LIVE UPDATES
Bota

Talebanët kanë një ‘listë vrasje’ për personat që janë pjesë e LGBTQ në Afganistan

4 Nëntor 2021, 09:57 Nga DOSJA
Talebanët kanë një ‘listë vrasje’ për

AFGANISTAN– Drejtori ekzekutiv i një organizate të dedikuar për të ndihmuar individët LGBT në shtetet e rrezikshme tha se talebanët kishin organizuar një “listë vrasjesh” të personave të dyshuar LGBT.

Sipas France24, ata po e shpërndajnë listën gjerësisht midis xhihadistëve të saj në një përpjekje për ta ekzekutuar të gjithë të identifikuarit pjesë e këtij komuniteti. 

Talebanët janë një organizatë radikale islamike sunite që e konsideron identitetin e homoseksualëve  haram, ose një fyerje ndaj interpretimit të Islamit. Xhihadistët në pothuajse të gjitha organizatat terroriste janë përfshirë në vrasje brutale të njerëzve të dyshuar si homoseksualë ose lezbike; disa xhihadistë mbështesin detyrimin e homoseksualëve në operacionin e ndryshimit të gjinisë, duke imponuar në thelb një identitet transgjinor.

Ndonëse është jashtëzakonisht armiqësor ndaj personave LGBT, Afganistani ka qenë zakonisht lejues ndaj një praktike tradicionale të njohur si bacha bazi, në të cilën anëtarët e fisit përdhunojnë djem të rinj. Praktika ishte mjaft e zakonshme në qeverinë e mëparshme afgane që xhihadistët talibanë përdorinin fëmijë të vegjël si karrem për të tërhequr dhe më pas për të vrarë oficerët e sigurisë afgane. Pranimi i bacha bazi nga qeveria afgane  nuk e ndaloi persekutimin e gjerë të individëve LGBT, veçanërisht homoseksualëve dhe lezbikeve.

Talebanët morën Afganistanin pas zgjatjes së Luftës afgane nga presidenti Joe Biden në gusht dhe që atëherë janë vendosur si regjimi i padiskutueshëm që kontrollon vendin.

Xhihadistët kryesorë talebanë kanë këmbëngulur për muaj të tërë se ata aspirojnë të drejtojnë një qeveri ” gjithëpërfshirëse ” dhe të respektojnë të drejtat njerëzore të grave, të cilat ata i shkelën në mënyrë të shfrenuar gjatë kohës që ishin në pushtet përpara pushtimit të vendit nga Amerika në vitin 2001. Zëdhënësit e grupit terrorist kanë specifikuar se megjithatë nuk kanë ndërmend të respektojnë të drejtat e njeriut të njerëzve që ata besojnë se janë homoseksualë.

“LGBT… Kjo është kundër ligjit tonë të Sheriatit”, tha zëdhënësi i “ministrisë së financave” taliban, Ahmad Wali Haqmal, javën e kaluar në një intervistë në të cilën ai më së shumti u kërkoi talebanëve akses në paratë e qeverisë afgane dhe investime ndërkombëtare në organizatën xhihadiste.

Raporte të ngjashme për sulme dhe kërcënime ndaj personave LGBT në Afganistan u shfaqën pothuajse menjëherë pas kthimit të talebanëve në pushtet.

(d.a/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota ahmad wali haqmal dhuna nga talebanet komuniteti lgbtq ne afganistan ahmad wali haqmal dhuna nga talebanet komuniteti lgbtq ne afganistan

Sondazh

Poll

Bota 4 Nëntor 2021, 08:26

DW: Gjermania zvogëlon eksportin e armëve

Qeveria federale ka lejuar dukshëm më pak eksporte të armëve në gjysmën e parë të vitit 2021 sesa në të njëjtën periudhë të një viti më parë. Kështu thuhet në n...

Bota 4 Nëntor 2021, 08:23

OBSH: Rritje e rasteve me COVID-19 në Evropë

Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se numri i rasteve të reja me COVID-19 u rrit javën e kaluar në shkallë globale dhe se Evropa ka njoftuar rritjen më të...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE