LIVE UPDATES
Politike

Negociatat/ Rama: Katër ambasadorë u mblodhën në Paris, ja ç’u diskutua. Konfliktet brenda BE-së s’na hapin rrugën (V

25 Nëntor 2019, 10:11 Nga DOSJA
Negociatat/ Rama: Katër ambasadorë u mblodhën në Paris, ja

TIRANË– Kryeministri Edi Rama është ndalur tek çështja e ngociatatave dhe tek vijimësia e këtij progresi. Ai shtoi më tej se Shqipëria vazhdon progresin e saj njësoj sikur të mos kishte qenë negative përgjigjia, por të ishin çelur negociatat.

Pjesë nga fjala e kryeministrit Rama:

Ndërkohë nga ana jonë i bëmë të gjitha përpjekjet me angazhimin më të madh me një mundim të posaçëm për të komunikuar dhe balancuar të gjithë efektin e baltës të hedhur ndërkombëtarisht në vendin tonë. Për hir të vërtetës, marrëdhëniet ndërkombëtare dhe mundësiae komunikimit na kishin krijuar një barrier domethënënëse në raport me partitë ose më saktë më partinë Kristian Demokrate që është edhe partia kryesore. Fakti që Gjermania konkludoi në një Po të Bundestagut është një provë që përpjekjet tona rezultuan të sukseshme. Na është dhënë mundësia që në mungesë të çeljes së negociatave të kemi një udhërrëfyes në proçesin dretj çeljes së negociatave, proçes që vazhdon. Ajo që ndodhi nuk mund të mos e trondiste opinion publik apo të krijojnte një ndjesi dëshpërimi. Një pjesë ndaj qeverisë dhe një pjesë ndaj faktorëve brenda ose jashtë, ka shumë versione për këtë. Unë besoj se si dëshmitar i të gjithë proçesit është se refuzimi është për shkak të një konflikti të brendshëm brenda Europës, mes Francës dhe disa shteteve të tjera për mënyrën se si duhet të reformohet BE-ja. Në Paris para 4 ditësh janë thirrur 4 ambasadorë, të Shqipërisë dhe Maqedonisë së veriut, Serbisë dhe Malit të Zi, këta dy të fundit negociuan, Shqipëria dhe Maqedonia presin negociatat. Janë thirrur për të çelur një dialog lidhur me qëndrimin e Francës në raport dhe në lidhje me mënyrën se si do të avancojë proçesi. Që do të thotë se pavarësisht se ne e meritonim apo, pavarësisht se çfarë bëri Maqedonia e Veriut që ka 14 vite që pret në derën e BE-së, vendimarrja ishte fryt i konflikteve të brendshme. Megjithatë ajo që mbetet për t’u theksuar është se pavarësisht vendimit Shqipëria nuk ka rrugë tjetër. Ne do të bëjmë të njëjtën gjë që do të bënim edhe nëse vendimi do të ishte pozitiv pasi për ne proçesi i integrimit nuk është një proçes që e bëjmë sepse na e kërkojnë të tjerët apo se duhet të arrijmë në një stacion. E bëjmë sepse është një proçes që është në interesin tonë dhe të gjeneratave të tjera. Është një proçes që na modernizon shtetin dhe ky proçes i shtet bërjes demokratike tregohet teksa i referohemi Reformës në Drejtësi. Edhe kjo ka sjellë një konflikt të brendshëm por kurrë nuk do të ishte bërë nëse ne nuk do të këmbëngulnim për të ecur drejt BE-së. Ky ka qenë një vit i vështirë që ka ndikuar edhe në nivelin ekonomik të vendit, që ka krijuar një ndjesi pasigurie.

Deklarata e kryeministrit Edi Rama u bë sot gjatë prezantimit të paketës kundër KÇK. Rama tha se të fortëve dhe gjykatësve dhe prokurorëve të korruptuar do t’ju kërkohet të provojnë burimin e pasurisë së tyre. Rama tha se do të ngrihet një taskë-Forcë, OFL, që do të godasë dhe sekuestrojë këto pasuri.

(F.m;f.g/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike bllokimi i negociatave edi rama prezantohet paketa per kçk bllokimi i negociatave edi rama prezantohet paketa per kçk

Sondazh

Poll

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari