LIVE UPDATES
Bota

Analiza e CNN: Demokratët të ribëjnë “llogaritë”, i vlerësuan gabim votuesit

4 Nëntor 2021, 10:16 Nga DOSJA
Analiza e CNN: Demokratët të ribëjnë

SHBA – Demokratët e demoralizuar kanë nevojë të bëjnë disa llogari pas një nate të ashpër zgjedhore që shfaqi paralajmërime serioze se ata kanë vlerësuar në mënyrë të gabuar “gjendjen shpirtërore” të vendit teksa “dritarja e tyre” mbyllet përpara zgjedhjeve të vitit të ardhshëm.

E ndërsa partia kundërshton axhendën e saj të madhe të shpenzimeve sociale, republikanët po vënë në pah çështjet që i preokupojnë më shumë votuesit, si ekonomia e plogësht, çmimet e larta të gazit, ushqimet e shtrenjta, normat e larta të krimit dhe shqetësimet për të drejtat e prindërve për të ndikuar në atë që mësohet në shkolla. Këto shqetësime në shumë raste janë përkeqësuar nga një pandemi e zgjatur, të cilën presidenti Joe Biden e shpalli të mbaruar në korrik, por që u rikthye gjatë verës me një goditje të re për moralin e një kombi të rraskapitur.

Gara për guvernatorin e Virxhinias u pa veçanërisht si një referendum njëvjeçar për presidencën e Biden në një shtet që ai fitoi me 10 pikë një vit më parë. Kandidati republikan Glenn Youngkin jo vetëm që triumfoi por ai u tregoi republikanëve kudo se si të fitonin, duke e mbajtur ish-presidentin Donald Trump jashtë shtetit duke hyrë në periferi të humbura nga GOP në zgjedhjet e 2018 dhe 2020. Nëse demokratët do të kishin shfaqur një performancë të dobët në Virxhinia, ata mund ta kishin ulur “fatkeqësinë” e tyre me një fushatë të çrregullt dhe të papërqendruar nga pesha e rëndë e partisë veterane të Terry McAuliffe, i cili po përpiqej të fitonte një mandat të dytë, jo të njëpasnjëshëm si guvernator.  Por në Nju Xhersi, një shtet që Biden e fitoi me një diferencë edhe më të madhe, gara e rizgjedhur e guvernatorit demokrat Phil Murphy, e cila është ende shumë afër për t’u thirrur,  përforcoi një ndjenjë se partia e Presidentit ka humbur besimin e vendit ndërsa ai lufton për të përmbushur zotimin e tij për të rivendosur kompetencën në Shtëpinë e Bardhë dhe normalitetin pas pandemisë në jetën amerikane.

Ndërsa Presidenti mbërriti në shtëpi nga Evropa në orët e hershme të së mërkurës, nuk ishte e qartë se liderët demokratë dhe shumë nga votuesit që dëbuan Trump nga Shtëpia e Bardhë vitin e kaluar janë ende në të njëjtën faqe. Ligjvënësit e partisë në Uashington kanë kaluar javë të tëra duke u grindur me njëri-tjetrin për planin më të gjerë të shpenzimeve sociale,  një gur themeli i agjendës së Biden.

Biden duroi një verë të mjerë, duke përfshirë një tërheqje kaotike nga Afganistani që tronditi besimin në udhëheqjen e tij dhe uli vlerësimet për të dukë bërë që pëlqimi ndaj tij të bjeri ndjeshëm. Dhe ndërsa pjesa më e madhe e Partisë Demokratike dhe bota politike dhe mediatike e Uashingtonit është e preokupuar nga pasojat e kryengritjes së 6 janarit, rezultatet e së martës mund të sugjerojnë gjithashtu se votuesit janë të fokusuar në kërcënime më të prekshme sesa erozioni i demokracisë amerikane.

Komentatori politik i CNN dhe ish-zyrtari i administratës së Obamës, Van Jones, shpalli një “zjarr me pesë alarme” për demokratët dhe tha se partia duhet të konsiderojë një ndryshim kursi.

“Këto shifra janë të këqija. Këta janë votuesit tanë. Këta janë votues që na erdhën në 2018, na erdhën në 2020 dhe na kanë braktisur në dy shtete që duhet të jenë në umbrellën tonë”, tha Jones.

Guy Cecil, kryetar i grupit Demokratik Prioritetet USA, tha se ishte koha që partia të mblidhej. Sipas tij këto zgjedhje janë një paralajmërim për të gjithë demokratët. Ndërsa demokratët e DC kaluan javë duke luftuar njëri-tjetrin, republikanët ishin të fokusuar në mobilizimin e bazës së tyre dhe largimin e votuesve nga koalicioni Biden duke përdorur taktika mashtruese dhe përçarëse.

“Është koha për t’u përqëndruar në atë që do të ndodhë më pas. Demokratët e Kongresit duhet të kalojnë menjëherë infrastrukturën dhe të rindërtojnë faturat. Ne duhet të fillojmë të konsolidojmë dhe mobilizojmë ata që dolën për të votuar Demokratët në 2020. Dhe ne duhet të krijojmë një kontrast të mprehtë midis përparimit demokratik dhe ekstremizmin republikan”, tha Cecil.

Në Virxhinia, Youngkin bëri pikërisht atë që kishte vendosur të bënte: Ai siguroi pjesëmarrje të madhe në zonat rurale, konservatore, duke shmangur të larguarit nga lloji i votuesve periferikë që u ndaluan nga Trump, një faktor që i kushtoi GOP kontrollin  e Dhomës në 2018 dhe Senatit dhe Shtëpinë e Bardhë në 2020. Ndërsa i dërgonte mesazhe të koduara bazës së Trump mbi “integritetin zgjedhor”, racën dhe të drejtat transgjinore, Youngkinr nuk e përcaktoi ofertën e tij mbi gënjeshtrat e mashtrimit të votuesve të Trump dhe nuk miratoi zemërimin polarizues, autokratik të shfaqur rregullisht nga ish-Presidenti. Dhe Trump, ndonëse vazhdimisht e injektoi veten në garë, përfshirë këtu të martën mbrëma duke kërkuar meritat për fitoren,  kryesisht u mbajt larg rrugës së Youngkin. Ai mbajti një “telembledhje” në prag të votimit, por nuk udhëtoi në Virxhinia, pasi tubimi i tij i furishëm në Gjeorgji u fajësua nga disa në GOP për humbjen e dy garave të balotazhit të Senatit.

Strategët republikanë besojnë se ankthi midis nënave dhe baballarëve për muaj të tërë për orët e humbura gjatë Covid-19,  u dha atyre një hapje në periferi me prirje demokratike. McAuliffe bëri një gafë katastrofike në një debat në të cilin u duk se sugjeronte që prindërit nuk duhet të kishin shumë fjalë për mënyrën se si ishin edukuar fëmijët e tyre. Përplasja solli përpjekjet republikane për të shfrytëzuar shqetësimet e disa prindërve rreth faktit si historia racore e Amerikës mbulohej në klasat e historisë. Youngkin u zotua të ndalojë teorinë e racës në ditën e tij të parë në detyrë ,edhe pse nuk është pjesë e kurrikulës së Virxhinias,  një veprim që kaloi mediat konservatore në anën e tij. Por një reklamë që sulmoi në mënyrë implicite të ndjerin Toni Morrison, një nga autorët afrikano-amerikanë më të nderuar të Amerikës, la të kuptohej se një rrymë e shëmtuar racore po vinte për politikën republikane në Virxhinia.

Youngkin fitoi për republikanët duke e mbajtur Trump, i cili dominon partinë në nivel kombëtar, jashtë pamjes. Dhe McAuliffe kandidoi kundër ish-Presidentit, duke portretizuar një votë për një rival që ai e akuzoi  si një votë për një mandat të ri të Trump në Shtëpinë e Bardhë. Rezultati sugjeron se frika nga Trump midis të pavarurve dhe të moderuarve nuk është aq e lartë kur ish-Presidenti nuk është në Zyrën Ovale ose në fletëvotim. Dhe McAuliffe, Biden, Zëvendës Presidentja Kamala Harris dhe ish-Presidenti Barack Obama duket se e kanë llogaritur gabimisht duke arsyetuar se mënyra më e mirë për të rrëzuar Youngkin ishte ta përshkruanin atë si një klon të Trump-it – edhe pse sjellja e tij suportonte disa nga idetë e ish -Presidentit. Megjithatë, Trump nuk ka gjasa të jetë prapa skenave vjeshtën e ardhshme, pasi ai po i trajton zgjedhjet si një garë për kandidimin e tij presidencial të 2024-ës, kështu që disa demokratë mund të përfitojnë duke portretizuar kundërshtarët e tyre si suportues të njeriut që nxiti një grusht shteti kundër Kapitolit të SHBA.
Pra, është e mundur që teoria e Youngkin e shmangies dhe  tjetërsimit të votuesve të Trump dhe banorëve periferikë të mos funksionojë aq mirë në vijat e shtetit të Virxhinias.

Mund të jetë e rrezikshme të parashikosh shumë nga zgjedhjet e një viti. Virxhinia ka një histori zgjedhjesh së një guvernatori nga një parti tjetër nga ajo që sapo pushtoi Shtëpinë e Bardhë. Dhe disponimi i paqëndrueshëm i votuesve në vitet e fundit ka sjellë rrezik për pushtetarët e të dyja palëve, duke treguar se sa shpejt ndryshojnë gjërat. Por ndërsa Youngkin  mposhti McAuliffe-n vetëm me rreth 80,000 vota mes më shumë se 3 milionë votuesve, një largim prej 10 pikësh nga demokratët në vetëm një vit vjen një paralajmërim rrëqethës për ligjvënësit e pambrojtur të partisë në rrethet periferike, të cilët janë zemëruar me progresistët e Dhomës së Përfaqësuesve, të cilët kanë mbajtur një paketë infrastrukturore dypartiake prej 1 trilion dollarësh për të siguruar një plan më të madh shpenzimesh sociale. Çdo gjë afër këtyre shifrave nëntorin e ardhshëm do t’i linte demokratët në rrezik ekstrem të humbjes së Dhomës dhe Senatit.

Rruga e Youngkin drejt fitores erdhi duke performuar shumë më mirë se Trump në përqindjen e votave në periferitë e pasura, të populluara dhe liberale rreth Uashingtonit, DC, ku demografia favorizon demokratët. Por po aq interesante, Youngkin gjithashtu rriti përqindjen e votave të Trump në disa nga qarqet më konservatore. Kjo mund të sugjerojë se ai arriti të tërheqë disa republikanë të pakënaqur, të cilët kundërshtuan sjelljen e egër të Trump në detyrë. Ose mund të pasqyrojë lëvizjen e ish-Presidentit për t’i nxitur mbështetësit e tij të dalin, një tjetër lëvizje e dukshme për të ndihmuar ish-Presidentin të pretendojë meritën për fitoren nga një kandidat që kryesisht e injoroi atë.

Megjithatë teksa  dinamika republikane shpaloset, demokratët e dinë se kanë një problem të madh. Është e mundur që ekonomia e prekur nga pandemia mund të jetë në formë shumë më të mirë këtë herë vitin e ardhshëm dhe se Covid-19 nuk do të jetë më një tipar mbizotërues i jetës kombëtare ose që inflacioni që po “ha” në shumë buxhete familjare mund të frenohet. Nëse Biden ka arritur tashmë pikën e tij të ulët, demokratët të paktën do të shpresojnë të kufizojnë humbjet e tyre në zgjedhjet e ardhshme. Por ata kanë nevojë që votuesit e tyre të shfaqen kundër asaj që duket si një bazë e elektrizuar e GOP, sipas provave të së martës. Dhe nëse Presidenti nuk kalon së shpejti dy projektligjet e tij prioritare dhe nuk bën përparim në çështje të tjera, duke përfshirë të drejtat e votës ose reformën e imigracionit, zgjedhjet tashmë të vështira do të fillojnë të duken të pamundura.

“Njërëzit votuan për në vitin e kaluar. Ne duhet t’u japim atyre diçka mbrapsht“, u shpreh i zemëruar me Kongresin një demokrat i cili kishte punuar në fushatën e McAuliffe.

Marrë nga Cnn

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota demokratet ne amerike republikanet ne shba shba demokratet ne amerike republikanet ne shba shba

Sondazh

Poll

Bota 4 Nëntor 2021, 08:26

DW: Gjermania zvogëlon eksportin e armëve

Qeveria federale ka lejuar dukshëm më pak eksporte të armëve në gjysmën e parë të vitit 2021 sesa në të njëjtën periudhë të një viti më parë. Kështu thuhet në n...

Bota 4 Nëntor 2021, 08:23

OBSH: Rritje e rasteve me COVID-19 në Evropë

Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se numri i rasteve të reja me COVID-19 u rrit javën e kaluar në shkallë globale dhe se Evropa ka njoftuar rritjen më të...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE