LIVE UPDATES
Ekonomi

“Maska ime të mbron ty, maska jote më mbron mua” Si të krijoni një të tillë vetë në shtëpi për luftën nga Covid-1

8 Prill 2020, 08:59 Nga DOSJA

SHBA– Jeremy Howard, një studiues në Universitetin e  San Franciskos dhe bashkëthemelues i “Masks 4 All”, shpjegon se si të krijoni vetë një maskë pa patur nevojë për qepje.

Versioni i parë me një bluzë.

Filloni me një T-shirt të vjetër që mendoni se nuk do ta vishni më, mundësisht 100% pambuk. Sigurohuni që pjesa që po prisni për fytyrën tuaj të jetë mjaft e madhe në mënyrë që hunda dhe goja të mbulohen plotësisht. Bluzën priteni përgjatë vijave anësore që ka në mënyrë që maska juaj të ketë dy shtresa. Vendosni një letër higjenike ose një copë të vogël peshqiri të pastër mes dy shtresave të bluzës. Sepse vepron si një filtër shtesë. Pasi te keni bërë dy prerjet e vogla në të dy anët e bluzës, lidhni rripat e sipërm në pjesën e pasme të kokës ndërsa shiritat e poshtëm në pjesën e sipërme të kokës. Më thjeshtë, t’i kryqëzoni ato që pas lidhjes të kenë qëndrueshmëri e mos bien.

Në këtë mënyrë duke mbuluar gojën tuaj, ju keni mbrojtur ata që janë përreth jush.

 Versioni i dytë, maskë për fytyrën me një shami

Merrni një shami dhe dy fjongo flokësh. Elasticiteti që kanë fjongot e flokëve do ju ndihmojnë shumë që maska t’iu qëndroje mirë më fytyrë. Ndajeni shaminë në gjysmë, horizontalisht e jo vertikalisht dhe me të krijoni disa rrudha të lehta. Vendosni një copë letre filtër kafeje në qendër të shamisë. Vendosni nga të dy anët fjongot e flokëve duke i lidhur në të dy skajet e maskës që krijuat dhe tashmë mjafton ta provoni.

Përdorimi dhe kujdesi për maskën tuaj:

Mos e mbaj maskën kur je në shtëpi dhe as në makinë, përveç nëse je me njerëz të panjohur.

Mos e mbaj maskën më shumë seç duhet, thjesht mbaje kur të jesh në një vend publik, si në supermarket, ku mund të jesh në një vend me shumë njerëz.

Maska mund të mos jetë e nevojshme në një park ose në një rrugë të boshatisur me pak këmbësorë.

Mos e hiqni maskën derisa të arrini në shtëpi ose hiqe nëse gjen një vend ku mund të lani direkt duart pas heqjes së maskës.

Kur hiqni maskën, mos e prekni pjesën e jashtme por as të brendshme sepse infeksioni mund të jetë aty. Hiqeni nga fytyra duke kapur lidhëset e saj dhe hidheni në një kosh me kapak. (Kur bëhet fjalë per maskat e blera).  Ndërsa për maskat që krijoni vet në shtëpi mjafton të hidhni pjesën e letrës higjenike që keni përdorur dhe pjesën tjetër të maskës prej cope futeni në ujë me sapun dhe pas dy minutash lajeni dhe shpëlajeni mirë. Pastaj lani duart dhe dezinfektojeni me alkool. Asnjëherë mos e përdorni përsëri një maskë pa e larë më parë. Herën tjetër që të përdorni maskën, mos harroni të zëvendësoni pjesën e letrës higjenike si filtër. Nëse keni simptoma, si ethe, kollë apo temperaturë, qëndroni brenda në shtëpi.

Burimi: Theguardian

A.C/Dosja.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

sociale sociale maska kunder covid-19 maska kunder covid-19

Sondazh

Poll
Ekonomi 7 Prill 2020, 13:54

TIRANË- Organizata CRCA /ECPAT me anë të një deklarate kanë shprehur shqetësimin e tyre lidhur me mënyrën se si po zhvillohet mësmi në distancë në një kohë...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë