LIVE UPDATES
Bota

ME VIDEO: Tërheqja e ushtrisë nga Afganistani, George W Bush mbron vendimin e tij pas “11 shtatorit”: Se bëra nga

2 Shtator 2021, 07:14 Nga DOSJA
ME VIDEO: Tërheqja e ushtrisë nga Afganistani, George W Bush mbron

SHBA- Presidenti George W Bush ka kujtuar se si menaxhoi një nga ngjarjet më të rënda me të cilën është përballur ndonjëherë populli amerikan: 11 shtatorin, i ashtuquajtur 7/11! Duke folur për një dokumentar të titulluar “9/11: Brenda dhomës së luftës së Presidentit” që u transmetua në Britani në BBC.

“Kam marrë vendime të mëdha. Përfshirë edhe vendimin që mund të fuste Amerikën në lutë. Ato vendime nuk u bënë me inat. Por me një qëllim në mendje. Të mbroja amerikanët. Mendoj se kam bërë punë të mirë. Jam rehat me vendimet që kam marrë,“-tha Bush gjatë intervistës.

Ish -presidenti mbrojti vendimin e tij për të dërguar trupa në Afganistan pas 11 Shtatorit, duke thënë se nuk ishte bërë nga zemërimi, por për të mbrojtur amerikanët. I pyetur nëse ai beson se veprimet e tij pas 11 Shtatorit e bënë botën një vend më të sigurt, Bush tha: E dini? Nuk ka pasur sulme të tjera ndaj Amerikës. Historianët do të vendosin nëse kam patur të drejtë.

Në momentin e sulmit të 11 shtatorit, presidenti dhe anëtarët e lartë të administratës ishin në Shkollën Fillore Emma E. Booker në Florida për të promovuar një program të ri arsimor. Karl Rove, këshilltar i lartë i presidentit në atë kohë, tha se ndihmësi i tij e thirri dhe i kërkoi që t’i tregonte presidentit për sulmin.

“Më tha: ‘Merr më shumë detaje'”,-tregon Rove. Ngjarjet e 11 shtatorit 2001 do të vazhdonin të bëheshin një nga momentet përcaktuese të shekullit 21, efektet e të cilit po ndihen edhe sot, duke nisur edhe luftën në Afganistan. Nga kjo e fundit, Amerika vendosi që të tërheqë trupat pas 20 vitesh, duke e lënë vendin në pushtetin e talebanëve.

(k.m/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

Bota Bota 11 shtatori George Bush 11 shtatori George Bush

Sondazh

Poll

Bota 2 Shtator 2021, 06:30

GREQI– Mad Clip, reperi grek i cili humbi jetën tragjikisht në një aksident me makinë ka qënë bashkëpunëtor me këngëtaren shqiptare Eleni Fourera.Tre muaj më pa...

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Brenda dhomës që u përfshi nga flakët në Spitalin e Fierit, dëme të shumta materiale

Vendimi i Qeverisë: Rriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar

Berisha thirrje policëve: Çdo presion ndaj qytetarëve do marrë ndëshkim personal dhe ligjor

Rritet pagat e personelit shëndetësor, Manastirliu: Shpërblim për mjekët që punojnë larg banesave

Do futen protestuesit në kryeministri? Berisha: Çdo opsion është i mundshëm

Sali Berisha: Për Ramën qytetarët ekzistojnë vetëm për t’i vjedhur. Përgjigjen e merr nesër

7 korriku/ Berisha: Nesër bashkë me temperaturat rritet urrejtja popullore

Urdhëri krijon debat në komision, inxhinieria: Nuk na duhet, Balluku s'na hap derën

Zjarri në spitalin e Fierit, mjeku: Është djegur lavatriçja e larjes së filmave

Tym dhe flakë/ Zjarr në katin e parë të spitalit të Fierit, evakuuohen pacientët

Kapet shtëpi bari në Fier, heroinë, kanabis në proces tharjeje e armë zjarri

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës