LIVE UPDATES
Editorial

Luca – kurthi i parë i Ramës për Albin Kurtin

27 Nëntor 2021, 09:57 Nga DOSJA
Luca – kurthi i parë i Ramës për Albin Kurtin

Nga Enton ABILEKAJ

Albin Kurti veshi një buzëqeshje të sikletshme, kur homologu i tij e prezantoi me pronarin e “Fish City”, vend i njohur tashmë si mikpritës i aktiviteteve private dhe publike të qeverisë dhe PS-së. Gjergj Luca, fanatik i kodit të veshjes së peshkatarit, duke i dhënë dorën Kryeministrit të Kosovës, arrinte atë që një biznesmen më i fortë se ai, nuk po e arrin dot në Kosovë.

Buzëqeshja e ngrirë dhe sjellja si manekin e Albinit nëpër investimin e madh të kapitalistit të graduar nga qeveria, linte të kuptonte se ajo e Gjergj Lucës, ishte një surprizë e hidhur, që Edi Rama ia kishte rezervuar me një qëllim. Shpërndarja e videos më pas, e konfirmonte se qëllimi nuk ishte t’i bënte qejfin Lucës, por ta paraqiste liderin e VetëVendosjes, “Kryeministrin e pakapur” që nuk pranon audienca kokë më kokë me biznesmenë, në një dritë tjetër, njësoj vulnerabël ndaj pushtetit të parasë.

Dukej si një kurth, që më pas u shit për t’u dhënë shpresë pazarxhinjve në të dyja anët e kufirit dhe për t’u shuar shpresat shqiptarëve kudo ku kanë ikur. Albini nuk mundi ose nuk diti të dilte nga kurthi, evitonte pyetjet dhe ndalesat që ia impononte mikpritësi-peshkatar, ndërsa shpjegonte duke përmendur shifra të mëdha që ia zgjeronin buzëqeshjen lakmitare Edi Ramës.

Ata të Shqipërisë, Kryeministri me bisnesmenin, ndiheshin rehat në shpalosjen e miqësisë së tyre të ndaluar të paktën nga etika qeverisëse.

Pronari privat i tokës publike, i shpenguar, e trajtonte si “lacin e vet”, ndërsa Rama krenohej me mrekullinë e kapitalizmit të emëruar, si model të karrierës së tij politike. Albini nuk foli dot më shumë se pamjet, nuk denoncoi dot kurthin me shumë se ç’mund të shprehte sikletin. Ky faj e ka vënë në shënjestrën e mbështetësve më idealistë, e ndjekësve më besimplotë, që nuk janë gati t’ja falin sjelljen si Edi Rama qoftë edhe për 10 minuta.

Këtu mbaron historia e Albinit me Lucën. Me një shije te hidhur dhe paralajmërime nëpër media dhe rrjete sociale, se nuk janë gati ta pranojnë në versionin Edi Rama. Pjesa tjetër janë 13 marrëveshjet, hapja e madhe mes Shqipërisë dhe Kosovës që u premtua në Labinot.

Lëvizja e lirë e njerëzve si fillim që shumë shpejt do të shoqërohet me liritë e tjera.

Vendimet ishin shpresëdhënëse për një territor shqiptar të hapur, për një treg që dyfishohet dhe bëhet shumë më konkurues dhe sigurisht për kulturën dhe vetëdijen kombëtare që kishte një vëmendje të veçantë në marrëveshjet e nënshkruara.

Entuziazmi i Albin Kurtit i konfirmuar disa orë më vonë në Facebook, ngjante me atë të mëngjesit, përpara hyrjes në skenë të Gjergj Lucës. Ngjan edhe nga kërcënimi prej një kurthi tjetër të Edi Ramës, ai i Ballkanit të Hapur. Dy ditë përpara ishte takimi virtual me Serbinë dhe Maqedoninë e Veriut. Shpejtësia e Ballkanit të Hapur është rritur nga takimi i Beogradit, kur Vuçiç mori timonin, gazin dhe frenat e ecurisë së procesit. Me formalitetin e Këshillit të zbatimit të marrëveshjeve tani vendimet merren në Beograd dhe vijnë për t’u zbatuar në Shqipëri.

Këtu hyn edhe aksesi në portin e Durrësit, edhe 4 liritë, që Serbia kërkon t’ i implementojë me shpejtësi.

Shpallja e Edi Ramës “kampion” të Ballkanit të Hapur i dedikohet gatishmërisë së tij për ta futur në fuqi procesin që në janar 2022, pas 1 muaji, me lëvizjen e lirë të mallrave. Dihen pasojat për ekonominë e Shqipërisë, dihet që nuk do të ketë asnjë rezistencë ndërsa ekonomia vendase do rrënohet dhe do shndërrohet në konsumatore.

Që nga e premtja, nga ky invasion ekonomik kërcënohet edhe Kosova, që ia ka mbyllur dyert iniciativës së Novi Sadit. Hapja me Shqipërinë, do ta fusë Kosovën indirekt në Ballkanin e Hapur. Nëse mallrat, lëvizja, kapitalet dhe shërbimet do të lëvizin lirisht mes Shqipërisë, Serbisë dhe Maqedonisë nga njëra anë dhe mes Shqipërisë dhe Kosovës nga ana tjetër, tregu kosovar do të shkrihet me tregun shqiptar dhe të dy bashkë me tregun serb dhe verimaqedonas. Kosova do të jetë pjesë e Ballkanit të Hapur, jo vetëm pa dëshirën e saj, jo vetëm pa e pyetur njeri, por edhe pa u njohur nga Serbia.

Kjo marrëveshje, nëse iniciativa e Novi Sadit ecën me këtë ritëm, do të jetë mënyra më e mirë për Serbinë që të hyjë në tregun e Kosovës, si në shtëpinë e vetë, pa patur as nevojën të firmosë marrëveshje me të, pa fussnote, pa negociata. Kështu 13 marrëveshjet mund të shndërrohen në një kurth tjetër për Albinin, një kurth që nuk harrohet me 1 ditë shfryrje të zemërimit.

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Editorial Kryesore albin kurti Analiza nga Enton Abilekaj edi rama Enton Abilekaj gjergj luca albin kurti Analiza nga Enton Abilekaj edi rama Enton Abilekaj gjergj luca

Sondazh

Poll

Editorial 21 Nëntor 2021, 15:20

Muret po ngrihen sërish në të gjithë Evropën

Sa herë që shfletoj artikujt nga gjeopolitika dhe ndjej nevojën për të shkëputur disi nga realiteti, mendoj për Alsasën. Deri në Luftën e Dytë Botërore, histori...

Editorial 16 Nëntor 2021, 08:49

Eja, luajmë kukafshehti!

Nga Meri LikaMë kujtohet shumë mirë, besoj njëjtë dhe ju të gjithëve, kur ishim të vegjël dhe luanim me kukafshehti ose me të fshehura siç e quanim ne.Më...

Editorial 13 Nëntor 2021, 14:12

Ndarja e pakthyeshme e opozitës

Nga Enton AbilekajPasditen e djeshme Basha zgjodhi ta sfidonte Berishën në një betejë shikueshmërie. Ai ekskluzivisht në News24, Berisha në televizionet e tjera...

Editorial 13 Nëntor 2021, 17:04

Librat e tim biri

Muajin nëntor, ashtu si edhe dhjetorin, gjithmonë e kam pritur me shumë dëshirë, sigurisht nisur nga festat. Përveç festave të nentorit, 28 dhe 29, muaji...

Policia “aktivizon” dronët, shoferët që nuk respektojnë këmbësorët në vizat e bardha do ndëshkohen

Policia “aktivizon” dronët, shoferët që nuk respektojnë këmbësorët në vizat e bardha do ndëshkohen

Iu gjet magazina me drogë në Fier, arrestohet 47-vjeçari në Dibër

'Shqiptarëve po u ngushtohet laku'/ Berisha: Qeveria ka ulur me 2% ndihmën ekonomike

POROSIA/ Protesta e 7 korrikut, Berisha: Kërkoj intensifikim maksimal

Edi Rama flet vonesën e satelitëve, do i përdorë për fermerët: Do të vijnë brenda këtij viti!

Shifrat e INSTAT flisnin për rënie,Rama i kundërshton: Mbulojmë 97%të konsumit vendas.Ku ikën lopët?

Gruri problem për t'u shitur, Rama mburret: Na është rritur prodhimi

Rama ngre alarmin: Do të kemi një dimër të ashpër dhe mungesa të mëdha

Rama me charter privat në mes të krizës ekonomike/ Peleshi: Ka lidhje me dinjitetin e shtetit

“Ju s’menaxhoni dot dy mikrofonë”/ Salianji ironizon Peleshi: Na jepni dhe ne nga një lopatë

Peleshi: S'kemi avionë për shuarjen e zjarrit, s'na leverdis. Ka kosto shumë, e kam dhimbje koke

Helmim masiv në Kukës, Gjici: S’ka probleme me ujin e pijshëm, u përzie me atë të vaditjes

Sherr tek 'Siguria Kombëtare', Peleshi: Zjarre do kemi! Xhaferaj: Të kemi helikopterë në punë

Del VD-Ka momenti kur makina me nënë dhe djalin thyen kangjellat dhe përfundon në lumë

Mjeti me nënën e fëmijën në ujë, dalin pamjet nga Berati

Avionët për shuarjen e flakëve, Peleshi: Do blejmë orë tek NSPA. Noka: E provova unë, nuk ia vlen

Zjarri në Sazan, Peleshi: S'u shua vetë, uji vetëm do e 'eksitonte'. Duhet ndërhyrje nga terreni

Informacion "TOP SECRET"/ Kuvendi futet pa dashje LIVE, gjenerali ndërhyn me urgjencë

KAOS në komision/ Denaj hedh në votim shtyrjen, Duma: Atë e bej unë! (Pyet sekretariatin)

Akti për kompensimin e çmimeve/ Duma: 8 pronarë nën hetim. Bejtja: S'kam informacion

Debat në Komisionin e çështjeve sociale, paralajmëron Duma: Do bllokoj mbledhjen!

Rama dhuron gjak, kryeministri: Sa herë ma keni pirë? Te e majta, ajo dhuron gjak

“Me paratë e buxhetit kompensoni oligarkët”/Grida Duma: Qeveria nuk i shpërndani lekët për qytetarët

TEST 2

Shkrumbohet fasoneria e italianes në Vlorë, dyshohet për zjarrvënie të qëllimshme

Largimi i pushuesve nga Shëngjini krijon trafik të rënduar në aksin Lezhë-Milot

U bllokuan në Valbonë, evakuohen me helikopter 4 turistët

Policia në aksion, arreston 9 shoferë, gjobit 341 të tjerë

'Jemi njerëz të mirë e besnik'/ Rama: Mund ta përdorni çmendurinë tonë për t'u marrë me të tjerët

Deri në 179 km/h, makina inteligjente kap mat shoferët në Bypass-in e Fierit, pezullohen 89 patenta

Rama: Dëgjojmë se Putin është shumë sëmurë, por as BE nuk është e shëndetshme

Rama në Austri: Keni qenë krah nesh, ndjej keqardhje për BE-në

Statusi kandidat për në BE, Rama: Ukraina mos të kenë iluzione, mori ilaç kundër depresionit

Rama: S'ka vend më të mirë se Austria për të marrë veten nga mbledhja depresive në Bruksel

Refuzon të largohet nga banesa, 50-vjeçari në Berat kërcënon të hidhet nga pallati

Rama takohet me shqiptaren në Austri, gruaja: Jam krenare që takova kryetarin

'Ulu', aksion policie në mes të natës në Astir, 2 persona shtrihen në tokë

'DRONI edukues'/ Policia rrugore me pajisje të re, monitoron çdo ndryshim drejtimi të parregullt

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat