LIVE UPDATES
Bota

Masakra e Mottarone/ Flet menaxheri i teleferikut: S’u kurseva kurrë për mirëmbajtje, do dëmshpërblej familjet

31 Maj 2021, 09:18 Nga DOSJA
Masakra e Mottarone/ Flet menaxheri i teleferikut: S’u kurseva kurrë

ITALI– Menaxheri teleferikut, Luigi Nerini në malin Mottarone ka shprehur dëshirën për të takuar familjarët e viktimave. Nerini është duke u hetuar për tragjedinë që u mori jetën 14 personave në Itali, ndërsa së fundmi u lirua edhe nga burgu për mungesë provash. Tashmë, ai i ka thënë avokatit të tij se do të vizitojë vendet ku prehen ata që humbën jetën dhe të dëmshpërblejë familjarët e tyre. Sa i përket çështjes së sigurisë, ai theksoi se nuk është kursyer asnjëherë.

“Nuk u kurseva kurrë, paguaj 127,000 euro për mirëmbajtje.”

Gjykatësja e çështjes Donatella Banci Buonamici pranoi se kishte një mungesë totale të dhënash kundër tij ndërsa u vu në dukje se kompania nuk do të kishte asnjë interes “ekonomik” për të mbështetur “praktikën” e çaktivizimit të frenave të urgjencës…sepse sezoni në fakt ende nuk kishte filluar.”Për këtë arsye sipërmarrësi u la i lirë dhe u kthye në familjen e tij pas gati 4 ditësh të kaluara në burgun Verbania. Tani Nerini, thotë avokati i tij, shpreson që “përgjegjësitë të identifikohen saktë”.

Punonjësit e tjerë të kompanisë që menaxhon teleferikun në Mottarone së shpejti mund të regjistrohen në regjistrin e të dyshuarve. “Ne do të vlerësojmë në çfarë termash ata dinin në lidhje me përdorimin e kabujve”, tha pronari, dhe “ne do të vlerësojmë nëse ata kanë marrë pjesë me vetëdije ose nëse janë kufizuar në kryerjen e indikacioneve nga lart”. Hetimi pastaj vazhdon të zbulojë se si u prish kabulli: “kur të jemi në gjendje të bëjmë paralajmërimet duke pasur një pamje të qartë të të gjithë njerëzve dhe kompanive që do të përfshihen, ne do t’i përfshijmë ata në hetimet teknike”.

Ditë zie në të gjithë Piemonte për viktimat e teleferikut në MottaroneDekreti i nënshkruar nga Presidenti i Rajonit, Alberto Cirio, fton popullsinë të mbajë një minutë heshtje në 12 dhe organet publike të Piemontes të bashkohen në manifestimin e ngushëllimit një javë pas aksidentit. “Asgjë nuk mund ta lehtësojë dhimbjen, por ne ndiejmë nevojën për të kujtuar në një mënyrë solemne ata që humbën jetën në këtë çmenduri. Piemonte nuk do të ndalet kurrë së qëndruari pranë familjeve të tyre dhe Eitanit të vogël”, tha Guvernatori Cirio.

(o.l./dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota luigi nerini rerzohet teleferiku ne itali luigi nerini rerzohet teleferiku ne itali

Sondazh

Poll
Bota 31 Maj 2021, 06:49

Sirianët nuk mbahen më në Danimarkë

Çdo ditë një grup sirianësh shkojnë të protestojnë në sheshin e kështjellës në Kopenhagen para parlamentit danez. “Ndalni dëbimin në Siri”, shkruhe...

Bota 31 Maj 2021, 06:44

Së shpejti fundi i epokës së Netanjahut

Ka gjasa që në Izrael epoka e kryeministrit më afatgjatë në pushtet, Benjamin Netanjahu të marrë fund pas 12 vjetësh. Kundërshtarët e tij politikë duan të krijo...

Bota 31 Maj 2021, 06:35

Padurimi për të udhëtuar sërish

Vendet e varura nga turizmi janë në garë për të rihapur kufijtë dhe ringjallje të ekonomive të dëmtuara rëndë nga pandemia. Këshilli Botëror për Udhëtim dhe Tur...

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK

Rama i pergjigjet Ahmetajt: Nese do beja rolin e gjykatesit, gjerat do kishin qene me keq