LIVE UPDATES
Bota

Mosmarrëveshjet mbi peshkimin, nisin sot bisedimet mes Francës dhe Britanisë

4 Nëntor 2021, 11:02 Nga DOSJA
Mosmarrëveshjet mbi peshkimin, nisin sot bisedimet mes Francës dhe

FRANCË- Ministri britanik, Lord Frost do të takohet sot me ministrin francez të Evropës në Paris në një përpjekje për të zgjidhur një mosmarrëveshje mbi të drejtat e peshkimit pas Brexit.

Sipas BBC, pas bisedimeve me Clement Beaune, Lordi Frost do të shkojë në Bruksel të premten për të takuar nënpresidentin e Komisionit Evropian, Maros Sefcovic.

Qeveria franceze ka këmbëngulur që masat ndëshkuese, të cilat mund të përfshijnë një ndalim të peshkatarëve britanikë që zbarkojnë kapjet e tyre në portet franceze dhe kontrolle më të forta doganore në tregtinë ndër-kanale, mbeten “në tavolinë” nëse një marrëveshje nuk mund të arrihet.

Ky mund të jetë një negocim mbi të drejtat e peshkimit pas Brexit, por është një provë e marrëdhënieve pas Brexit. Mosmarrëveshjet mbi çështjet teknike, të tilla si se si anijet franceze duhet të provojnë të drejtën e tyre për të peshkuar në ujërat britanike, janë të përshtatura nga një mosbesim më i gjerë personal dhe politik. Të dyja palët po zvogëlojnë pritjet për takimin e sotëm mes David Frost dhe Clement Beaune.

Tensionet u ndezën muajin e kaluar pasi Britania dhe Jersey refuzuan lejet e peshkimit për disa varka franceze. Franca më pas kërcënoi një sërë masash kundër Britanisë së Madhe nëse nuk jepeshin më shumë licenca deri më 2 nëntor. Por Presidenti Emmanuel Macron pezulloi kërcënimet në orën e 11-të përpara bisedimeve të tjera midis dy palëve.

Mosmarrëveshja ka të bëjë me atë se sa anije peshkimi franceze mund të kapin peshk në ujërat e Mbretërisë së Bashkuar. Sipas marrëveshjes tregtare të Brexit, BE dhe Britania e Madhe ranë dakord se do t’u jepnin licenca anijeve nëse mund të tregojnë se kanë peshkuar në ujërat e njëri-tjetrit për vite me rradhë. Por ka pasur mosmarrëveshje se sa prova nevojiten. Peshkatarët e mëdhenj do ta mbledhin këtë informacion në mënyrë rutinore automatikisht. Por anijet më të vogla që vijnë nga portet franceze për të peshkuar përreth Ishujve të Kanalit, për shembull, mund ta kenë më të vështirë të ofrojnë provat e nevojshme.

(D.a/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota clement beaune lordi frost mosmarreveshjet britani-france clement beaune lordi frost mosmarreveshjet britani-france

Sondazh

Poll

Bota 4 Nëntor 2021, 08:26

DW: Gjermania zvogëlon eksportin e armëve

Qeveria federale ka lejuar dukshëm më pak eksporte të armëve në gjysmën e parë të vitit 2021 sesa në të njëjtën periudhë të një viti më parë. Kështu thuhet në n...

Bota 4 Nëntor 2021, 08:23

OBSH: Rritje e rasteve me COVID-19 në Evropë

Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se numri i rasteve të reja me COVID-19 u rrit javën e kaluar në shkallë globale dhe se Evropa ka njoftuar rritjen më të...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE