LIVE UPDATES
Insights

Saimir Korreshi, duhet të luajmë me çuna brezi, jo çuna qyteti

9 Shkurt 2022, 13:32 Nga DOSJA
Saimir Korreshi, duhet të luajmë me çuna brezi, jo çuna

Nga SOKOL BREGU

Unë nuk i honeps dot lajmet e pavërteta, dhe të jap të drejtë të reagosh në çfarë do mënyre, për diçka që ta kanë atribuar pa të drejtë. Ti si kush do tjetër në zgjedhjet e ardhshme mund të mbështetësh kë të duash, çdo kandidat të mundshëm që mendon se duhet ta fitojë Bashkinë e Lushnjes. Eshte në të drejtën e postit që mban dhe në të drejtën tënde qytetare të mbështetësh kë të duash. Ajo që bën gabim është historia me çuna qyteti. Dhe një gabim I rëndë për një djalë të ri si ty që militon në politikë dhe kërkon absolutisht një karrierë të gjatë.

Kandidati që ka zgjedhur Komisioni I Rithemelimit është më cun qyteti sa nuk bëhet, dhe ti e di mirë këtë, por prapë kjo nuk është një veti për të fituar bashkinë. Si një çun qyteti, edhe unë të them se kjo është një çështje brezi dhe ne të lindurit e fund viteve ‘70 duhet të kemi rradhën për ti dhënë një dorë qytetit. Sa për çun qyteti, kështu ishte paraardhësi, shkaku për të cilën sot po bëhen zgjedhje në Lushnje. Për të prezumuar pafajësinë e tij, nuk po merrem nëse është fajtor ajo për korrupsion, se këtë e vendos gjykata, por nëse e ka bërë një gjë të tillë, ky çuni qytetit më të cilin kemi mbaruar të njëjtin gjimnaz, nuk vodhi vetëm çunat e fshatit, I vodhi të gjithë të vodhi ty, vodhi dhe Eltonin dhe meqë unë sbanoj më aty, nuk u ndjeva I vjedhur, unë ndjeva I keqardhur.

Në brezin tim dhe të Eltonit sot ka dhjetra mjek, inxhinerë dhe juristë të zotë, që nga gjimnazi ku dhe ti ke mbaruar u shkolluan me rezulte të shkëlqyera dhe janë njerëz të jashtëzakonshëm dhe të arrirë në profesionet e tyre, fatkeqësisht ushtrojnë profesionin jashtë Lushnjes. Eltoni është i pakti nga ne që u kthye të jetojë aty dhe nuk u largua kurrë nga qyteti. A kishte mundësi, këtë besoj ti e di fare mirë. Por nuk është këtu çështja. Edhe ti që je çun qyteti apo dikush tjetër po e trajton atë si një përfaqësues të doktor Berishës, dhe ky është një gabim I rëndë, ai është përfaqësuesi I brezit tonë, I një brezi ku askush nuk u kthye ti jepte një dorë, një qyteti, që për vite me rradhë ishte peng I cdo gjëje I krimit dhe I korrupsionit.

Të gjithë panë historitë e tyre personale, dhe mbase Lushnja u mbeti vetëm në dokumenta të shkollës apo mjete identifikimi. Ti ke të drejtë të zgjedhësh, sepse edhe ti e ndërtove jetën aty dhe po ben dicka për qytetin tënd. Askush nuk ka të drejtë të thotë se kë duhet të mbështetësh, thjesht prano një këshillë nga mua. Parimi ndryshon, qytetit I duhet një përfaqësues I brezit për ta ndryshuar, por se kush është cun qyteti, këtë le tja lëmë lushnjarëve të vendosin në 6 mars. Unë nuk e di çfarë të thanë kur ti hyre në gjimanzin “18 tetori”, por mua meqë isha në klasë me Eltonin, mësuesi kujdestar na shprehu qartë, se Iliri, I ati, ishtë nxënësi më I mirë I të gjitha kohërave I atij gjimnazi.

Ti mbështet kë të duash, se ti je në politikë, është çështja jote, por rradha është e jona e një brezi që e harruam qytetin, dhe Eltoni është ndër të paktët e atyre që kemi lënë aty dhe mund të bëjë në emër të të gjithëve dicka. Dhe në fund Saimir, do të dish kush është çun vërtetë qyteti ? Gjithë miqtë e tij janë jashtë Lushnjes dhe ai mund ti thërriste në ndihmë, por ai nuk e bën këtë gjë, sepse besoj që ja del I vetëm. Ndaj lëre garën të bëjë historinë e vet, bëhu çun qyteti.

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

blog blog elton bano indrit sefa lushnje sokol bregu zgjedhjet e pjesshme 6 mars 2022 elton bano indrit sefa lushnje sokol bregu zgjedhjet e pjesshme 6 mars 2022

Sondazh

Poll

Insights 8 Shkurt 2022, 19:20

Një fantazmë blen Portin e Durrësit

Nga Klodian TomorriTIRANË– Një javë më parë në sportelet e Qendrës Kombëtare të Biznesit mbërriti një aplikim. Dërguesi ishte Symphony Invest Limited...

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra