LIVE UPDATES
Bota

Padurimi për të udhëtuar sërish

31 Maj 2021, 06:35 Nga DOSJA
Padurimi për të udhëtuar sërish

Vendet e varura nga turizmi janë në garë për të rihapur kufijtë dhe ringjallje të ekonomive të dëmtuara rëndë nga pandemia. Këshilli Botëror për Udhëtim dhe Turizëm ka vlerësuar se ky sektor ka humbur gati 4.5 trilionë dollarë dhe 62 milionë vende të punës vitin e kaluar.

Kompanitë ajrore kanë humbur 126 miliardë dollarë vitin e kaluar dhe janë në rrugë për të humbur edhe 48 miliardë dollarë këtë vit, sipas këtij grupi. Dhënia e vaksinave kundër koronavirusit është duke iu dhënë zyrtarëve më shumë besim për të mirëpritur vizitorët, mirëpo koha është kritike.

“Vera është sezonë e vrullshme për shumë tregje, sidomos në Evropë dhe Britani të Madhe. Ne shpresojmë shumë që të shohim heqjen e kufizimeve”, ka thënë Virginia Messina, lidere e përkohshme në Këshillin Botëror për Udhëtime dhe Turizëm.

Si do të funksionojnë pasaportat e vaksinave për udhëtimet globale?

Mirëpo rregullat janë gjithandej të ndryshme dhe vështirë për t’u ndjekur nga secili që planifikon të udhëtojë. Qiproja, për shembull, ka kufizime për vendet me rrezik të lartë dhe u kërkon pasagjerëve prezantimin e një testi negativ PCR për koronavirus, që është bërë në 72 orët e fundit para udhëtimit, si dhe kërkon një test tjetër në arritje.

Pasagjerëve po ashtu u kërkohet të izolohen derisa të dalin rezultatet e testit.

Constantinos Victoras, menaxher në Hotelin NissiBlu, afër një plazhi me rërë të bardhë, ka thënë se ndonëse shkalla e infektimit në Qipro ka rënë dukshëm në dy javët e fundit, deri në fund të qershorit asgjë nuk do të jetë e sigurt për kompanitë ajrore që të mundësojnë rezervimet.

“Paqartësitë janë shumë të mëdha tani”, ka thënë Victoras.

Agatha dhe Simon Godurkiewicz nga Suedia kanë vendosur të pushojnë në këtë ishull, larg lodhjes së shkaktuar nga pandemia. Sipas tyre, njerëzit duan t’i kthehen një doze të normalitetit.

“Jemi të lodhur nga situata me virusin”, ka thënë Agatha Godurkiewicz.

“Ka qenë panik në fillim të pandemisë, mirëpo tani është bërë shumë”.

Shihni më poshtë se si po planifikojnë të rihapen disa rajone për udhëtime.

Evropa

Evropa ka nisur të rihapet ngadalë, duke testuar durimin e vendeve të Mesdheut që varen shumë nga turizmi, përfshirë, Greqinë, Spanjën dhe Turqinë.

Mirëpo kjo gjë po ndryshon tani, pasi ambasadorët e Bashkimit Evropian janë pajtuar javën e kaluar që të lejojnë hyrjen e vizitorëve të vaksinuar plotësisht dhe synojnë të zgjerojnë listën e shteteve në kategorinë e vendeve të sigurta.

Megjithatë, vendet anëtare të BE-së ende duhet të miratojnë këto ndryshime, dhe ende nuk dihet saktë se kur mund të nisë së zbatuari diçka e tillë.

Turistët veçse kanë nisur të shihen në Greqi, ku autoritetet kanë vendosur që të pranojnë vaksinimin dhe certifikatat e testeve nga Bashkimi Evropian dhe 21 shtete tjera.

Virusi është duke u përhapur me shpejtësi në disa rajone të Azisë, çka ka shtyrë shumë shtete të pezullojnë vendimet për rihapje. Hong Kongu dhe Singapori kanë shtyrë vendimin e heqjes së karantinës, derisa Hong Kongu ka rritur periudhën e karantinës për vizitorët e pavaksinuar.

Kina ka vendosur kontrolle në aeroporte dhe stacione të trenave, prandaj udhëtarët duhet të tregojnë patjetër testin negativ për koronavirus. Tajlanda, e cila ka mbyllur kufijtë vitin e kaluar, pati nisur të lejonte gradualisht hyrjen e vizitorëve të huaj. Mirëpo ky shtet ka tërhequr këtë masë, pasi është goditur nga një valë e re e infektimeve në fund të muajit mars.

Bankoku ka mbyllur parqet dhe zonat e argëtimit, ashtu sikurse restorantet. Rrugët e kryeqytetit dhe zonat turistike janë pothuajse bosh dhe shumë njerëz kanë humbur vendet e punës, të lidhura me turizëm.

“Kam shumë zemërim ndaj qeverisë. Ajo është dashur të punojë më mirë”, ka thënë Narong, punëtor nga Bankoku, për agjencinë e lajmeve Associated Press.

Lindja e Mesme dhe Afrika

Në pikun e pandemisë vitin e kaluar, Emiratet e Bashkuara Arabe kanë mbyllur kufijtë dhe aeroportet për udhëtarët. Kryeqyteti, Abu Dabi ende zbaton disa kufizime, duke përfshirë masën e karantinës edhe për personat e vaksinuar plotësisht nga disa shtete.

Mirëpo qyteti më i madh i këtij vendi, Dubai, ka hapur dyert për udhëtarët prej korrikut të vitit të kaluar, me pak kufizime, përveç testit negativ për koronavirus. Ndërkohë shteti më i madh i Gjirit, Arabia Saudite nuk lejon hyrjen e turistëve.

Qytetarëve sauditë, të cilëve u është ndalur udhëtimi nga marsi i vitit 2020, u lejohet të udhëtojnë nga maji i këtij viti, nëse janë vaksinuar apo shëruar nga koronavirusi. Egjipti ndërkohë është duke tentuar të tërheqë sa më shumë turistë, edhe pse po përballet me valë të re të infektimeve.

Ky vend ka përjashtuar plazhet, kafenetë dhe restorantet nga masa kufizuese. Ky vend madje ka ulur çmimin për viza turistike, ndonëse ende kërkon test negativ për koronavirus, para hyrjes në këtë shtet.

SHBA dhe Kanadaja

Shtetet e Bashkuara vazhdojnë t’ua ndalojnë shumicës së vizitorëve nga Evropa, Kina, India, Brazili dhe vendet tjera. Në udhëtimet e brendshme ndërkombëtare, të gjithë amerikanët duhet të kenë testin negativ për koronavirus para fluturimit.

Departamenti amerikan i Shtetit nuk inkurajon udhëtimet e jashtme, duke konsideruar pjesën më të madhe të botës me rrezik të lartë. Kufiri në mes të Shteteve të Bashkuara dhe Kanadasë vazhdon të jetë i mbyllur për udhëtimet jo të domosdoshme deri më 21 qershor.

Udhëtimi i brendshëm ajror në SHBA po i afrohet niveleve të vitit 2019, mirëpo grupet e industrisë së udhëtimit besojnë se administrata Biden është duke u vonuar për t’iu mundësuar udhëtarëve ndërkombëtarë hyrjen në tokën amerikane.

“Teksa vazhdojmë të shohim rritje të shkallës së vaksinimit dhe rënie të niveleve të infektimit, është kritike që të hapet udhëtimi ndërkombëtar”, ka thënë Tori Emerson Barnes, nënpresident i Asociacionit Amerikan të Udhëtimit.

Marrë nga REL

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota pandemia e koronavirusit pandemia e koronavirusit

Sondazh

Poll

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…