LIVE UPDATES
Bota

Kina shton kontrollin ndaj lojëra elektronike, ndalohet “Fortnite”

4 Nëntor 2021, 10:36 Nga DOSJA
Kina shton kontrollin ndaj lojëra elektronike, ndalohet

KINË – Loja elektronike “Fortnite” ndaloi së pranuari regjistrime për lojtarë të rinj dhe  njoftoi në faqen e sah të internetit se nuk do të ishte më e disponueshme për shkarkim që nga e hëna. Serverët e tij do të mbyllen më 15 nëntor, që do të thotë se lojtarët nuk do të mund të hyjnë më në lojë.

Sipas CNN, “Fortnite” një lojë që mund të luhej nga shumë lojtarë në të gjithë botën, e prodhuar nga Epic Games, u lançua në Kinë në korrik 2018 në partneritet me Tencent (TCEHY). Gjigandi kinez i internetit dhe lojërave bleu rreth 40% të aksioneve në Epic Games gati një dekadë më parë. “Fortnite” vë deri në 100 lojtarë kundër njëri-tjetrit në një luftë për mbijetesë. Loja është bërë një fenomen kulturor dhe vitin e kaluar mirëpriti shfaqje muzikore nga artistë si Marshmello dhe Travis Scott, si dhe tre filma nga regjisori Christopher Nolan.

Loja kishte më shumë se 350 milionë lojtarë të regjistruar që nga maji 2020, sipas llogarisë së saj në Tëitter. Epic Games tha në qershor se ka më shumë se 500 milionë llogari aktive dhe miliona shkarkime në appstore. Njoftimi i kësaj jave e përshkroi Fortnite në Kinë si një version “beta test” të lojës. Nuk u tha pse loja po mbyllej, por u falënderuan lojtarët që morën pjesë në atë version. Epic Games nuk pranoi të komentonte pse loja po mbyllej përtej deklaratës qw dha lajmin.

“Fortnite” funksionon kryesisht si një lojë falas për të luajturduke bwrw blerje brenda aplikacionit, që do të thotë se lojtarët mund ta shkarkojnë lojën pa asnjë kosto, por më pas do të shpenzojnë para të vërteta për artikuj të tillë si kostumet për personazhet e tyre. Loja nuk u miratua kurrë nga qeveria kineze dhe për këtë arsye nuk mund të lançohej zyrtarisht dhe të fitonte para nga shërbimet e saj”, tha Daniel Ahmad, një analist në Niko Partners, i cili mbulon tregun e lojërave video në Kinë dhe Azi.

Autoritetet kineze kanë qenë shumw tw pwrqwndruar tek videolojërat kohët e fundit. Në gusht, Kina i i ndaloi lojtarët online nën moshën 18 vjeç të luanin gjatë ditëve të javës dhe e kufizoi lojën e tyre në vetëm tre orë shumicën e fundjavave. Në shtator, agjencia shtetërore e lajmeve Xinhua raportoi se autoritetet kishin thirrur Tencent, NetEase dhe kompani të tjera për të diskutuar kufizimet rreth transmetimit dhe luajtjes së videolojërave mes të miturve.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota kuriozitete #horoskopikinez #vitirikinez #shenjatezodiakut fortnite kampionati i fortnite kina bllokon fortnite #horoskopikinez #vitirikinez #shenjatezodiakut fortnite kampionati i fortnite kina bllokon fortnite

Sondazh

Poll

Bota 4 Nëntor 2021, 08:26

DW: Gjermania zvogëlon eksportin e armëve

Qeveria federale ka lejuar dukshëm më pak eksporte të armëve në gjysmën e parë të vitit 2021 sesa në të njëjtën periudhë të një viti më parë. Kështu thuhet në n...

Bota 4 Nëntor 2021, 08:23

OBSH: Rritje e rasteve me COVID-19 në Evropë

Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se numri i rasteve të reja me COVID-19 u rrit javën e kaluar në shkallë globale dhe se Evropa ka njoftuar rritjen më të...

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës