LIVE UPDATES
Bota

Pas përfundimit të sezonit turistik Mali i Zi po përballet me variantin Delta, shtohen rastet e reja me COvid-19

24 Shtator 2021, 09:55 Nga DOSJA
Pas përfundimit të sezonit turistik Mali i Zi po përballet me

MAL I ZI- Situata epidemiologjike në Mal  të të Zi është e rëndë dhe autoritetet shëndetesore paralajmërojnë një vjeshtë  tejet të vështirë  me COVID-19 për shkak të përhapjes së shpejtë të variantit Delta.

Mosvaksinimi i qytetarëve,  fluksi i madh i turistëve gjatë sezonit turistik dhe mos zbatimi i  masave kundër pandemisë  vlerësohen si  shkaktarë të kësaj situate. Më 14 shtator qeveria në Podgoricë ka marrë  masa të reja  lidhur me hyrjet në Mal të Zi për qytetarët dhe të huajt, por edhe perkundër kësaj situata vazhdon të jetë  e rëndë.

Sipas Institutit për Shëndetin Publik numri i rasteve aktive me COVID-19 është  7508, ndërkohe që qysh nga shfaqja e pandemisë janë regjistruar 122.364  raste. Mesatarisht në ditë sipas Institutit regjistrohen afër 500 raste të reja dhe 6 deri në 10 raste vdekjeje.

Vaksinimi mbi baza vullnetare

Procesi i vaksinimit ka nisu më 4maj e deri  tani dozën e parë e kanë marrë 50.9 përqind e popullsisë, ndërsa janë rivaksinuar 44,9 përqind e qytetarëve në moshë.  Ministria e Shënedetësisë edhe mëtej bën apel për vaksinim, por vaksinimi  ende vazhdon mbi   baza vullnetare dhe jo i detyruar.

Me fillimin e vitit të ri shkollor, janë regjistruar  nxënës dhe mësues të prekur me nga  koronavirusi.

Ministrja e Shëndetësisë Jelena Borovi -Boronoviq thotë, se janë regjistruar 341 raste në shkollat fillore në vend, në ato të mesme  256, ndërsa në kopshte janë shënuar 34 raste me COVID dhe afro 200 mësues. Edhe perkundër kësaj, nga Minitria e Shëndetësisë thonë, se ende nuk ka vend për mësimin on-line. Për momentin  orët e mësimit zgjasin 30 minuta. Tani kur fillon viti i ri akademik ende nuk dihet se si do të vazhdojë procesi i mësimit nëpër fakultete.

Rikthehen masat: Hyrja në Mal të Zi vetëm nëse plotëson një nga tre kushtet

Nga 14 shtatori hyrja në Mal të Zi lejohet vetëm nëse qytetarët malazezë dhe të huaj plotësojnë një nga kushtet e përcaktuara: Brenda certifikatës digjitale të Covidit, statusi i vaksinimit të pjesshëm nuk do të njihet më. Në këtë kuptim, certifikata do të jetë e vlefshme vetëm nëse personi plotëson një nga kushtet e përcaktuara – që kanë kaluar 14 ditë nga doza e dytë e vaksinës që jepet në dy doza, gjegjësisht 14 ditë nga vaksina që jepet në një dozë; Kusht i dytë është një posedim i testit PCR negativ jo më i vjetër se 72 orë, ose një test pozitiv PCR që është më i vjetër se 14 dhe jo më i vjetër se 180 ditë; Personi ka një test të shpejtë negativ që nuk është më i vjetër se 48 orë./DW/

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota jelena borovi -boronoviq koronavirusi në mal të zi jelena borovi -boronoviq koronavirusi në mal të zi

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave