LIVE UPDATES

konflikti ukraine-rusi

Bota 16 Shkurt 2022, 21:58

ANALIZA/ Çfarë dihet për krizën Ukrainë-Rusi

UKRAINË- Shqetësimet e Perëndimit se Rusia mund të ndërmarrë një sulm ndaj Ukrainës janë zbutur nga dita në ditë, por nuk janë zhdukur. Përpjekjet diplomat...

Bota 13 Shkurt 2022, 09:52

Australia dhe Kanada evakuojnë ambasadat në Kiev

Qeveritë australiane dhe kanadeze kanë ndjekur Shtetet e Bashkuara në pezullimin e operacioneve në ambasadat e tyre në Kiev mes frikës se një pushtim rus i Ukra...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Konflikti Ukrainë-Rusi, SHBA dhe BE thirrje Rusisë, i japin dy zgjidhje (ZHVILLIMET) - Bota
LIVE UPDATES
Bota

Konflikti Ukrainë-Rusi, SHBA dhe BE thirrje Rusisë, i japin dy zgjidhje (ZHVILLIMET)

25 Janar 2022, 10:00 Nga DOSJA
Konflikti Ukrainë-Rusi, SHBA dhe BE thirrje Rusisë, i japin dy

UKRAINË- Presidenti i SHBA Joe Biden ka këmbëngulur se duhet të ketë unitet total midis fuqive perëndimore pas konflikti Ukrainë-Rusi. Këtë gjë e ka thënë Biden gjatë një video-bisede që mbajti me liderët evropianë, në lidhje me situatën e tensionuar që është krijuar në kufirin Ukrainë-Rusi.

SHBA ka vënë 8500 trupa në gatishmëri të lartë për t’u vendosur në Evropë, ndërsa NATO përforcoi kufijtë e saj lindorë mes tensioneve në rritje mbi Ukrainën. Në Londër, zyra e kryeministrit Boris Johnson tha gjithashtu se diskutimet diplomatike me Rusinë mbeten prioriteti i parë, por shtoi se kombi do të goditet me përgjigje të shpejta ndëshkuese nëse ndodh një inkursion i mëtejshëm rus në Ukrainë.

Qeveria franceze ka njoftuar se zyrtarët rusë dhe ukrainas do të takohen, së bashku me homologët francezë dhe gjermanë, në Paris të mërkurën në përpjekje për të gjetur një rrugëdalje nga ngërçi. Për tensionin e vazhdueshëm në Ukrainë ka reaguar edhe Presidenti Ilir Meta, i cili ka kërkuar koordimin të menjëhershëm mes Forcave të Armatosura si dhe NATO-s, në mënyrë që tu vihen në ndihmë Ukrainës.

Pavarësisht këmbënguljes se nuk ka ndërmend të sulmojë, presidenti Vladimir Putin ka dislokuar më shumë se 100,000 trupa pranë Ukrainës, ku Rusia ka pushtuar tashmë Krimenë në vitin 2014 dhe mbështet një ushtri separatiste në lindje.

Moska kërkon një garanci që Ukraina, një ish-republikë sovjetike, të mos lejohet kurrë të bashkohet me NATO-n, si dhe lëshime të tjera nga Shtetet e Bashkuara në këmbim të uljes së tensionit. Shtetet e Bashkuara dhe NATO kanë hedhur poshtë kërkesat ruse dhe i kanë thënë Putinit të tërhiqet nga kufijtë e Ukrainës, duke paralajmëruar se një sulm rus do të shkaktojë sanksione të dëmshme ekonomike, si dhe një prani të shtuar të NATO-s në Evropën Lindore.

Bisedimet në Gjenevë midis vendeve të Perëndimit dhe Rusisë dhe takimi i fundit mes Sekretarit të Shtetit Antony Blinken dhe Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov nuk prodhuan asnjë rezultat konkret në drejtim të uljes së tensioneve Perëndimi-Rusi për Ukrainën. Blinken paralajmëroi gjatë vizitës në Kiev  presidentin e Rusisë Vladimir Putin që të mos hapë “kutinë e Pandorës” nëse sulmon ushtarakisht Ukrainën. Shefi i diplomacisë amerikane ia la në dorë zgjidhjen e konfliktit për Ukrainën kreut të shtetit rus.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Meta me shefin e FA: Diskutuam situatën në Ukrainë, të koordinohemi me NATO-n

Trazirat në Ukrainë, Biden biseda me liderët evropianë: Do i përgjigjemi

(I.A/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota konflikti ukraine-rusi konflikti ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE