LIVE UPDATES
Bota

Sondazhi i fundit në Gjermani, kancelarja gjermane e vlerësuar nga të gjithë, vlerësohet më shumë se Biden, Putin dhe Mac

24 Shtator 2021, 09:28 Nga DOSJA
Sondazhi i fundit në Gjermani, kancelarja gjermane e vlerësuar nga

GJERMANI- Kancelarja në largim e Gjermanisë Angela Merkel vazhdon të gëzojë një reputacion të mirë jashtë Gjermanisë dhe asaj i besohet më shumë se Joe Biden, Vladimir Putin, Xi Jinping ose Emmanuel Macron, sipas një sondazhi të ri të publikuar nga Qendra Kërkimore Pew.

Cilat janë gjetjet e studiuesve?

Qendra Kërkimore Pew është një qendër jopartiake me qendër në Uashington D.C, e cila kryen sondazhe, kërkime demografike dhe analiza përmbajtjeje. Raporti i fundit ka grumbulluar të dhëna nga 16 sondazhe publike në vendet me ekonomi të përparuara.

Kancelarja gjermane mori vlerësimin më të lartë të besimit në krahasim me udhëheqësit e SHBA, Rusisë, Kinës dhe Francës.

77% e të anketuarve shfaqën besimin se Merkel do të bënte gjënë e duhur në lidhje me çështjet ndërkombëtare. Megjithatë mendimi pozitiv nuk ishte i dallueshëm në Greqi, ku vetëm 30% e të anketuarve kishin besim se Merkel po bënte gjënë e duhur. Qeveritë greke dhe gjermane janë përplasur vazhdimisht gjatë krizës së borxhit në eurozonë, e cila mbi një dekadë më parë paralizoi ekonominë e Greqisë.

Po gjermanët dhe europianët e tjerë?

Angela Merkel gëzon gjithashtu besimin e gjermanëve që kur u zgjodh kancelare. Më shumë se 2/3 e tyre e kanë ruajtur këtë besim gjatë gjithë rrugëtimit të saj.

Në vitin 2021 shifrat janë akoma më të larta, ku 77% e të anketuarve kanë besim tek udhëheqësja e tyre, e cila i jep fund karrierës së saj politike pas zgjedhjeve parlamentare të kësaj jave.

Anketuesit gjithashtu e shtrinë studimin në tetë vende të tjera europiane, përfshirë Francën, Britaninë e Madhe dhe Italinë. Shtatë nga 10 persona në vendet e anketuara janë të bindur se Merkel do të bëjë gjënë e duhur në bashkësinë ndërkombëtare. Ndërsa në Holandë dhe Suedi, nëntë në 10 persona mendojnë njësoj.

Cilat janë ndjenjat e përgjithshme ndaj Gjermanisë?

Studimi nxorri në pah se 79% e të anketuarve kanë konsideratë për shtetin gjerman.

Ata gjithashtu mendojnë se qeveria gjermane e menaxhoi siç duhet pandeminë e COVID-19, më mirë se Organizata Botërore e Shëndetësisë, Kina, Bashkimi Europian dhe Shtetet e Bashkuara.

Tetë nga 10 vetë të pyetur në Greqi, mendojnë se Gjermania ka shumë ndikim. Të njëjtin shqetësim ndanë edhe shumica e italianëve dhe spanjollëve./DW/

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

Bota Bota angela merkel angela merkel

Sondazh

Poll

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng