LIVE UPDATES
Editorial

Opozita e papërgjegjshme është ajo që nuk do të vijë në pushtet!

1 Dhjetor 2021, 09:30 Nga DOSJA
Opozita e papërgjegjshme është ajo që nuk do të

Nga Meri Lika

Giovanni Sartori, një studiues italian në fushën e shkencave politike, ka analizuar në librat e tij sjelljet e zakonshme të atyre partive politike, të cilat e dinë se nuk do të vijnë kurrë në pushtet. Këto parti ai i quan “opozita të papërgjegjshme”, sepse sipas Sartorit, ato nuk kujdesen që të zhvillojnë programe bashkëkohore dhe të zbatueshëm, por thjesht ekzagjerojnë me premtimet dhe aksionet e tyre politike sepse e dinë mirë që nuk kanë për të dhënë kurrë llogari për to duke qenë se e dinë që nuk do të vijnë kurrë në pushtet.

Të jesh parti opozitare ka disavatazhin që nuk je në pushtet por ndërkohë ka përparësinë se si parti e tillë, e ka përherë dhe më të lehtë të pozicionohet në mendjet e qytetarëve si liderët e “vërtetë” që i duhen vendit.

Kjo gjë, e cila ndodh në vendet me demokraci të konsoliduara, tek ne është akoma më e thjeshtë të ndodhë, për shkak të diskretitimit të madh që kanë pushtetarët për të mos përmbushur premtimet e tyre në fushatë, kur qeveria zhytet përditë e më shumë në korrupsion dhe kur borxhi publik ka arritur nivelet më të larta të para ndonjëherë.

Sot të gjithë jemi duke folur për atë që po ndodh tek Partia Demokratike, për atë se çfarë po sjell “Foltorja”, se si po sillet opozita, etj, etj.
“Foltorja” na qartësoi se në tridhjetë vjet pluralizëm, Partia Demokratike nuk mundi dhe nuk arriti dot të krijonte një lider tjetër përveç Berishës.
Është fajtor Berisha për këtë?

Jo, unë nuk e mendoj këtë. Unë mendoj se Berisha ka kryer rrugëtimin e tij në të cilin arriti të jetë lider me të mirat dhe të këqijat e tij, dhe si të gjithë liderët ka njerëz që e duan e ka njerëz që e urrejnë, rëndësi ka që ai ka bërë rrugëtimin e një lideri të vërtetë.

Sipas mendimit tim, problemi nuk qëndron tek Berisha por tek fatkeqësia e mos krijimit të një lideri tjetër në Partinë Demokratike, e ky problem është difekt, thjeshtë dhe vetëm, i vetë Lulëzim Bashës.

Gjithmonë sipas mendimit tim, që opozita të ndryshojë perceptimin që kanë njerëzit për të në momentin kur ata kanë vendosur ta lënë në opozitë, duhet të ndryshojë mënyrën e të vepruarit dhe të sjellurit të saj. Siç thuhet gjithmonë në një fushatë elektorale (gjë që duket e harruar në kohën mes fushatave), i rëndësishëm është qytetari.

Qytetari pra duhet të jetë në qendër të vëmendjes së klasës politike opozitare dhe në qendër të aktivitetit kryesor të përditshëm të saj (jo kryetari i partisë që humbet, as parlamenti, as partia apo media).

Opozitarizmi, i jep partisë mundësinë e të krijuarit të liderit. Lideri krijohet në betejën për të fituar qytetarin, betejë të cilën opozita e nis me një avantazh shumë të madh (nëse do dhe di, sigurisht) e nis me avantazhin që ka më shumë “kohë të lirë” por edhe më shumë mundësi të cilat çdo qeveri ia jep opozitës me bollëk, e në këto kushte ajo duhet të fokusohet pikërisht tek qytetari duke zbritur nga piedestali politik i atij që nuk kontribuon asgjë dhe të jetë e të bëhet një qytetar më shumë, të cilin qeveria gjatë pushtetit e harron krejtësisht.

A u bë ndonjëherë opozita e Lulëzim Bashës, një qytetar më shumë? Fatkeqësisht jo!
Pas humbjes për herë të dytë të zgjedhjeve të përgjithshme në krye të Partisë Demokratike, Lulëzim Basha, vazhdon të “liderojë” po njësoj, madje duhet ta themi më keq se sa herën e parë.

Në këto tetë vite opozitarizëm, ai nuk arriti të bëj që opozita të dëgjohet, të debatojë, të kritikojë, të denoncojë, të hetojë, të ndriçojë opinionin publik, të tregojë se çfarë është një politikë tjetër dhe të ushtrojë të drejtën e saj për t’u bërë shumicë. Një opozitë e heshtur ose një opozitë krejtësisht e munguar si kjo në këto tetë vite e lë rrugën të lirë që vendimmarrjet e pushtetit t’i përgjigjen vetëm interesave të një grupi politik dhe kjo ka ndodhur edhe në Shqipëri.
Nëse do t’i referohemi sërish mendimeve të Sartorit, një opozitë sillet me përgjegjësi nëse është e vetëdijshme se nesër do të mbajë përgjegjësi për ato që thotë e bën, sipas tij, “një opozitë pritet të jetë aq më pak e përgjegjshme sa më pak shpresë të ketë për të qeverisur”. Kjo tendencë bën që partitë e dobëta opozitare, në përpjekje për të përfituar nga pushtetarët, harrojnë detyrën e tyre të kontrollit dhe vënë interesat e tyre përpara atyre të qytetarëve.
Unë mendoj se, në këto tetë vjetë opozitarizëm (në fakt janë pothuajse nëntë vjet) rruga e ndjekur nga Partia Demokratike nën drejtimin e Bashës (them drejtim sepse nuk mund të them udhëheqje), ka qenë rruga e një partie të papaërgjegjëshme pra siç thotë Sartori, e një partie e cila e di se nuk do të vijë kurrë në pushtet.

Sigurisht që shumë njerëz mund të mos jenë dakord me mua, absolutisht nuk kam ndërmend t’i kundërshtojë por, dua vetëm që përpara se të më kundërshtojnë ata mua t’iu përgjigjen pyetjeve të cilat unë ia kam drejtuar vetes kur mendova të bëja një analizë të aksioneve politike të opozitës nën drejtimin e Bashës.

A mund ta quajmë aksion politik të përgjegjshëm braktisjen e çadrës?
A mund ta quajmë aksion politik të përgjegjshëm marrëveshjen me Ramën dhe bashkëqeverisjen budallaqe disa mujore?
A mund ta quajmë aksion politik të përgjegjshëm djegien e mandateve?
A mund ta quajmë aksion politik të përgjegjshëm përjashtimin e Berishës nga grupi parlamentar, me një vendim individual nga kryetari?
Pra, a mund t’i quajmë të përgjegjshme aksionet politike të Partisë Demokratike këto tetë vjet?
Unë nuk i quaj aksione të përgjegjshme madje Partinë Demokratike të këtyre tetë vjetëve e quaj një parti që ka humbur respektin dhe besueshmërinë. Kushdo që ka mendim ndryshe nga unë, është i lirë të ketë mendimin e tij, por më vjen keq t’i them se duke mos bërë as ne si qytetarë opozitën ndaj sjelljese së opozitës, jemi duke pranuar se kjo lloj opozite nuk ka asnjë dëshirë të vijë në pushtet.

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Editorial Editorial Meri Lika opozita Meri Lika opozita

Sondazh

Poll

Editorial 21 Nëntor 2021, 15:20

Muret po ngrihen sërish në të gjithë Evropën

Sa herë që shfletoj artikujt nga gjeopolitika dhe ndjej nevojën për të shkëputur disi nga realiteti, mendoj për Alsasën. Deri në Luftën e Dytë Botërore, histori...

Editorial 16 Nëntor 2021, 08:49

Eja, luajmë kukafshehti!

Nga Meri LikaMë kujtohet shumë mirë, besoj njëjtë dhe ju të gjithëve, kur ishim të vegjël dhe luanim me kukafshehti ose me të fshehura siç e quanim ne.Më...

Editorial 13 Nëntor 2021, 14:12

Ndarja e pakthyeshme e opozitës

Nga Enton AbilekajPasditen e djeshme Basha zgjodhi ta sfidonte Berishën në një betejë shikueshmërie. Ai ekskluzivisht në News24, Berisha në televizionet e tjera...

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng