LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Promovimi i librit të Lea Ypit, Andi Bushati: E shndërroi në manifestim politik

18 Nëntor 2021, 22:23 Nga DOSJA
Promovimi i librit të Lea Ypit, Andi Bushati: E shndërroi në

TIRANË- Analisti dhe botuesi, Andi Bushati ka komentuar mbrëmjen e promovimit të librit të Lea Ypit, duke treguar se i ka lënë një “shije të keqe”. Gjatë fjalës së tij në emisionin “Shock” por edhe me një status në Facebook, Bushati e cilëson si “të shëmtuar” faktin që gjatë mbrëmjes letrare kishte ‘përplasje’ mes Erion Veliajt dhe Edi Ramës për të mbajtur një fjalë për librin.

“Ky mesazh nëse nuk përcillet me lirinë që shkrimtari ka për të mos u përdorur nga politika. Atëherë ka diçka që nuk shkon edhe me mesazhin e veprës kur personazhi lejon të përdoret nga politika. Sot nuk kishim ndonjë promovim letrar por manifestim politik. Në promovimin e një filozofeje të flasi Erion Veliaj që këtu kuptoni se s’kemi të bëjmë me mbrëmjen letrare. Këtu e mbaroj se jam nga ana që i kam përçmuar autorëve që i japin rëndësi jehonës së promovimit sesa motivit të tij,”-tha ai.

Ndërkohë që në postimin e tij në Facebook, Bushati shkruan:

Isha shume i entuziazmuar nga libri i Lea Ypit, “Te lire” qe e lexova me nje fryme. Por, fakti qe autorja e shnderroi promovimin ne nje manifestim politik, te denje per nje republike bananesh, ku Veliaj me Ramen ziheshin se kush do te ishte protagonisti i mikrofonit, ku si ne provincen me te humbur te globit vendin e nderit (ne vilen qeveritare te Enverit) e kishin si gjithmone ambasadoret pro regjimit, me la shijen e hidhur, te provuar sa e sa here, te atyte intelektualeve qe rruga drejt lirise i çon te gremisen ne preherin e pushtetit. Per asnje arsye ne bote, kurth te paramenduar, apo perkedhelje perverse me diplomate, nje ze i ndershem publik nuk e ka luksin te bjeri ne çarkun e nje kaste matrapazesh. Per kete askush nuk ka alibi.

POSTIMI I PLOTË:

(k.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

kulture kulture andi bushati lea ypi andi bushati lea ypi

Sondazh

Poll
Art&Argëtim 18 Nëntor 2021, 14:31

E rallë/ Çifti shkon në dasëm me traktor

RUSI- Një çift në Rusi ka zgjedhur që të shkojë në dasëm me traktor.Alexei dhe Elisabetta kanë tërhequr vëmendjen në rrjete sociale, pasi ndryshe nga si ...

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013

"Zemërohet" Vjosa! Pamjet e rrjedhës pas reshjeve të dendura, apel për të monitoruar situatën

Terren i VËSHTIRË- Momenti kur shpëtohet 43-vjeçari që po kërkonte thesarin në Gramsh

Proteste per Luiz Ejllin

Protesta per Luiz Ejllin te Top Channel

Momenti kur peshkarexha “Geni” kapet duke u furnizuar me naftë nga anija libiane