LIVE UPDATES
Ekonomi

7 Prill 2020, 13:54 Nga DOSJA

TIRANË- Organizata CRCA /ECPAT me anë të një deklarate kanë shprehur shqetësimin e tyre lidhur me mënyrën se si po zhvillohet mësmi në distancë në një kohë kur institucionet arsimore janë mbyllur për shkak të koronavirusit. Sipas CRCA-së, që prej datës 9 Mars 571,616 fëmijë po ndjekin mësimin në distancë por vetëm 82.2% e tyre ka akses në internet. Shtuar këtu që 29.6 % e fëmijëve deri moshën 17 vjeç, e kanë të pamundur të zotërojnë mjetet smart (telefon, tabletë apo kompjuter) për të vijuar me mësimin si bashkëmoshatarët e tyre.

Shqetësimi ynë është se në kushtet kur nuk dihet se kur do të përfundojë izolimi për shkak të Covid19, fëmijët po deprivohen seriozisht nga mundësia për të patur arritje të barabarta në arsim me fëmijë, që zotërojnë pajisjet dhe lidhjen me internetin. Pas këtyre familjeve qëndrojnë disa nga grupet më të margjinalizuara, më të pamundura dhe më të diskriminuara në Shqipëri, si ato të minoritetit Rom, familjet që jetojnë në varfëri ekstreme, familjet në zonat rurale larg qendrave të mëdha të banuara,”-thuhet në reagim.

NJOFTIMI I PLOTË

Shqipëri dhe Koalicioni për Arsimin-ACE, janë tepër të shqetësuar në lidhje me shkeljen e të drejtës për arsim cilësor dhe të barabartë publik për të gjithë ata fëmijë që jetojnë në familje që nuk kanë akses as në internet dhe në platformat dixhitale televizive, ku Ministria e Arsimit dhe trupa mësimore po zhvillojnë mësimin në arsimin parauniversitar publik në Shqipëri. Që prej datës 9 Mars, të gjitha institucionet arsimore publike në vend janë mbyllur, duke detyruar që 571,616 fëmijë ta ndjekin arsimin e tyre nëpërmjet mësimit në distancë. Mësimi online dhe ai në platformën dixhitale të televizionit publik (RTSH), ndonëse duken sikur garantojnë të drejtën e arsimit për të gjithë fëmijët, në të vërtetë kanë krijuar diferenca të theksuara midis fëmijëve të pasur dhe atyre të varfër, një konsideratë që Qeveria Shqiptare duhet ta kishte menduar dhe gjetur zgjidhje, menjëherë me urdhërin për mbylljen e shkollave.  Bazuar në të dhënat më të fundit të INSTAT, nga thuajse 850,000 familje që jetojnë në Shqipëri, vetëm 82.2 % e tyre kanë akses në internet, ndërsa rreth 153 mijë familje e kanë të pamundur që në këtë periudhë izolimi, t’i ofrojnë fëmijëve të tyre mësimin online. Shifrat flasin edhe për një faktor tjetër vështirësie, me të cilin përballet familja shqiptare. Sipas INSTAT rreth 29.6 % e fëmijëve deri moshën 17 vjeç, janë të rrezikuar nga varfëria, që do të thotë se ata e kanë të pamundur të zotërojnë telefon smart, tabletë apo kompjuter. Sipas një sërë ankesash që kanë ardhur pranë CRCA/ECPAT Shqipëri gjatë ditëve të fundit, fëmijët në zonat rurale dhe fëmijët e varfër në qytete, familjet e të cilëve nuk janë të lidhura me internetin për shkak të kostove të larta, e kanë të pamundur që të jenë në komunikim të vazhdueshëm me mësuesit e tyre, për të marrë dhe dorëzuar detyrat, kërkuar shpjegime dhe shumë funksione të tjera, që fëmijët e tjerë i marrin nga mësuesit e tyre nëpërmjet platformave të komunikimit në internet.  E drejta e arsimit është një e drejtë bazë e fëmijëve. Kushtetuta dhe Ligji për Arsimin Parauniversitar i garantojnë çdo fëmije akses të barabartë dhe pa diskriminim në arsimin publik për çdo fëmijë, pavarësisht gjendjes së tij. Kjo mbrojtje ligjore e posaçme e të drejtës së arsimit të fëmijës, ka shtrirje në çdo mjedis ku ndodhet fëmija, kur këto kufizime vijnë për shkak të vendimeve të Qeverisë apo institucioneve të saj. Në këtë kuadër, është detyrimi i Qeverisë që t’i garantojë të gjithë këtyre fëmijëve jo vetëm aksesin në internet, por edhe në pajisjet teknologjike që bëjnë të mundur arsimimin e fëmijës në kushte të mbylljes në shtëpi! Shqetësimi ynë është se në kushtet kur nuk dihet se kur do të përfundojë izolimi për shkak të Covid19, fëmijët po deprivohen seriozisht nga mundësia për të patur arritje të barabarta në arsim me fëmijë, që zotërojnë pajisjet dhe lidhjen me internetin. Pas këtyre familjeve qëndrojnë disa nga grupet më të margjinalizuara, më të pamundura dhe më të diskriminuara në Shqipëri, si ato të minoritetit Rom, familjet që jetojnë në varfëri ekstreme, familjet në zonat rurale larg qendrave të mëdha të banuara etj. Nisur nga sa më sipër, CRCA/ECPAT Shqipëri dhe Kooalicioni për Arsimin në Shqipëri -ACE, bazuar në këto të fakte dhe të dhëna, kërkojnë nga Qeveria shqiptare, që të marrë menjëherë të gjitha masat e domosdoshme për të ndaluar këtë shkelje flagrante të të drejtës së fëmijës për arsim, duke pajisur familjet me mjetet teknologjike të domosdoshme dhe lidhjen me internet për përdorimin e mësimit në distancë.

Ministria e Shëndetësisë, disa ditë më parë, lëshoi një urdhër që kërkonte mbylljen e të gjitha institucioneve arsimore për një kohë të pacaktuar për shkak të koronavirusit në vend. Ndërkohë mësimi zhvillohet në mënyra alternative, me platforma online dhe në kanalin e RTSH-së.

(K.M. Dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

sociale sociale -qendra për të drejtat e fëmijëve crca/ecpat besa shahini mesimi online ministria e arsimit -qendra për të drejtat e fëmijëve crca/ecpat besa shahini mesimi online ministria e arsimit

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!