LIVE UPDATES
Bota

Biden ofron mbështetje e ndihmë për Ukrainën

1 Shtator 2021, 21:08 Nga DOSJA
Biden ofron mbështetje e ndihmë për Ukrainën

SHBA– Presidenti Joe Biden i tha Presidentit të Ukrainës Volodmyr Zelenskiy të mërkurën se Shtetet e Bashkuara ishin “tejet te përkushtuara” ndaj integritetit territorial të Ukrainës dhe i ofruan Kievit 60 milionë dollarë ndihmë të re për çështje të sigurisë ndërsa përballet me agresionin rus.

“Shtetet e Bashkuara qëndrojnë të vendosura ndaj sovranitetit dhe integritetin territorial të Ukrainës përballë agresionit rus”, tha Presidenti Biden në fillim të një takimi me homologun e tij ukrainas në Shtëpinë e Bardhë. “Ne do të diskutojmë sesi Shtetet e Bashkuara mund të vazhdojnë të mbështesin Ukrainën ndërsa përparon axhendën e saj të reformave demokratike”, tha ai më tej.

Të dy udhëheqësit, në takimin e tyre të parë ballë për ballë që kur zoti Biden mori detyrën në janar, pritet të diskutojnë mes të tjerash edhe rreth gazsjellësit rus “Nord Stream 2”, një projekt për të cilin Ukraina druhet se mund të përdoret nga Rusia si një armë gjeopolitike.

Zoti Zelenskiy e ngriti çështjen e gazsjellësit Nord Stream 2 në fjalimin e tij hapës dhe tha se do të kërkonte të dëgjonte vizionin e zotit Biden rreth mundësive të Ukrainës për t’u bërë anëtare e NATO-s si dhe kohën e mundshme të një hapi të tillë.

Zoti Zelenskiy u tha gazetarëve në qershor se ai do të donte një “po” ose “jo” të qartë nga zoti Biden për t’i ofruar Ukrainës një plan për t’u bërë anëtare e NATO-s. Ai u ka bërë thirrje vendet anëtare të kësaj organizate që të përshpejtojnë hyrjen e Ukrainës pas një konflikti me Rusinë këtë vit, gjatë të cilit Rusia dislokoi trupa shtesë dhe pajisje ushtarake pranë kufirit me Ukrainën.

Aleatët e NATO-s thonë se Kievi duhet të kryejë më shumë reforma politike para se të anëtarësohet.

Ukraina dhe Rusia kanë patur mosmarrëveshje që kur Moska aneksoi gadishullin e Krimesë në vitin 2014 dhe mbështeti separatistët në një konflikt në rajonin lindor të Donbaskut në Ukrainë, konflikt gjatë të cilit sipas Kievit u vranë 14,000 njerëz.

Takimi vjen pasi administrata Biden njoftoi një marrëveshje muajin e kaluar me Gjermaninë që synonte pjesërisht të qetësonte shqetësimet e Ukrainës në lidhje me gazsjellësin Nord Stream 2 që po ndërtohet nën Detin Baltik për të transportuar gaz nga rajoni Arktik i Rusisë në Gjermani.

Ukraina është e shqetësuar se ky projekt që anashkalon Ukrainën, mund të inkurajojë Moskën të ndërmarrë veprime të mëtejshme kundër Kievit dhe ka kërkuar garanci mbi statusin e saj si një vend transit gazi kur gazsjellësi të nisë të operojë.

Marrë nga Zeri i Amerikes

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

Bota Bota Joe Biden Volodymyr Zelensky Joe Biden Volodymyr Zelensky

Sondazh

Poll

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng

Në krah ka Xhaçkën, Rama i mburr kolegun: Bujar Osmani është super, sa do doja ta kishim në qeveri

Rama jep LAJMIN: Do i pyesim shqiptarët, mbase e duan kanabisin edhe për përdorimin personal

Harta e gjyqësorit, Rama:Është ajo dhe nuk ndryshon. E dini se me qeverinë time s'zgjidhen me bojkot

A do të ketë një paketë të dytë të rezistencës sociale? Rama: Qëllimi është mos të rrisim dritat

2% për NATO-n, Rama: Ne ku të marrim, do investojmë aq sa kemi...

Pasurinë me bashkëshortin e ka të përbashkët? Xhaçka 'mbron' resortin e të shoqit

Largimi i 220 mijë shqiptarëve,Rama kalon fajin tek "Saliu":Hija e një të vdekuri torolis Shqipërinë

Burri i Xhaçkës, investitor strategjik, Rama e justifikon: Në këtë vend dalim të gjithë të afërm

Gjuha e ashpër me Bullgarinë, Rama: Më dëgjuan me respekt...

Burrin e ka investitor strategjik, PD do t'i heqë mandatin/ Rama del me Xhaçkën:S'shoh asnjë problem

Rama tregon rolin e Macron: Ai ka ndjekur 48 orë rresht, pa pushim, diskutimet

Rama: Porti i ri i Durrësit do ketë një bazë ushtarake të NATO-s, vlerë strategjike për Shqipërinë

Samiti i NATO-s, Rama: Fola për Serbinë dhe Kosovën

Çelja e negociatave, Berisha: Nëse ndodh, do ishte frymëzimi i madh për protestën e PD

Legalizimi i kanabisit mjekësor, Berisha kundër: Krim, krim dhe vetëm krim!

Pallati i Brigadave me koncension, deklarata e fortë e Berishës: I bëj thirrje oligarkëve që…

Berisha paralajmëron Ramën: Edvin! 7 korriku është vetëm fillim. E di ti që fjala ime është FJALË

Ngjarja e Elbasanit, Berisha s'heq dorë: Papleka i kishte shkuar për Bardhin, jo për të atin

'Basha&Alibeaj mos të vijnë në protestë'/ Berisha: I këshillova, ata po deshën...

"A e takove burrin biznesmen?/ Rama fut në "riedukim" një tjetër gazetar, acarohet nga pyetja

Rikompensimi i materialeve të ndërtimit, Berisha: Akt cinik, Rama i shpërndau me klikën e tijt

Çështja 'Xhaçka'/ Përfundon mbledhja e Këshillit të Mandateve, Alibeaj: Caktoni datën, të vijë zonja

Korreshi:Na thoni se ku bëhen lejet, akoma s'ka marrë rrugën nusja ime, të bënim investim strategjik

'PS bën kthesa me frena dore'/ Salianji: Mjafton një fjalë nga godina përballë, kryeministri e tha..

Mandati i Xhaçës, Balla: Mund të vijë vetë ministrja këtu, ose me përfaqësues, rrini të qetë

Alibeaj: Xhaçka duhet të thotë vetë PO çështja të shkojë në GJK, të mbrohet me avokat

'Një pjesë e juaja i keni qenë në dasmë'/ Bardhi: Taulant, e di që pasuritë i kanë të përbashkëta?

Vendoset 'fati' i saj/ Ministrja s'është lajmëruar?Bushka: Të njoftohet Xhaçka, nëse ka interes

'Balla lë fjalinë përgjysmë'/ Bardhi: Ministres i ndalohet absolutisht të përfitojë nga pronat

Tensionohet situata! Ndërpritet komisioni, Bushka: Bardhi me kë të flasim? Me murin?

Balla: Asnjë qindarkë e vetme nuk ka hyrë në familjen e ministres Xhaçka

E mësoi shpejt deklaratën e Berishës! Balla-Bardhit: Pusho, se na ka bërë Saliu bashkëpuntor

Balla: Ka fituar 1qindarkë Xhaçka?Bardhi:S'do shtrojë shezlonga ministrja, nuk i ka vetëm në monedha

Bardhi i nxjerr foton Bushkës: Këtë! Përfiton 50% nga veprimtaria e pronës

'Në lojë është lufta kundër kriminalitetit/ Alibeaj: Kryeprokurori të sjellë nevojat që ka

Berisha e nis me të qeshura:Ramën e kapi tmerri i protestës,konfrerencë shtypi të njëjtën orë me ne

Ndërtimi i parkut fotovoltaik të Karavastasë, Rama: Do kemi së shpejti lajme të tjera

Parku fotovoltaik i Karavastasë, Rama: Këtu mbaron tensioni i Braçes, meriton respekt

Parku i Karavastasë/ Balluku: Përfundon në 2023, marrim për 15 vite 70 mWh për rreth 25 euro

Nuk i ndahet! Bardhi kujton Mark Babanin: Ende s'kam përgjigje për të, Prokuroria zbarrit përgjigjen

'Jam i lemerisur'/ Harta e re gjyqësore, Xhafaj: Ministria e Drejtësisë dhe KLGJ janë në shkelje

Harta e re gjyqësore, PD kërkon dëgjesë me ministrin e Drejtësisë

Ndryshojnë çmimet e karburanteve në vend/ Ibrahimaj: Ulet benzina, nafta dhe gazi

Tronditet Lezha! I vendoset tritol gjatë natës servisit në Shëngjin, gjithçka bëhet “copash”

Balla: Javën e ardhshme mbahet konferenca e parë ndërqeveritare, ka dakortësi

Spaho: Kontrolloni veten, na keni quajtur bagëti e tufë, ju respektojmë si motrat tona

"Mungon insulina", Manastirliu: Kemi 17 lloje, dysheku i duhet spitalit, jo Ficos