LIVE UPDATES
Bota

Video prekëse/ Vogëlushin në një kopësht në New York e detyrojnë të mbajë maskën

24 Shtator 2021, 08:35 Nga DOSJA
Video prekëse/ Vogëlushin në një kopësht në

SHBA– Një nga masat e marra nga guvernatorja e New Yorkut, Kathy Hochul ka ngjallur debate në vend pasi një nënë ka publikuar një video në momentin që edukatorja tenton ti vendosi maskën djalit të saj dy-vjeçar. Sipas mediave amerikane, një nënë e quajtur Ann Walker, ka shpërndarë një video në rrjetet sociale ku shihet sesi vogëlushi i saj nuk pranon të mbajë maskën dhe e heq atë sa herë që edukatorja tenton tja vërë për të respektuar rregullat.

Ky është fëmija im i gjorë sot në çerdhe, që unë të mund të shkoj në punë.  Të jemi të qartë nuk jam e mërzitur me edukatoren e tij e cila mundohet ti vëri maskën për të zbatuar një rregullore. Por më pëlqen që ai është i ‘nxehur’ me guvernatoren tonë e cila mendon se të detyrosh një 2-vjeçar të mbajë maskën për 7-10 orë është e domosdoshme.’- shkroi ajo.

Masa u komunikua më 15 shtator me sugjerimin e CDC-së që në Korrik e cila këshilloi që maskat të jenë të detyrueshme. Guvernatorja vendosi që maskat e detyrueshme në ambjentet e brendshmeu morën për të mbrojtur njujorkezët kundër variantit shumë ngjitës Delta dhe rritjes së fundit të infeksioneve COVID-19 në të gjithë vendin.

Kërkesa zbatohet për Zyrën e Shtetit të Nju Jorkut për Qendrat e Kujdesit për Fëmijët dhe të Regjistruar të Licencuar dhe të Regjistruar, Programet e Kujdesit të Fëmijëve të Grupit me Familje dhe Familjen, programet e Kujdesit të Fëmijëve pas Shkollës dhe Programet e Grupit të përjashtuar ligjërisht të regjistruar gjatë orëve të punës. Zbatimi i rregullores së maskave në programet e kujdesit për fëmijët do të sigurojë qëndrueshmëri midis fëmijëve të programit të kujdesit për fëmijët dhe fëmijëve të shkollës, shumë prej të cilëve shpesh ndajnë të njëjtat ndërtesa.

THIS IS CHILD ABUSE.@GovKathyHochul YOU ARE A CHILD ABUSER pic.twitter.com/a2a9jKNyTx

— Science Mom (@456trainMama) September 18, 2021


Kërkesat e reja të maskimit do të zbatohen gjithashtu për programet dhe objektet e grumbulluara të licencuara, regjistruara, operuara, certifikuara ose miratuara nga Zyra e Shëndetit Mendor, Zyra e Shërbimeve dhe Mbështetjeve të Varësisë, Zyra për Personat me Aftësi të Kufizuara në Zhvillim, Zyra e Fëmijëve dhe Shërbimeve Familjare dhe Zyra e Ndihmës së Përkohshme dhe të Aftësisë së Kufizuar. Kjo përfshin por nuk kufizohet në programet e certifikuara rezidenciale dhe ditore, objektet e shëndetit mendor spitalor dhe ambulator, programet e abuzimit me substancat, programet e ndalimit të të miturve, objektet rezidenciale të të miturve, programet e kujdesit të kujdestarisë të bashkuar, të rinjtë e arratisur dhe të pastrehë, dhunën në familje dhe programet e tjera të strehimit. Këto kërkesa zbatohen për këdo që është në gjendje mjekësore të tolerojë mbajtjen e një maskë, pavarësisht nga statusi i vaksinimit.

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

Bota Bota Kathy Hochul maska e detyrueshme ne SHBA Kathy Hochul maska e detyrueshme ne SHBA

Sondazh

Poll

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng