LIVE UPDATES
Bota

“BE e bëri shumë kohë më parë”, Abazovic: Duhet të hiqen kufijtë fizik të Ballkanit Perëndimor dhe të forcohet bas

1 Shtator 2021, 20:45 Nga DOSJA
“BE e bëri shumë kohë më parë”, Abazovic:

AUSTRI- Zëvendës kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç është shprehur se politika ka nevojë për njerëz të rinj dhe të pakontaminuar nga politika e nacionalizmit. Vijesti shkruan se Abazoviç i bëri këto deklarata në një leksion të organizuar nga ‘Akademia Diplomatike’ në Vjenë.

Nuk mjafton të ndryshojmë qeverinë pas 30 vjetësh, por duhet të ndryshojmë sjelljen dhe zakonet e këqija. Ne kemi nevojë për njerëz të rinj në politikë, të cilët nuk janë të kontaminuar nga politika e ndarjes dhe nacionalizmit. Pa atë hap përpara, ne kurrë nuk do të ndryshojmë Malin e Zi, “ tha zëvendëskryeministri Dritan Abazovic.

Abazovic vuri në dukje se detyra kryesore e Malit të Zi në periudhën e ardhshme është të forcojë sundimin e ligjit.

“Ky nuk është rasti vetëm në Malin e Zi, por pothuajse në të gjitha vendet e Ballkanit. Sa herë që shihni policë që e bazojnë narracionin e tyre ekskluzivisht në ndarjet etno-kombëtare, dijeni se korrupsioni, keqpërdorimi i fondeve shtetërore dhe grupet kriminale janë gjithmonë pas tij. Ne kemi nevojë njerëz të rinj, gjenerata të reja të elitave politike të pakarkuara dhe moderne që do të tërheqin rajonin drejt vlerave evropiane, “ tha Abazovic.

Ai theksoi se ne duhet të fshijmë kufijtë në kokën tonë, por edhe kufijtë fizikë midis shteteve, në mënyrë që të përmirësojmë lëvizshmërinë dhe bashkëpunimin e njerëzve.

“BE e bëri këtë shumë kohë më parë, dhe është koha që vendet e Ballkanit Perëndimor të marrin atë rrugë. Ne duhet të forcojmë bashkëpunimin dhe lëvizshmërinë në mënyrë që të krijojmë parakushte për pajtimin dhe forcimin ekonomik të shteteve tona,”  vuri në dukje Abazovic

Ai shtoi se shoqëria duhet të ndryshojë fokusin e saj nga nacionalizmi dhe temat negative që helmojnë shoqërinë tonë në tema që lidhen me paqen, zhvillimin infrastrukturor, investimet, punët e reja, bashkëpunimin dhe mirëkuptimin fqinjësor të mirë. Abazovic vuri në dukje se ai është një optimist për situatën dhe rrugën evropiane të Malit të Zi, si dhe për përparimin e përgjithshëm të vendeve të Ballkanit Perëndimor.

“Por ne duhet të ndiejmë mbështetje më të madhe nga Komisioni Evropian, anëtarët e BE-së dhe partnerët e tjerë perëndimorë. Sipas mendimit tim, vendet e Ballkanit Perëndimor kanë vetëm një zgjedhje të mirë  dhe kjo është të jenë anëtarë të Bashkimit Evropian (BE) dhe të forcojnë Vlerat evropiane, “ përfundoi Abazovic.

(I.A/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

rajoni rajoni dritan abazovic dritan abazovic

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave