LIVE UPDATES
Politike

Rama: Mjekësia ka ndryshuar, fajin e kanë lajmet e këqija. Papunësia ka rënë…por njerëzit duan punë në shtet, s’pun

25 Nëntor 2019, 10:26 Nga DOSJA
Rama: Mjekësia ka ndryshuar, fajin e kanë lajmet e këqija.

TIRANE- Kryeministri Edi Rama ka thënë sot në prezantimin e platformës “Anti KCK”, se mjekësia nëpër spitale është transformuar dhe se situata është ndryshe, dhe se perceptimi negativ është krijuar për shkak të episodeve sporadike. Rama foli edhe për papunësinë dhe tha se qeveria e tij ka si synim t’a ulë papunësinë në 11%, dhe se problemi qëndron tek të papunët që kërkojnë punësim në shtet. Rama foli për një shumicë dërrmuese të të papunëve, që duan punësim në administratë, duke refuzuar punën në privat.

Edi Rama: Në raport me nga jemi nisur, sot, tregojnë se situata s’ka të krahasuar. Na duhet një ekonomi shumë më e fortë, dhe t’ju japë të gjithëve një mundësi. Rritja ekonomike është kokëfortë, siç është kokëfortë edhe e gjithë përbërja e të dhënave të ekonomisë, që lidhet me individin. Le të marrim psh, të dhënat e të ardhurave për frymë dhe të shohim si ato kanë ndryshuar. Shihni vitin 2013, shihni vitin 2019. Le të marrim e të shohim më tutje konsumin, për të vijuar më tutje, shihni familjet me konsum të ulët. Këtu flitet shumë për varfërinë, me të drejtë, për pabarazinë, për shpërndarjen e pabarabartë të ardhurave, por pakkush iu referohet fakteve. Shihni ndryshimin mes 5 viteve më parë dhe sot (Tregon nga tabela). Këto të dhëna nuk i referohen as të MF, të cilat mund të ishin të kontestueshme, por janë të dhëna të BB. Për të vazhduar më tutje, ne e kemi të nevojshme të fokusohemi.

Facebook pyetje: Zoti Rama, njerëzit vdesin për bukë, dhe për mjekim në spitale. Po s’pate lekë vdes. Kishim shpresë të madhe për ju, por edhe ju si të tjerët.

 

Edi Rama: Kjo është një qasje tjetër, që për mua shpreh një frustrim në një kategori të gjerë njerëzish, dhe lidhet me pritshmëritë. Duke qenë se jetojmë në një botë, që në tërësi ushqehet çdo ditë me toksina dhe helmohet çdo ditë me lajmin e keq, me gënjeshtrën dhe manipulimin. Sot në Shqipëri bëhen 60 mijë operacione kirurgjikale. Mund të ndodhë që të ketë një dështim, apo një skandal. Këto krijojnë një atmosferë, që për njeriun e zakonshëm, që e ndjek jetën nga kanalet e komunikimit të racionalizojë këtë raport. Ajo që mund të them është se opinioni për mjekësinë tonë sot, formësohet nga shumica që nuk ka patur nevojë, lavdi zotit të marrë shërbim sot. Ata që sot i çon nevoja në spital, është shumë herë më pozitiv, sepse e prekin ndryshimin që ka ndodhur. Pra, nuk është e vërtetë, që në Shqipëri, s’ka mjekësi falas. Ata që e thonë, janë pakicë. Falë përkushtimit të Ogertës, ky sistem është më mirë. Për ato që kërkojnë punë, ato që refuzojnë punën në privat është mbi 90%. Unë i delegoj më pas tek zv.ministrja, për t’ju ofruar një mundësi punësimi në sektorin privat, refuzojnë një punë në privat. Kërkojnë patjetër punë në shtet. Por shifrat janë kokëfortë, ja numri i të punësuarve që figurojnë në llogaritë e shtetit. Flasim për njerëz që paguajnë taksa. Kemi një problem real me pagat, në sektorin publik e kemi rregulluar. Ka shumë njerëz që s’duan të punojnë në privat. Shifra e papunësisë është shifër e konsoliduar. Shihni papunësinë në 2013, shihni në 2019. Kemi vendosur si objektiv që në fund të këtij mandati të shkojmë nën 11%.

Deklarata e kryeministrit Edi Rama u bë sot gjatë prezantimit të paketës kundër KÇK. Rama tha se të fortëve dhe gjykatësve dhe prokurorëve të korruptuar do t’ju kërkohet të provojnë burimin e pasurisë së tyre. Rama tha se do të ngrihet një taskë-Forcë, OFL, që do të godasë dhe sekuestrojë këto pasuri.

(F.g/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike edi rama ligji special per kck mjekesia falas papunesia prezantohet paketa per kçk edi rama ligji special per kck mjekesia falas papunesia prezantohet paketa per kçk

Sondazh

Poll

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari