtësi arsenalin e saj bërthamor

4 Nëntor 2021, 11:01 Nga DOSJA
Raporti i Pentagonit: Kina po zgjeron me shpejtësi arsenalin e saj

SHBA – Sipas një raporti të Pentagonit të publikuar të mërkurën Kina po zgjeron me shpejtësi arsenalin e saj bërthamor dhe mund të ketë mbi 1000 tanke bërthamore deri në fund të dekadës, pasi synon të kapërcejë ndikimin global të SHBA nga mesi i shekullit të 21-të.

Vlerësimi, i bazuar në modernizimin e shpejtë të opsioneve të goditjes bërthamore të Kinës dhe ndërtimin e saj të kapanoneve të raketave, shënon një rritje dramatike nga parashikimi në raportin e vitit të kaluar të Fuqisë Ushtarake të Kinës, i cili vlerësonte se Kina do të dyfishonte stokun e saj prej 200 tankesh luftarake brenda një dekade. Raporti vjen në mes të tensioneve të rritura mbi çështjen e Tajvanit dhe u publikua disa orë pasi gjenerali më i lartë amerikan, Kryetari i Shefit të Shtabit të Përbashkët Mark Milley lëshoi ​​një paralajmërim të ashpër për përparimin ushtarak të Kinës duke deklaruar se përbën një nga ndryshimet më të mëdha në fuqinë globale gjeostrategjike që bota ka dëshmuar.

“Ata po lëvizin në një drejtim që tejkalon ndjeshëm atë që kanë qenë më parë për sa i përket numrit dhe aftësive. Ndonëse Kina kamban një politikë për mospërdorim parësor kur bëhet fjalë për armët bërthamore, Kina ka sugjeruar  seka rrethana në të cilat kjo nuk do të zbatohej”, tha zyrtari.

Kina është fokusuar gjithashtu në një forcë efektive bërthamore, por grumbullimi i tyre aktual është më i madh se sa pritej nga SHBA-ja. Investimi në forcën e saj bërthamore i ka lejuar Kinës të krijojë një “treshe bërthamore” të raketave balistike të lëshuara nga ajri, si dhe raketa të lëshuara nga sipërfaqja dhe deti, të ngjashme me treshen e vetë Shteteve të Bashkuara. Sipas të dhënave më të fundit nga Departamenti i Shtetit, SHBA-ja aktualisht ka 3750 tenke bërthamore në stokun e saj, më pas se madhësia e rezervave bërthamore të Kinës. Federata e Shkencëtarëve Amerikanë (FAS) publikoi një raport këtë javë në lidhje me ndërtimin e shpejtë të tre fushave të dyshuara silo në Kinën perëndimore. Fushat e silosit janë ende vite larg nga bërja funksionale, por ato përfundimisht mund të jenë në gjendje të lëshojnë raketa bërthamore me rreze të gjatë.

Modernizimi ofron “një sërë opsionesh të ndryshme” në Tajvan

Raporti i Pentagonit, i quajtur zyrtarisht Zhvillimet Ushtarake dhe të Sigurisë që përfshijnë Republikën Popullore të Kinës 2021, fokusohet gjithashtu në qëllimet e Pekinit për zhvillimin dhe modernizimin e ardhshëm të forcave të tij të armatosura. Në mënyrë thelbësore, nëse Kina përmbush objektivin e saj të përkohshëm të modernizimit për vitin 2027, ajo mund t’i ofrojë Pekinit një sërë opsionesh të ndryshme në lidhje me Tajvanin, nga një bllokadë e ishullit deri te një pushtim i mundshëm i vetë Tajvanit ose një prej ishujve më të vegjël periferikë. Në të njëjtën kohë, Kina synon gjithashtu të pengojë ndërhyrjen e huaj në atë që Pekini e sheh si një çështje të brendshme politike.

“Natyrisht, ata po shikojnë Shtetet e Bashkuara ose palët e tjera që ata mendojnë se mund të ndërhyjnë në emër të Tajvanit,” tha zyrtari. Përtej vitit 2027, Kina po kërkon të përfundojë modernizimin e ushtrisë së saj deri në vitin 2035 dhe të bëhet një ushtri e klasit botëror deri në vitin 2049, në 100 vjetorin e krijimit të Republikës Popullore të Kinës (PRC). Kjo do ta lejonte atë të zëvendësojë aleancat e SHBA dhe partneritetet e sigurisë në rajonin Indo-Paqësor”, thuhet në raport.

Raporti, i cili përmbledh zhvillimet ushtarake kineze gjatë vitit 2020, nuk përshkruan testin e fundit të raketës hipersonike të Kinës gjatë verës. Të mërkurën në Forumin e Sigurisë në Aspen, Milley tha se teknologjia hipersonike është vetëm një fushë ku Kina po bën përparime të rëndësishme. I pyetur në lidhje me testin e fundit të një arme hipersonike , Milley tha se kjo ishte vetëm një pjesë e tablosë më të gjerë në lidhje me aftësinë ushtarake të Kinës që përparon me shpejtësi, të cilën ai e karakterizoi si një “ndryshim themelor” në një luftë që tashmë po riformëson elementet e rendit ndërkombëtar.

Kina ka mohuar se ka testuar armë hipersonike.

Javën e kaluar, gjenerali i dytë më i lartë amerikan tha se ritmi me të cilin ushtria e Kinës po zhvillon aftësitë është mahnitëse ndërsa zhvillimi i SHBA vuan nga burokracia “brutale”. Zëvendëskryetari në largim i Shefave të Përbashkët të Shtabit, gjenerali John Hyten, u tha gazetarëve në një tryezë të rrumbullakët të Grupit të Shkrimtarëve të Mbrojtjes se  ritmi me të cilën  ata po lëvizin dhe trajektorja në të cilën ata janë do të tejkalojë Rusinë dhe Shtetet e Bashkuara nëse nuk bëhet diçka për ta ndryshuar këtë gjë.  Pentagoni i është referuar vazhdimisht Kinës si “sfida e shpejtë” për SHBA-në, por presidenti Joe Biden theksoi të martën se konkurrenca nuk e bën konfliktin të pashmangshëm.

Në konferencën përmbyllëse për shtyp të samitit të klimës COP26, Biden tha se nuk ka asnjë arsye që duhet të ketë konflikt. Për samitin e tij të ardhshëm virtual me presidentin kinez Xi Jinping, Biden tha se ai i ka thënë Xi Jinping se SHBA pret që Kina tu përmbahet rregullave të lojës. Raporti i këtij viti shton një seksion të ri mbi kërkimin kimik dhe biologjik të Kinës, duke ngritur shqetësime në lidhje me aplikimet e mundshme me përdorim të dyfishtë të aktiviteteve biologjike të vendit. Por ai nuk futet në origjinën ose përhapjen e koronavirusit. Në vend të kësaj, ai vë në dukje se pandemia Covid-19 ishte një forcë shtytëse pas politikës së jashtme të Kinës, pasi ajo u përpoq të shmangte çdo faj për shpërthimin ndërsa përdorte ndihmën e huaj për të ndërtuar ndikimin rajonal.

Marrë nga CNN

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota fuqia berthamore e kines kine shba raporti i pentagonit raporti i pentagonit mbi armet berthamore fuqia berthamore e kines kine shba raporti i pentagonit raporti i pentagonit mbi armet berthamore

Sondazh

Poll

Bota 4 Nëntor 2021, 08:26

DW: Gjermania zvogëlon eksportin e armëve

Qeveria federale ka lejuar dukshëm më pak eksporte të armëve në gjysmën e parë të vitit 2021 sesa në të njëjtën periudhë të një viti më parë. Kështu thuhet në n...

Bota 4 Nëntor 2021, 08:23

OBSH: Rritje e rasteve me COVID-19 në Evropë

Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se numri i rasteve të reja me COVID-19 u rrit javën e kaluar në shkallë globale dhe se Evropa ka njoftuar rritjen më të...

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra